"Nem érezhetjük magunkat vétkesnek, ha nem tudunk befogadni minden migránst" - idézte az olasz média a Demokrata Párt (PD) vezetőjét az MTI szerint. Hozzátette, ha az EU lezárja kikötőit a migránsokat szállító hajók előtt, akkor Olaszország az európai források csapjait zárja el.
Renzi szerint Olaszországnak nem kellene európai uniós hozzájárulást fizetnie abban az esetben, ha az EU-ban nem lesz "egyenlőbb" a menekültválság terheinek elosztása. "2018-ban ismét megvitatjuk a költségvetést Brüsszelben. Ha más országok nem vesznek át menekülteket, akkor helyesnek vélem, ha Olaszország nem fizeti meg a 20 milliárdos uniós hozzájárulást" - tette hozzá.
Mi az erkölcsi kötelesség?
Később Matteo Renzi közösségi oldalán újabb bejegyzést jelentett meg. Azt írta, "szeretném, ha megszabadulnánk a lelkiismeret-furdalástól. Nekünk nem erkölcsi kötelességünk befogadni a migránsokat, ezt ismételjük önmagunknak. Segítésük számít erkölcsi kötelességnek, de igazából saját hazájukban tudjuk őket segíteni. A különbségtétel nélküli migráció kockázatait nem vállalhatjuk". Ezek az idézetek Matteo Renzi hamarosan megjelenő, Avanti! (Előre!) című könyvéből származnak.
Matteo Renzi - MTI/EPA/Olivier Hoslet |
Renzi sorai azonnali tiltakozást váltottak ki a balközép PD politikusai és szavazói, valamint a jobbközép ellenzéki pártok részéről is. Enrico Letta volt PD-főtitkár és volt miniszterelnök elhatárolta magát Renzitől. A PD szavazói szerint Matteo Renzi szavai az Északi Liga migránsellenes kijelentéseire emlékeztettek. Az ellenzéki Öt Csillag Mozgalom (M5S) szerint Matteo Renzi őket vádolja rasszizmussal, miközben ugyanazat írja le, amit az M5S hangoztat a migrációról. Végül a bejegyzést Matteo Renzi eltávolította Facebook-profiljáról.
800 ezer gyermek kaphatna állampolgárságot
A volt kormányfő új honosítási törvény bevezetését is sürgette. A kormánypártoknak a jogszabály módosítására irányuló erőfeszítései hetek óta szolgáltatnak vitatémát Rómában. A kabinet a származáson alapuló vérségi elvet (ius sanguinis) kibővítené a területi elvvel (ius soli), ami azt jelenti, hogy a reform nyomán mintegy 800 ezer, már Olaszországban született bevándorló gyermek kaphatná meg automatikusan az állampolgárságot.
Németország helyett ide érkeznek
Az Olaszországban született gyerekek a vérségi elv szerint jelenleg csak akkor kapják meg az állampolgárságot, ha valamelyik szülőjük olasz állampolgár. A törvénytervezet ellen a jobboldali pártok hevesen tiltakoznak.
A német hatóságok ma jelentették, hogy az országban az első félévben jelentősen visszaesett a menedékkérők száma. Nyilván most a legtöbben a Földközi-tengeren keresztül érkeznek, jórészt Olaszországba. Az olaszok már régóta tiltakoznak az ellen, hogy a tengerből kihalászott menekülteket mindig az ő kikötőikbe viszik, még a többi országból érkező mentőhajók is.