Jövőre már biztos lépnek
Elemzők a döntés előtt egybehangzóan azt mondták, a tanács nem fogja módosítanio az alapkamatot, de később már várható a monetáris politika szigorodása.
Londoni pénzügyi elemzők korábbi jóslata szerint jövőre valószínűleg elindul az MNB új kamatemelési ciklusa. A BMI Research pénzügyi-gazdasági elemzőház az MNB monetáris politikájáról összeállított előrejelzése felülvizsgálta eddigi prognózisát, és 2017 vége helyett 2018-ra várja a magyar jegybank kamatemelési ciklusának indulását.
A ház a felülvizsgálatot azzal indokolta, hogy az MNB egyelőre kitart enyhe monetáris alapállása mellett, annak ellenére is, hogy a tizenkét havi infláció - amely februárban elérte a 2,9 százalékot - már jócskán az MNB 3 százalék plusz/mínusz 1 százalékpontos célsávján belül jár.
Maradhat a laza monetáris politika
A Capital Economics pénzügyi-gazdasági elemzőház közgazdászai hangsúlyozzák, hogy a tizenkét havi magyarországi infláció márciusban 2,7 százalékra lassult a februárban mért 2,9 százalékról, és a ház szerint ez egyelőre lehetővé teszi a monetáris tanácsnak a rendkívül laza pénzügypolitika fenntartását. A cég londoni elemzői azonban az idei második fél évre maginflációs szinten az inflációs nyomás erősödésére számítanak, és véleményük szerint ez már a szigorítás felé terelheti az MNB monetáris alapállását.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői azonban az év további szakaszában a teljes kosárra számolt magyarországi infláció további jelentős lassulásával számolnak: várakozásuk szerint a tizenkét havi infláció a 2-2,5 százalékos sávban mozog majd 2017 hátralévő részében.
Varga Zoltán, az Equilor elemzője a márciusi kamatdöntés után elmondta: a háromhónapos betéti eszköz negyedéves plafonját a második negyedévre vonatkozóan a várt 600 milliárd forint helyett 500 milliárd forintra csökkentették, amely meglepetést okozott, és forintgyengítő hatása lehet. Erről itt írtunk bővebben >>>>