Nagy ugrás lehet jövőre: a gyenge forint megdobhatja az inflációt
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető elemzője azt írja, augusztusban már 0,2 százalékra nőtt az éves infláció, de így is elmaradt az Erste 0,3 százalékos előrejelzésétől, mivel a hónap során a vártnál jobban csökkentek az árak. Az idényáras élelmiszerek és a ruházati termék további árcsökkenése mellett ezúttal az üzemanyagárak is csökkentek. A forint leértékelődés és a dollárerősödés hatását az olajár csökkenés ellensúlyozta a hónap során.
A következő hónapokban továbbra is mérsékelt lehet az infláció, 0 százalékot alig meghaladó számok valószínűek, különösen a szeptemberi újabb energiaár-csökkentő lépések miatt. Év végére azonban már egy százalékra ugorhat a fogyasztói árindex, amikor kikerül a tavaly novemberi, kormányzati rezsicsökkentés hatása.

Idén éves átlagban Gabler szerint 0,1 százalék körül maradhat az infláció, jövőre viszont már jelentősebb drágulás jöhet, 2015 végére 3,6 százalékra is ugorhat a mutató. A forint jelentősebb gyengülése ugyanis idővel az üzemanyagon kívül más importtermék árában is megjelenik, de az EKB törekvése, hogy emelje az euróövezeti árindexet, és a dollár hirtelen felértékelődése szintén az importált inflációban csapódhat le.
Ezenkívül a belső keresletben is látható élénkülés, de az energiaárak és élelmiszerek terén látható alacsony bázis is hozzájárul az éves infláció várható felfutásához. Az MNB azonban várhatóan a cél feletti infláció esetén sem kezd kamatemelésbe jövő év végéig, kiváltképp az EKB további monetáris lazítása után.
Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház elemzője az MTI szerint szintén úgy vélte, alacsony maradhat az infláció a következő hónapokban, de az idei év végétől érezhetően nőhetnek a fogyasztó árak, ami miatt 2015-ben már átlagosan 2-2,5 százalék körüli infláció várható. A mostani, 0,2 százalékos fogyasztói árnövekedés megfelelt a várakozásoknak. Szerinte viszont a gyenge forint nem látszik az inflációban, vagyis nincs importált infláció a gyenge forint miatt.