"Nem okolhatunk másokat, vagy futhatunk el a felelősség elől, ha akadályokba ütközünk" - hívta fel a figyelmet a kínai miniszterelnök az idei davosi Világgazdasági Fórumon, amely már csak azért is történelmi jelentőségű, mert a Kínai Kommunista Párt vezére most először áll a globális gazdaság és a nyugati típusú demokráciák egyik legfontosabb világeseményének színpadán.
Kína teszi újra naggyá a globalizációt?
Hszi Csin-ping beszédében leszögezte, hogy a bezárkózás és elfordulás nem jelenthet megoldást a világ kihívásaira, egy kereskedelmi háborúval mindenki veszít - ezzel utalt a populizmus térnyerésére és talán Donald Trump amerikai elnök várható kereskedelmi stratégiájára, amelyre az egész világ ráfázhat. Úgy látszik Kína elkötelezett az iránt, hogy a világgazdaság szívévé váljon, amennyiben Amerika már nem kívánja ezt a szerepet betölteni.
Pursuing protectionism is like locking oneself in a dark room: while wind & rain may be kept outside so are light and air: Xi Jinping #wef17
— World Economic Forum (@Davos) January 17, 2017
Az elnök szerint az ország új korszakba lépett, a fejlődés és növekedés útjára. Az elnök felsorolta, hogy a 2017-ben 6 százalék feletti növekedés hajtóereje a gazdaság modernizációja, innováció, az ipar és a fogyasztás. Kína nem fogja leértékelni a renminbit azért, hogy növelje a kereskedelmi bevételeit. Hszi Csin-ping azt is elmondta, hogy tartják magukat a párizsi klímamegállapodáshoz, és ezt várják mindenkitől.
Kiemelte azonban, hogy a jövő tartogat kihívásokat is: egyre nagyobb a pénzpiaci kockázat, regionálisan egyenetlen a fejlődés, a lakosság nem jut egyenlő módon lehetőségekhez és nem eléggé nyitott a kínai piac a befektetők előtt. Kína zöld és nyitott gazdaságot akar - mondta a vezető. Az új norma az innováción, nagyobb átláthatóságon és korszerűbb szabályozáson alapul majd - mondta a davosi közösségnek.