5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Putyin háborúja függővé tette Oroszországot Kínától. Ukrajnában mindketten közös célt követnek: Hszi határozottan nem akarja, hogy Putyin veszítsen. Káncz Csaba jegyzete.

Az orosz és a kínai elnök eheti csúcstalálkozója fontos jelzést küldött a világnak. Putyin felmutathatta ország-világnak, hogy akit meglátogat a most hivatalában is megerősített kínai egyeduralkodó, azt nem lehet nemzetközileg elszigeteltnek nevezni.

Hszi pedig rá tudott mutatni Kína független útjára és arra a világnézetre, amely sok helyen megegyezik Oroszországgal, miközben az ukrajnai háborúban a „józanság hangjaként” prezentálhatta magát. Kína soha nem foglalt el egyértelmű álláspontot Oroszország háborújával kapcsolatban, de alapvetően osztja Moszkva véleményét az eseményekről.

Kínai nyilatkozatok

A kínai külügyminisztérium nyilatkozatában idézi Hszi elnököt, aki kijelentette, hogy a legtöbb állam támogatja a feszültség enyhítését és a béketárgyalásokat. Minden háború a tárgyalóasztalnál ér véget – tette hozzá.

A Kínai Kommunista Párt által kiadott "Global Times" című újság is nagy hangsúlyt fektet a kínai béketörekvésekre az "ukrán válság" megoldására – ahogyan a háborút Kína eufemisztikusan nevezi. Bírálja Amerika figyelmeztetését a tűzszünet kapcsán, amely Washington szerint befagyasztaná a jelenlegi területi állapotokat Kelet- és Délkelet-Ukrajnában. Ez Peking szerint az amerikai önzést mutatja. Kína bízik abban, hogy segít a tűzszünet elérésében, és ennek érdekében a moszkvai találkozó után további lépéseket tesz.

Oroszország „tisztelettel néz szembe a kínai javaslatokkal” – mondta Putyin kínai kollégájának, hiszen azok a nemzetközi jogból, az igazságosság elvéből és a mindenki osztatlan biztonságának szükségességéből indultak ki. Oroszország nyitott a tárgyalásokra.

Az elmúlt hetekben azonban a Kreml többször is határozottan hangoztatta, hogy Ukrajna részéről nem érkeznek jelzések a béketárgyalásokra, ezért folytatni kell a katonai műveleteket. Nem valószínű, hogy a találkozó konkrét lépéseket indítana az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások irányába.

Van mire koccintania Hszi Csin-pingnek és Vlagyimir Putyinnak? Fotó: PAVEL BYRKIN/SPUTNIK/Kreml
Van mire koccintania Hszi Csin-pingnek és Vlagyimir Putyinnak? Fotó: PAVEL BYRKIN/SPUTNIK/Kreml

Moszkva és Peking világképe

Hszi és Putyin a csúcstalálkozó előtt újságcikkekben ismertette a kétoldalú kapcsolatokról és a világról alkotott véleményét a kínai, és az orosz közönség számára. Mindkettő egy többpólusú világrenddel foglalkozik, amelynek középpontjában az ENSZ áll.

Mindenekelőtt azonban – és ezt mindketten leszögezik – elutasítják a Nyugat világpolitikai hegemóniáját. A kínai államfő és pártelnök a közelmúltban tartott külpolitikai beszédében durva nyelvezetet használt Amerikával szemben, amelyet Putyin most minden adandó alkalommal megismétel.

Gazdasági függőség

Ahogyan a kétoldalú kereskedelem volumene szárnyal, a kínai fogyasztási cikkek és technológia rohamosan váltják fel a nyugati importot, és a dollár veszít fontosságából Oroszország számára a jüan javára, úgy növekszik mérföldes léptekkel a hatalmas ázsiai szomszéd súlya.

"Az események logikája azt diktálja, hogy teljes mértékben kínai erőforrás-kolóniává válunk" - mondta a Financial Timesnak egy orosz hivatalos forrás a Putyin-Hszi elnöki csúcstalálkozó után". Oroszország természeti erőforrásokat ajánl Kínának azért a támogatásért cserébe, amelyet a Kreml kritikus fontosságúnak tart az Ukrajnával vívott háború folytatása szempontjából.

A szervereink a Huawei-től lesznek. 2023 végére pedig a jüan [renminbi] lesz fő kereskedelmi valutánk". Valóban, Kína tavaly 4,8 milliárd dollár értékű elektronikát és gépeket küldött Oroszországba, a távozó nyugati cégek helyét pillanatok alatt átvéve.

Egy évvel ezelőtt a kínai személygépkocsik meglehetősen egzotikusak voltak a moszkvai forgalomban, de ma már mindennaposak. A kínai autók piaci részesedése az újautók eladásainál 33 százalék volt 2022 második felében - az év első felében ez a mutató alig tizede volt ennek.

Az energia kérdésköre

Oroszország, mint Putyin leszögezte, "megszakítás nélküli olajellátást" kíván biztosítani Kínának, valamint erőteljesen növelni kívánja a gázexportot. Tavaly a Gazprom 15 milliárd köbmétert szivattyúzott Kínába a „Szibéria Ereje 1” vezetéken keresztül, kapacitása pedig 2024-re várhatóan eléri a tervezett évi 38 milliárd köbmétert. Oroszország és Kína pedig most megállapodott a Szibériát Északnyugat-Kínával összekötő „Power of Siberia 2” gázvezetékről, amely Mongólia területén keresztül halad, évi 50 milliárd köbméter kapacitással.

"2030-ra a gázszállítás teljes mennyisége legalább 98 milliárd köbméter lesz, plusz 100 millió tonna LNG" - mondta Putyin. Az elnök által megnevezett mennyiség mindaz a gáz, amelyet Oroszországnak a terv szerint 2030-ig ki kellene termelnie – jegyzi meg az Interfax. Jelenleg az LNG-termelés harmadannyit, 2022-ben 32,3 millió tonnát tett ki.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG