5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jókora bizonytalansággal indul az új év Magyarország külső gazdasági környezetében és ebből Donald Trump hivatalba lépése csak az egyik tényező. 

A január mindig az új kezdetről, a friss gondolatokról szól, ám Donald Trump hivatalba lépése az Egyesült Államok élén a hónap végén olyan újdonság, amiről senki sem tudja, hogy mit hoz. Az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország, a három legnagyobb európai gazdaság Trump esetleges új vámtarifái nélkül sem néz valami fényes év elé.

A Guardian brit lap idézte Mervyn Kinget, a Bank of England (BoE) korábbi elnökét, aki az árfolyamok előrejelzéséről azt monda, hogy a prognózisok készítése kilátástalan próbálkozás. Ez különösen igaz olyan körülmények között, amikor sok az ismeretlen tényező, ami 2025 elejéről igencsak elmondható 

Például a 2024 júliusában hatalomra került új brit munkáspárti kormánynak most kellene megmutatnia, mit tud kezdeni a gazdasággal, mert a választók eredményeket akarnak a brexitet és a Covidot követő bizonytalanság után. A BoE alapkamata 4,75 százalék, mert a jegybank döntéshozói szerint a 2,6 százalékos infláció (ez a legfrissebb, még novemberi ráta – a szerk.) még mindig elfogadhatatlanul magas a bank kétszázalékos céljához képest.

A brit gazdaság 2025-ös növekedésére vonatkozó előrejelzések alja 1,3, a teteje két százalék. A kormány igyekszik növelni a közkiadásokat és a reálbérek növekedésében is bízik, ám a friss makroadatok azt mutatják, hogy a gazdaság teljesítménye rosszabb lehet az év eleji várakozásoknál. Legalábbis ennek nagyobb az esélye, mint a pozitív eltérésnek.

Az EU két elefántja enyhén szólva nincs jó bőrben

Mario Draghi, az Európai Központi Bank (EKB) volt elnöke, aki 2012-ben egyetlen jól elhelyezett mondattal megmentette a görög válság miatt hanyatlóban lévő eurót („Az EKB bármint megtesz a közös európai valuta védelmében.”) 2024-ben publikált egy hosszú tanulmányt, amelyben az unió előtt álló kihívásokat elemezte.

Bajban az „elefántok”
Bajban az „elefántok”
Fotó: Depositphotos

Ennek egyik tanulsága-javaslata az volt, hogy az Európai Unió növelje a közösségi és a magánbefektetéseket, miközben a tagállamoknak erősíteniük kell a szakpolitikai együttműködésüket. A gond az, hogy Európa két legnagyobb gazdasága egyszerre került szembe azzal helyzettel, hogy megerősödtek az uniós integráció mélyítését ellenző politikai erők. Németországban az Alternatíva Németországnak (AfD), Franciaországban a Nemzeti Gyűlés forszírozza a gazdasági nacionalizmust, miközben az Európai Bizottság előrejelzése szerint az előbbi gazdasága 0,8, az utóbbié 0,7 százalékkal bővülhet 2025-ben. A két elefánt mozgása dönti el, hogy az európai klub a Draghi által javasolt útra lép-e vagy válságba sodródik.

Gyengeelméjű a mesterséges intelligencia (MI)?

A tudományos publikációk is versengenek az olvasókért, ezért szerzőik igyekeznek jó címet adni nekik. Ebből a szempontból 2024-ben az a tanulmány végzett az első helyen, amelynek címe: ChatGPT is bullshit, magyarul: a ChactGPT marhaság. A Guardian cikke szerint a szerzők, a University of Glasgow kutatói azzal érvelnek a címben jelzett minősítés mellett, hogy az MI úgynevezett hallucinációi, amikor a modellek zöldségeket válaszolnak a kérdésekre, nem véletlen hibák, hanem a mesterséges intelligencia működésének normális, szerves részei. Ezt még meg is fejeli egy Nobel-díjas tudós kijelentése. Az amerikai Daron Acemoglu szerint messze nem lesz olyan nagy a gazdasági hatása az MI-nek, mint amilyenre az új technológia hívei számítanak. Sem a termelékenység növelésében, sem a munkahelyek pótlásában. Ennél „számszerűbb” véleményt fogalmazott meg Ed Zitron pénzügyi újságíró. Szerinte a ChatGPT kitalálója, az OpenAI egyszerűen nem képes olyan megtérülést produkálni, ami igazolhatja a 150 milliárd dollár feletti piaci értékét.

A szubjektív megállapodásokon túl felvetődik a kérdés, hogy az MI képes lesz-e megfelelni azoknak az óriási elvárásoknak, amelyeket vele szemben támasztanak. Ha nem, az az ezzel foglalkozó vállalatok felturbózott árának megroggyanásával, a tőzsde hanyatlásával végződhet.

Mit tesz Trump?

Donald Trump, az Egyesült Államok január 20-án másodszor hivatalba lépő elnöke nem sok időt töltött Washingtonban azzal, hogy megszervezze jövendő kormányát, tárgyaljon a politika és a gazdaság szereplőivel, és kormányprogramot írjon. Ehelyett hajmeresztő kijelentésekkel múlatta az időt az elmúlt két hónapban. Például azzal, hogy milyen jó lenne Kanadának, ha az USA 51. államává válna.

Ennél is furcsább azonban, hogy időnként az éjszaka közepén posztcunamikkal árasztotta el a közösségi médiát. Ezekben azt igyekszik bizonyítani, milyen jól fogadják az emberek Grönland megvásárlását, vagy a Panama-csatorna amerikai kézbe vételét, vagy Kanada beolvasztását. Egyik posztjába linkelte egy noname sajtóorgánum cikkét, ami arról szólt, hogy a kanadaik szeretnének az USA-hoz csatlakozni. A gond az, hogy ez nyilvánvaló ostobaság.

Scott Bessent, a jövendő elnök pénzügyminisztere azt mondta, hogy Trump importvám-fenyegetései csak maximális alkupozíciót jelentenek. Céljuk, hogy minél nagyobb engedményeket sajtoljanak ki a partnerekből, nem az alku végén elért helyzetet jelentik. Ezzel együtt érdemes felidézni, hogy a Trump első elnöksége ellen elfogadott – majd az utódja, Joe Biden idején érvényben hagyott – tarifák a kínai exporttal szemben leültettették a világgazdaságot. Az új vámoktól 2025-ben is ez várható.

Interjúnkat a Panama-csatorna ügyében itt olvashatják:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hullámvasútra ült az ipar márciusban
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:45
Megjelent az ipari adatok második becslése.
Makro / Külgazdaság Nem hozott jó hírt a KSH, itt vannak a számok
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:30
Megjelentek az építőipar márciusi számai.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor újabb furcsa döntést hozhat
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 08:10
Még az év elején került szóba az egyik Kormányinfón, hogy az Egyesült Államok – és Argentína – példáját követve Magyarország is kiléphet-e az Egészségügyi Világszervezetből (WHO). Ahogy akkor Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter felvetette ennek lehetőségét, úgy most Rétvári Bence államtitkár sem cáfolta meg ennek gondolatát. A lapunk által megkérdezett egészségügyi szakértők szerint Magyarország nagy hibát követne el, ha ezt meglépné.
Makro / Külgazdaság Évek óta nem látott hír érkezett az inflációról
Privátbankár.hu | 2025. május 14. 06:51
Rég láttunk hasonlót.
Makro / Külgazdaság Putyin élete függ attól, hogy mi történik Ukrajnában – véli Szalay-Berzeviczy Attila
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 14. 05:48
A volt tőzsdeelnök, egyetemi szakközgazdász a Klasszis Podcastban elmondta a véleményét arról, miért robbantotta ki Trump a vámháborút, mi lehet annak végkimenetele, mi várható az orosz-ukrán háborúban, mi történhet annak lezárása után Ukrajnával és az orosz elnökkel. De szó esett arról is, lehet-e egyszerre jóban lenni az egymással nem egy platformon lévő nagyhatalmakkal, amint azt most Magyarország teszi, s végül arról is, hogyan jöhet ki Európa a mostani nagy geopolitikai, társadalmi változásokból.
Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG