(Fotó: Wikimedia Commons) |
Az Egyesült Államok újabb szankciókat léptetett életbe csütörtökön Oroszország ellen – írta az MTI. Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a szankcióval sújtottak között orosz személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek, érintik az FSZB orosz szövetségi biztonsági szolgálatot, a GRU katonai hírszerző szolgálatot, a katonai hírszerzésnek dolgozó hat személyt, öt csoportot, valamint további 19 oroszt, köztük Jevgenyij Prigozsin üzletembert.
Az utóbbi neve az Egyesült Államokban már korábban nyilvánosságra került, mint aki szentpétervári trollgyárával beavatkozott az amerikai választási folyamatba. Prigozsint megemlíti az orosz esetleges beavatkozásokat vizsgáló, Robert Mueller vezette különleges vizsgálóbizottság jelentése is.
A pénzügyminisztérium szerint az új szankciókat a 2016-os amerikai választásokba történt orosz beavatkozás, az amerikai infrastruktúra, energetikai, nukleáris és vízügyi létesítmények, továbbá kereskedelmi vállalatok elleni orosz kibertámadások és Moszkva destabilizáló szerepe tette indokolttá. A közlemény konkrétan megnevezi a NotPetya néven ismertté vált kibertámadást, amelyet a 2016-os amerikai elnökválasztás idején követtek el.
Közös nyilatkozat négy hatalomtól
Az Egyesült Államok további szankciókat kíván foganatosítani orosz kormányzati tisztségviselők és oligarchák ellen "destabilizáló tevékenységük miatt". Washington folytatja nyomásgyakorlását Moszkvára "Ukrajna destabilizálása és a Krím elfoglalása" valamint a "korrupció és emberi jogi visszaélések" miatt.
Az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország közös nyilatkozatban ítélték el a Salisbury-ban történt ideggáz-támadást, és Oroszországot felszólították az eset kivizsgálására – tudósítottak német híroldalak. Előzőleg szerdán Theresa May brit miniszterelnök 23 orosz diplomatát utasított ki, mire az oroszok felháborodtak, és ellenlépéseket helyeztek kilátásba.
Csak Oroszország lehetett
A délnyugat-angliai Salisbury városában idegméreggel elkövetett gyilkossági kísérlet egyetlen hihető magyarázata az, hogy a történtekért Oroszországot terheli a felelősség - áll a brit, az amerikai, a francia és a német kormány csütörtökön Londonban ismertetett közös nyilatkozatában – írta az MTI.
Szergej Szkripal egykori orosz katonai hírszerzőtisztet, a brit külső hírszerzés (MI6) volt ügynökét és lányát, Julija Szkripalt mérgezték meg a napokban. Mindkettőjüket azóta is válságos, de stabil állapotban kezelik Salisbury kórházában.
Szakértők szerint ezt a hatóanyagot még a Szovjetunió fejlesztette ki a hidegháború idején, de Theresa May alsóházi felszólalásában azt mondta: a brit kormány feltételezése szerint Oroszországnak még mindig lehet gyártókapacitása e méreganyag előállítására.