New Yorki rendőrök 1871-ben, fotó: Wikimedia Commons, Hatch & Co., NYPL.org |
„Miért hallgat Trump a feketék haláláról?” – teszi fel a kérdést a német Die Welt című lap portálja. Az első fegyvertelen, fehér rendőrök által lelőtt afroamerikai ügyére a két fő elnökjelölt teljesen eltérően reagált. Hillary Clinton tragédiának nevezte és azt ígérte, imádkozni fog a családjukért, Donald Trump viszont hallgatott. A lap szerint mindkettő programja szerint cselekedett. A kétfajta hozzáállásban az amerikai társadalom két ellentétes hozzáállása jelentkezik.
Azért vannak az országnak problémái, mert a kisebbségeket tendenciózusan diszkriminálják és rosszul bánnak velük? Ez a demokrata álláspont. Vagy azért beteg az USA, mert a rendőri erőszak egyes eseteit túldimenzionálják, ezért a törvény őrei elveszítették a tekintélyüket és megbecsülésüket? Ez a republikánus álláspont.
Valami nagyon nincs rendjén
Idő közben egy másik afroamerikai származású polgárt is lelőttek a rendőrök, ráadásul a kormány mögött az autójában ülve lőtték hasba. A mellette ülő hölgy az eset nagy részét telefonjával azonnal Facebook-közvetítésre (streamre) küldte. Erre még nem reagáltak az elnökjelöltek.
Valami alapvetően rossz ebben az országban, ha ennyi embernek oka van feltételezni, hogy a bőrszíne miatt nem egyenrangú a többiekkel – mondja Clinton. Akinek egyébként sok feketeafrikai származású szavazója van, amiben Barack Obama elnök támogatása is sokat segített. Ez pedig egyes államokban felé billentheti a mérleg nyelvét az őszi választáson.
Trump a rendőrök jelöltje
Trump korábbi megnyilatkozásaiban viszont azt hajtogatta, hogy a rendőrökkel nagyon rosszul bánnak ebben az országban, és vissza kell adni nekik a hatalmukat. Elismerte ugyan, hogy voltak hibák a rendőri intézkedések során, de szerinte a rendőrségnek vissza kell szereznie a kontrollt az országban elharapódzó bűnözési, gyilkossági hullám felett. A rendfenntartók körében Trump ezek miatt nagyon népszerű, tavasszal átmenetileg akár 90 százalékos is lehetett a támogatottsága.
Rendszerszintű erőszak
Ezzel ugyanakkor Trump népszerű a republikánusok konzervatív szárnyánál, de a kisebbségektől eltávolodik. Clinton amellett, hogy tragédiának nevezte a halálesetet, általánosságban az amerikai rendőrséget is dicsérte.
A rendőri túlkapások az USA-ban a jelek szerint rendszeresnek, sőt rendszerszintűnek tekinthetők. Erre utal az is, hogy a Wikipedia hosszú szócikket szentel a rendőri és börtönőri brutalitásnak, egy másikat a rendőri túlkapások halálos áldozatainak, ezerféle linkkel, adattal és hivatkozással.
Dupla ráta a feketék körében
Többféle adatbázis is van, az egyik, a The Guardian című lapé a 2015-ös évre 1140 áldozatot tartalmaz. Eszerint egymillió főre vetítve 2,9 fő halt meg a fehérek körében, 7,2 a afroamerikaiak közül és 3,5 a spanyol-latin származásúak közül. (Valamint 1,3 ez a szám az ázsiai-csendes óceáni és 3,5 az amerikai őslakos népességre vetítve.) Ebből egyértelműen a színes bőrűek megkülönböztetése látszik. Ebből az 1140-ből egyébként 853 volt fegyveres, 224 fegyvertelen és 53 nő.