4p

Hazai témákra, gazdasági sikerekre és az amerikai gyártás felfuttatására fókuszált Joe Biden évértékelőjében, a külpolitikáról és Ukrajnáról relatív kevés szót ejtett. Elemzők szerint az amerikai elnök ezzel annak bejelentését készíthette elő, hogy 2024-ben ismét harcba száll az elnökségért – annak ellenére, hogy ezt már a demokratapártiak többsége sem szeretné.

Bő 70 percen keresztül szólt az amerikai képviselőkhöz és egyben nemzetéhez Joe Biden évértékelő és egyben előremutató beszédében, az úgynevezett State of The Union Addressben az amerikai Kongresszusban tegnap este.

Középpontban Amerika

Bár az amerikai elnöknek továbbra is nagyon komoly külpolitikai kihívásokkal kell szembenéznie – az Egyesült Államok által támogatott ukrán hadsereg egyre nehezebb helyzetbe kerül Kelet-Ukrajnában, és már egyes amerikai értékelések szerint is vesztésre áll a háborúban, Kína pedig épp a napokban okozott komoly riadalmat  kémléggömbjével, amit végül lelőtt az amerikai hadsereg –, ezeknek a témákra relatív kevés teret szentelt Biden.

Ehelyett a gazdaságot, az alacsony munkanélküliséget, az energiaárakat állította a középpontba, tehát olyan hazai témákról beszélt, amikről – mint a New York Times megjegyzi  – a választók hallani akarnak, és ami közvetlenül érinti őket.

Joe  Biden amerikai elnök és Kamala Harris amerikai alelnök a Capitoliumban Washingtonban 2023. február 7-én. Fotó: EPA/Jacquelyn Martin
Joe Biden amerikai elnök és Kamala Harris amerikai alelnök a Capitoliumban Washingtonban 2023. február 7-én. Fotó: EPA/Jacquelyn Martin

Számos elemzői vélemény szerint az elnök ezzel már a jövő évi elnökválasztásra gondolt, és előkészíthette újraindulási szándékának bejelentését – annak ellenére, hogy azt a legfrissebb felmérések szerint már a demokrata szavazók többsége sem támogatja.

Biden kiemelte például, hogy a munkanélküliség „50 éves mélyponton”, 3,4 százalékon van, és csaknem mélyponton van a fekete és latin származású amerikaiak között is. A „Made in America” célkitűzés jegyében világossá tette, hogy még több munkahelyet kíván visszahozni az Egyesült Államokba – anno Donald Trump is ezzel kampányolt –, bejelentette, hogy a szövetségi infrastrukturális projekteknél csak az Egyesült Államokban készült építőanyagokat használhatnak fel, és beszélt a chipgyártás felfuttatásáról is, amire több mint 50 milliárd dollárt szán.

„Gondoskodni fogunk róla, hogy az amerikai ellátási lánc Amerikában kezdődjön,” fogalmazott.

A demokratapárti elnök relatív békülékeny hangnemet ütött meg a republikánusokkal szemben – barátokként emlegette őket –, és a törvényalkotásra utalva reményét fejezte ki, hogy a fontos dolgokban meg tudnak majd egyezni. Ennek hátterében az áll, hogy a Képviselőházban tavaly november óta már republikánus többség van.

Kevesebb szó esett Ukrajnáról

Ami a külpolitikát illeti, Ukrajnával kapcsolatban azt mondta, hogy „Putyin inváziója” próbára tette Amerikát és a világot, amire szerinte jó választ adtak: kiálltak az elveik, a szuverenitás, a szabad élethez való jog és a demokrácia védelme mellett. „Vezettünk. Egyesítettük a NATO-t és globális koalíciót építettünk. Szembeszálltunk Putyin agressziójával. Kiálltunk az ukrán emberek mellett” – fogalmazott.      

Egyúttal köszöntötte Ukrajna a helyszínen megjelent amerikai nagykövetét, Oksana Markarovát, és megígérte neki, hogy kitartanak mellettük, amíg szükséges. Ugyanakkor nem említette meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki tavaly karácsony előtt mondott beszédet a Kongresszusban. Nem ejtette ki Oroszország nevét sem (mindössze Putyint emlegette), valamint nem beszélt a háborús kilátásokról és további konkrét támogatásokról sem.

Az tény, hogy toronymagasan az Egyesült Államok látja el a legtöbb fegyverrel Ukrajnát: hivatalos brit statisztikák szerint 2022 februárja óta 26,7 milliárd dollár értékű hadieszközt juttatott Kijevnek. A második helyen Nagy-Britannia áll 2,3 milliárd font értékű támogatással.

Washington a múlt héten újabb, 2,1 milliárd dollár értékű csomagot jelentett be, nagy hatótávolságú rakétákat és Abrams harckocsikat is szállít majd az ukrán hadseregnek. Vadászgépek szállítását ugyanakkor a brit és a német kormányhoz hasonlóan nemrég kizárta, és most Biden sem tett utalást arra, hogy ebben a tekintetben változás lehetne.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG