5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Japán csatlakozott a Kínával szembeni amerikai chip-korlátozásokhoz. Az ország a növekvő geopolitikai feszültségeket a gazdasági érdekeivel próbálja egyensúlyba hozni. Káncz Csaba jegyzete.

Japán decemberben nyilvánosságra hozta új nemzetbiztonsági és védelmi stratégiáját. Ezek illeszkednek az utóbbi évek tendenciájához, amely során az ország fokozatosan feladja a második világháború utáni pacifizmusát. Tokió azt tervezi, hogy a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat - a NATO-elvárás szinjére - , amivel a világ harmadik legnagyobb védelmi költségvetése lenne.

A friss jelentések szerint Tokió mintegy 400-500 amerikai gyártású Tomahawk rakéta beszerzésével folytatja katonaságának megerősítését. Ez megnövelné Japán nagy hatótávolságú csapásmérő képességét, és egyben törést jelentene a támadófegyverek elkerülésének hagyományával.

A technológiai küzdelem

Eközben mérföldkőhöz érkezett az USA a félvezetők exportkorlátozásában: a japán és a nemzetközi sajtó egybehangzó jelentése szerint Japán és Hollandia be akarja tartani a korlátozásokat. Ez megnehezítené Kína számára a modern gépekhez való hozzáférést, és ezáltal a chipipar modernizálását. Márpedig a holland ASML és a japán Tokyo Electron ezen a területen a világ vezető beszállítói közé tartozik az amerikai Applied Materials gyártó után.

Az ASML uralja a legkisebb, legfejlettebb chipek extrém ultraibolya fényű litográfiával történő gyártására szolgáló berendezések piacát. A Tokyo Electron monopolizálja a bevonatolók/fejlesztők piacát, amelyek szintén ASML-t igényelnek a rendszereikben.

2021-ben a két vállalat megállapodott abban, hogy együtt fejlesztenek ki új készülékgenerációkat. Az ezekre a rendszerekre vonatkozó exportkorlátozások tehát komoly hátráltatnák Kína azon törekvéseit, hogy függetlenné váljanak az importtól saját chipipar kiépítésével.

USA mellett Kína ellen. Fotó: Depositphotos
USA mellett Kína ellen. Fotó: Depositphotos

Az USA mellett és Kína ellen

Hosszú habozás után Japán és Hollandia hajlandónak tűnik gazdasági áldozatokat hozni a szövetségesek stratégiája érdekében. E mögött nemcsak a gyártók amerikai szabadalmaktól való függése - amit Washington nyomásgyakorlási eszközként használ -, hanem geostratégiai okok is állnak.

Különösen Japán függ az USA-val fenntartott jó kapcsolatoktól, mivel a globális nagyhatalom a kelet-ázsiai császárság egyetlen katonai szövetségese. Japán egyértelmű elutasítása tehát nagy meglepetés lett volna.

Jasutosi Nisimura japán gazdasági miniszter múlt szombaton jelezte Tokió kompromisszumkészségét: "Szigorúan végrehajtjuk a nemzetközi együttműködésen alapuló exportellenőrzést" - mondta újságíróknak. Japán figyelembe veszi a más országok által bevezetett korlátozásokat, és megfelelően reagál.

A sajtó szerint azonban a három ország nem tervezi hivatalosan bejelenteni a lépéseket, és a végrehajtás is hónapokig tart. Az sem világos, hogy meddig mennek el saját korlátozásaikkal.

Az Egyesült Államok például nyíltan megtiltotta amerikai állampolgároknak, hogy kínai chipgyártóknak dolgozzanak. Japán szakértők azonban nem hiszik, hogy Fumio Kisida miniszterelnök támogatna egy ilyen intézkedést. Mert a szabad szakmaválasztásba való beavatkozás aligha lenne összeegyeztethető az alkotmánnyal, és valószínűleg a közvélemény ellenállásába ütközne.

Japán számára sok minden forog kockán

De más exportkorlátozások is sértik Japán kormányát és vállalatait. Tokió úttörő a gazdasági biztonság koncepciójában. Ez volt az egyik első ország, amely törvényt hozott, lehetővé téve a kormány által nemzeti érdeknek tartott alapvető cikkek exportkorlátozását. Ezenkívül Japán drasztikus felfegyverkezést tervez, hogy elriassza Kínát Tajvan és a japánok által ellenőrzött -  de Kína által is követelt - szigetek megtámadásától.

A kormány ugyanakkor igyekszik egyensúlyba hozni a növekvő geopolitikai feszültségeket az ország gazdasági érdekeivel. Japán külkereskedelmének több, mint egyötödét kitevő Kína a szigetország legfontosabb kereskedelmi partnere, megelőzve katonai szövetségesét, az Egyesült Államokat.

A chipipar fontos szerepet játszik ebben az egyensúlyozásban. Egyrészt Kína kereskedelmi szankciókkal sújthatja Japánt, ha részt vesz az amerikai korlátozásokban. Másrészt a félvezetőgyártó üzemek azon kevés gazdasági ágazatok közé tartoznak, amelyekben Kína Japántól függ, és nem fordítva.

Ezt a függőséget ezért régóta alku tárgyának tekintették a kétoldalú kapcsolatok megromlásával szemben. Cégvezetők arra is figyelmeztetnek: az exporttilalmak azt jelenthetik, hogy Kína felgyorsítja saját csúcsminőségű eszközeinek fejlesztését.

A japán vállalatok már régóta elvesztették korábbi világpiaci vezető szerepüket más országok olan gyártóival szemben, mint például a tajvani TSMC szerződéses gyártója és a dél-koreai Samsung memóriachip-óriás. De a japán cégek meg tudták védeni piacvezető szerepüket a gyártóberendezések és a félvezetőgyártáshoz szükséges anyagok terén.

A Japán Félvezető Berendezések Szövetsége szerint a japán gyártók 2,97 billió jen (21 milliárd euró) értékben exportáltak berendezéseket a 2021-es pénzügyi évben. Kína a kereslet körülbelül egyharmadát tette ki. A Tokyo Electronnál a forgalom mintegy negyede a nagy szomszédtól származik.

A terjeszkedő technológiai háború, párosulva a chipek iránti kereslet megcsappanásával, 2022 elejétől tegnapig 33 százalékkal, 45 790 jenre lökte le a cég részvényeinek árfolyamát.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nincs mese, árat emelhetnek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 09:48
Az olajár miatt történik minden.
Makro / Külgazdaság Lantos Csaba szerint nagyon megéri Putyinnal üzletelni
Privátbankár.hu | 2025. július 9. 07:46
Az energiaügyi miniszter az orosz gáz áráról is beszélt.
Makro / Külgazdaság NATO 5 százalék: óriási blöff vagy sorsfordító elhatározás?
Litván Dániel | 2025. július 9. 05:41
Mindenki reszkethet majd Európától, ha a NATO-tagállamok elkezdik önteni a pénzt a védelmi képességeikre? Vagy megint csak szép szavakat hallhattunk, a valóság pedig más lesz?
Makro / Külgazdaság Ez feszes munkaerőpiac? Több mint egy évig is tarthat az álláskeresés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 16:21
A GKI havi rendszerességű felmérései szerint a cégek foglalkoztatási hajlandósága 2025 első hónapjaiban elbizonytalanodást mutat.
Makro / Külgazdaság Összekaparta a pénzt a kormány: többlettel zárt a költségvetés
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:09
Számottevő többlettel zárt júniusban a központi költségvetés: ebben a hónapban 200 milliárd forint összegű osztalékbevétel érkezett a költségvetésbe, részben a Szerencsejáték Zrt-től, részben pedig a Corvinus Zrt-től. Ezen túlmenően jelentős, 100,6 milliárd forint társasági adó befizetés érkezett be a hónap végéig.
Makro / Külgazdaság Rossz hírek érkeztek az orosz gazdaságról
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 12:03
Az orosz költségvetés hathavi hiány a GDP 1,7 százaléka volt, elérte az éves tervezettet – áll a pénzügyminisztérium keddi jelentésében.  
Makro / Külgazdaság Bejött Trump számítása a németeknél: visszaesett az export
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 11:10
Az export és az import vártnál nagyobb csökkenése mellett májusban növekedett Németország külkereskedelmi többlete a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis kedden publikált előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék megmagyarázzák: emiatt nő megint az infláció
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 09:07
A Nemzetgazdasági Minisztérium a második hónapja ismét emelkedő éves infláció láttán azt írta: folytatódik a harc az indokolatlan áremelésekkel szemben.
Makro / Külgazdaság Bumerángot dobott el az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:30
Az adatok szerint nem hatott, hogy a március közepétől még csak az élelmiszerekre érvényes árrésstopot május végétől kiterjesztették a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Halmozza a devizát a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2025. július 8. 08:18
Kína devizatartaléka, amely a világon a legnagyobb, júniusban további 32 milliárd dollárral, 3317 milliárd dollárra, 2015 decembere óta legmagasabb szintre emelkedett – áll a kínai központi bank jelentésében – írja az MTI.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG