Kedden bizonytalanságot okozott a tőzsdéken, átmenetileg a dollárt is erősítette az euróval szemben és az európai részvényeknek sem tett jót, hogy a hírek szerint Olaszország közelebb került egy ősszel rendezendő választásokhoz. A parlament mandátuma elvileg csak 2018 elején járna le, most a pártok megegyezni látszanak egy korábbi voksolásról. Az előrehozott választások egyébként a decemberi népszavazás óta benne vannak a levegőben.
Az amerikai New York Times érdekes cikket közölt, ami a világsajtóban is feltűnést keltett. Címe szerint mivel „Olaszország már nincs az USA fókuszában, Oroszország lecsap, hogy betöltse az űrt”. A dolog apropóját nyilván Donald Trump elnök látogatása adta, aki a napokban találkozott az olasz csúcsvezetőkkel, a pápával, amerikai katonákat látogatott és nemzetközi vezetőkkel is tárgyalt Szicíliában.
Európa lágy alteste
A cikk attól tart, hogy ez után azonban minden visszatér a régi kerékvágásba, Trump otthon fogja tovább vívni politikai csatáit és nem fog Olaszországra figyelni. Eközben pedig Oroszország szorgalmasan körüludvarolja a mediterrán államot. Emlékeztetnek rá, hogy egykor Olaszországban volt a legnagyobb kommunista párt a szocialista tábor országai után. Állítólag sok elemző az EU lágy altestének nevezi az országot (legérzékenyebb, legsebezhetőbb részének).
Miközben Trump egy nagykövet nélküli nagykövetséget hagyott hátra Rómában, a cikk részletezi, milyen aktív, energikus tevékenységet végez az orosz nagykövet és diplomácia az országban, a jótékonysági koncertektől, fogadásoktól az oroszbarát politikusokkal való találkozásokig. Putyin Szocsiban nemrég vendégül látta Paolo Gentiloni miniszterelnököt, kevéssel előtte pedig Moszkvában Sergio Mattarella elnököt.
Olaszul szól a Szputnyik
Ám sokan attól tartanak, hogy Moszkva a színfalak mögött, titokban is akcióba lendül, hogy az amerikai elnökválasztáshoz és a francia elnökválasztáshoz hasonlóan befolyásolja a közvéleményt, és Moszkva felé lejtsen a pálya a következő választáson. Az oroszok a gyanú szerint támogatják a szélsőséges, elitellenes pártokat. Az olasz politikusok már arról panaszkodnak, hogy az 5 Csillag Mozgalom, Olaszország egyik ilyen pártja által ellenőrzött weboldalak hogyan veszik át az orosz állami média által létrehozott Sputnik Italia híreit.
Az oroszok fáradozásainak máris megvan az eredménye, egyre több olasz politikus áll ki az Oroszország elleni gazdasági szankciók eltörlése mellett, vagy legalább nem támogatja az újabb hosszabbításokat. Ám az igazán nagy veszélyt az 5 Csillag Mozgalom jelenti, amely vezet a közvélemény-kutatásokban. Népszavazást akar rendezni az Eurozóna-tagságról, eltörölné az Oroszország elleni szankciókat, és az olasz külpolitikát az USA helyett Oroszország irányába rendezné át.
Új korszakot jelez a sörsátor-beszéd?
A cikk hosszasan elemzi a párt oroszbarát megnyilatkozásait, és az USA-tól való elfordulását azzal párhuzamosan, hogy Trump is kritikusabb lett Oroszországgal szemben. Arra még nem találtak bizonyítékot, hogy Oroszország anyagilag is támogatja az 5 Csillag Mozgalmat – írják.
Az USA és Európa távolodását jelzi az is, ahogy nemrég Angela Merkel német kancellár asszony nyilatkozott úgynevezett sörsátor-beszédében. Szerinte elmúltak azok az idők, amikor az európaiak másokra (értsd: az USA-ra) hagyatkozhatnak. Ezért sorsukat saját kezükbe kell venniük. Sokan ezt úgy értékelik, hogy ezzel új fejezetet nyitott az észak-atlanti kapcsolatokban. (Az európai külpolitika esetleges új irányairól itt is írtunk.)
Inkább a pénz a fontos?
A német Der Stern idézi az amerikai cikket Oroszország nyomulásáról Olaszországban, és megszólaltatja Gerhard Mangott innsbrucki politikatudomány-professzort, Oroszország-szakértőt, aki nem mindenben ért egyet. Szerinte abból, hogy az USA-ban Oroszország kétség kívül megpróbálta befolyásolni a választásokat, még nem következik, hogy másutt is ezt teszi.
Oroszországnak szerinte a rövid távú gazdasági érdekek az igazán fontosak, így főleg a szankciók eltörlése. Jelenleg pedig Olaszországról képzelhető leginkább, hogy vétót emeljen a szankciók ellen, aminek főleg gazdasági okai vannak – az olasz csizma rossz gazdasági helyzete. A szankciókat egyébként félévente hosszabbítgatják, legközelebb ez júliustól esedékes.
A politológus szerint korábban Oroszország Ausztriában és Franciaországban is mindent bevetett, hogy olyan politikai erőket támogasson, amelyek a szankciók eltörlése mellett vannak. Valamint van esélyük kormányra jutni. Nincs ez másképp Olaszországban sem.