4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Oroszország jelenlegi gazdasági helyzete a késői szovjet-rendszer megrendülésének korára emlékeztet. Magyarországra tervezett mega-projektjei kezdenek bedőlni, a Déli Áramlat bebukása csupán az első lépés. A magyar diplomácia két szék között a pad alá esett.

Tegnap rettenetes napjuk volt az olaj-devizáknak, a nigériai nairitől a venezuelai bolivárig. Az orosz rubel árfolyama az 1998-as válsághoz fogható mértékben esett és történelmi mélypontjára került. Az orosz részvényindex, az RTS a 2009-es szintjére bukott. Az orosz kötvényhozamok olyan szintre ugrottak, mint amit utoljára a 2008-as pénzügyi válság idején láttunk.

A USD/RUB árfolyamának változása

Az 1998-as orosz csőd traumája éled újra Moszkvában

Moszkva hiába küldte múlt csütörtökön a képviselőjét Bécsbe az OPEC-tanácskozásra – amelynek egyébként nem tagja –, Szaúd-Arábia hajthatatlan maradt a keményebb kvóta-ellenes álláspontjával és engedte az olajat a mélybe hullani.

Így pedig Oroszország az egyik legnagyobb vesztes a világon, hiszen közvetlenül és közvetve az orosz export háromnegyede függ az olajártól.  A kivitel további 10 százaléka szintén alapanyag, amely most szenved a kínai lassulástól.

Az olaj árának 10 dolláros esése az oroszoknak pontosan 30 milliárd dolláros veszteséget okoz. Az olaj pedig a júniusi 115 dolláros hordónként árról mostanra 70 dollár alá esett.  Így az idei kiesés már elérte a 120 milliárd dollárt, súlyosan megterhelve a költségvetést, amely bevételeinek fele származik az olajból. Itt már nem babra megy a játék:  1998-ban államcsőd lett a vége annak, amikor az olajárak lefeleződtek.

A hitelminősítők Demoklész kardja

A követező csapás a hitelminősítők oldaláról érheti Moszkvát, amelyek árgus szemekkel figyelik a tőkemenekülés ütemét. A minősítők a hitelképességi szint megállapításakor ráadásul olyan olajbevétellel számoltak, amelyet már régen túlhaladott az idő. Különösen veszélyesnek ígérkezik a Kreml számára a legnagyobb hitelminősítő, az S&P.  Itt Moszkva csupán egy fokozattal ál a bóvli szintje fölött, egy eredetileg kalkulált 90 dolláros olajárral. Ennek bizony könnyen leminősítés lehet a vége, különösen, hogy a kilátás már így is negatív.

Irány a recesszió

A mostani olajárakkal az ország jövőre recesszióba csúszik, 2009 óta először. A tőkemenekülés, infláció, magas kamatok és a csődök növekvő száma ennek a folyamatnak a kísérőjelenségei.  Ha az olajár 60 dollárra, vagy az alá a szint alá esik, az már az ország teljes pénzügyi stabilitását veszélyezteti.

A szovjet birodalom bukásának emléke

A jelenlegi helyzet a késői szovjet rendszer megrendülésének korára emlékeztet.  1985-ben Szaúd-Arábia drámaian megnövelte a napi kitermelését, 3 millió hordóról 8 millióra, az olaj ára pedig 30 dollárról 10-re esett.  A szovjet tervgazdaságnak ez jelentette az utolsó csapást.

A devizatartalékok – aranyat beleértve – mára 420 milliárd dollárra estek, amely 2009 októbere óta a legalacsonyabb szint.  Egyes megfigyelők szerint viszont a helyzet ennél jóval drámaibb, mivel sok orosz cég már nem kap devizát a piacon ezért a Kreml központi tartalékából titokban vételeznek, így a rossz nyelvek szerint a valós tartalékszint csupán 200 milliárd dolláron állhat.

Oroszország második legnagyobb bankja, a VTB Csoport, a harmadik legnagyobb OAO Gazprombank és az Orosz Mezőgazdasági Bank is már hivatalosan kormányzati segítséget kér, mert a szankciók elvágták őket a nemzetközi pénzpiacoktól.  A gazdaság leállásával párhuzamosan természetesen a növekvő számú rossz hitelekkel is küzdeniük kell.

A hitelpiacok ennek megfelelően szkeptikusok, az elkövetkező öt évben egy államcsőd esélyét 19%-ra kalkulálják.

Putyin kisöccse

A lerongyolódott orosz pénzügyeknek természetesen politikai és diplomáciai vetülete és következményei vannak.  A hétvégén a német kormánypárti sajtó „Putyin kisöccsének” minősítette a magyar miniszterelnököt.  Nos, egyrészről a magyar kormány stratégiai szövetségese gazdaságilag megrendült, nagyívű, Magyarországra tervezett projektjei kezdenek bedőlni. Másrészről a kormányzatnak az elmúlt években sikerült az ország nyugati politikai kapcsolatait összeomlasztani.  Egy pattanásig feszült biztonságpolitikai helyzetben a bebukott Déli Áramlat melletti vehemens magyar lobbizással is óriási bizalmi tőkét játszott el az ország az euró-atlanti szövetségeseinél, beleértve a tradicionális baráti lengyeleket és baltiakat.

A magyar diplomácia két szék között a pad alá esett.  Ezt a mestermunkát egyszer még tanítani fogják a diplomáciai akadémiákon.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelnél kopogtat a magyar kormány a védelmi kiadások növelése miatt
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 14:46
Tizenkét tagállam – köztük Magyarország – kérte a nemzeti mentesítési záradék aktiválását a védelmi kiadások növelésére irányuló összehangolt fellépés keretében, hogy további költségvetési mozgástér álljon rendelkezésükre a védelmi kiadások növelésére – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
Makro / Külgazdaság Nyugdíjas? Sebaj, több mint 14 ezer forintos órabért is össze lehet szedni a briteknél
Privátbankár.hu | 2025. május 1. 11:31
A brit nyugdíjasok között vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy „van még benzin a tankban”, ezért vállalkozást indítanak sokszor azon a területen, ami korábban csak hobbijuk volt.
Makro / Külgazdaság Az amerikaiaknak mostanában esik le, mit is jelent igazából a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 18:52
Az ATV Start lapszemléjében munkatársunkat kérdezték szerdán.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter már látja, mitől ugorhat a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:39
A BMW és a CATL termelése hamarosan megkezdődik, illetve a BYD és a Mercedes gyárának építése is gőzerővel halad, és mindezek nyomán ugrásszerűen fog majd nőni a magyar bruttó hazai termék (GDP) – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ukrajna órákon belül beadja a derekát?
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 16:06
Akár még szerdán aláírhatják a nyersanyagokat érintő megállapodást. 
Makro / Külgazdaság Okozott némi meglepetést a német infláció
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 15:51
Az elemzők által vártnál némileg kevésbé lassult az infláció áprilisban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatokon alapuló szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Magyar kőolaj- és földgázmezők feltárásába szállnak be a törökök
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 13:13
Új gázerőmű építéséről és két hazai kőolaj- és földgázmező feltárásáról és kitermeléséről született megállapodás Magyarország és Törökország között – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen árakra lehet számítani májustól a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 10:35
A munka ünnepén változatlan üzemanyagárakkal kezdjük a hónap első napját.
Makro / Külgazdaság Fontos gazdasági adatot közölt a KSH
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:57
2025. márciusban a kivitel volumene 5,0, a behozatalé 6,4 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet.
Makro / Külgazdaság A vártnál is gyengébb a magyar GDP
Privátbankár.hu | 2025. április 30. 08:31
Magyarország bruttó hazai termékének volumene 2025 I. negyedévében a nyers adatok szerint stagnált, a szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint 0,4 százalékkal alulmúlta az előző év azonos időszakit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG