5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elhúzódó gázai háború azzal fenyeget, hogy a Közel-Kelet alacsonyabb szintű konfliktusai egyetlen nagy háborúvá olvadnak össze. Miközben az USA túlterheli magát a hazai és külföldi kihívások kezelésével, a gázai háború megfékezése érdekében egyensúlyt kellene teremtenie katonai és diplomáciai lépései között. Káncz Csaba jegyzete.

Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter kedden kijelentette, hogy Izrael "nem tart be semmilyen vörös vonalat a Palesztina elleni népirtásban".

"Ma mindannyian egy olyan helyzetben gyűltünk össze az ENSZ Biztonsági Tanácsában, amikor Izrael megszálló és apartheid-rezsimje nem tart be semmilyen vörös vonalat a Gázai övezetben és Ciszjordániában a Palesztina ellen elkövetett népirtásban" - mondta Amir-Abdollahian a Biztonsági Tanács közel-keleti helyzetről tartott ülésén.

Az USA, mint Izrael "gyakorlati támogatója", megakadályozta, hogy az ENSZ tűzszünetet hívjon életre Gázában. Annak ellenére, hogy az USA többször kifejezte "súlyos aggodalmát" a feszültségnek a térségben való továbbterjedése miatt, továbbra is teljes mértékben támogatja Izraelt, sőt, megsérti Jemen szuverenitását, és kiterjeszti a konfliktus kiterjedését. "Az Egyesült Államoknak viselnie kell a felelősséget a következményekért" – zárta mondandóját.

Palesztin menekültek vonulnak a Salah Al Al Din úton a Gázai övezet déli részén 2024. január 24-én. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER
Palesztin menekültek vonulnak a Salah Al Al Din úton a Gázai övezet déli részén 2024. január 24-én. Fotó: EPA/MOHAMMED SABER

Egymást erősítő konfliktusok

Valóban, ahogy a The New Yorker munkatársa, Robin Wright nemrégiben megjegyezte, az Izrael és a Hamász között a Gázai övezetben zajló harcok azzal fenyegetnek, hogy az alacsonyabb szintű konfliktusok egyetlen nagy háborúvá olvadnak össze.

Az egyéb, aggodalomra okot adó összecsapások és patthelyzetek közé tartoznak az Izrael és az Irán által támogatott Hezbollah milícia közötti tüzérségi és dróncsapások az izraeli-libanoni határon; Irán múlt heti csapásai iraki, szíriai és pakisztáni egységek ellen; az Irán által támogatott milíciák támadásai az amerikai erők ellen Irakban; valamint az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság légi hadjárata a jemeni Irán által támogatott húszi fegyveresek ellen, akik a Vörös-tengeren nemzetközi hajókat támadtak.

Mindez egy olyan régióban történik, ahol Izraelnek tizenhat arab kormánnyal nincsen békeszerződése.

Az Ábrahámi Megállapodással kapcsolatos legutóbbi előrelépés, amelynek célja a hetvenhat éve tartó arab-izraeli konfliktus lezárása volt, a Biden-kormányzat kétségbeesett diplomáciai erőfeszítései ellenére bizonytalan ideig elakadt.

A Der Spiegel elemzése

Christoph Reuter és Monika Bolliger a Der Spiegelben példaként említik a kurdok dühét Irán múlt heti, az észak-iraki kurd fővárosban, Erbilben végrehajtott csapása miatt, amely Irán szerint egy izraeli kémközpont ellen irányult.

Ezeknek a konfliktusoknak az egyik oldalán, nagyjából véve, az USA és Izrael áll. A jelentések szerint Joe Biden amerikai elnök igyekezett megnyugtatni az utóbbit - különösen, mivel az északi határon túl a Hezbollahhal tűzharcot folytat. A másik oldalon Irán és az általa támogatott úgynevezett "Ellenállás Tengelye" áll: az Izrael- és USA-ellenes milíciák - amelyek terrorista csoportként és politikai pártként is működnek - szerte a régióban. A Hamász, a Hezbollah és a húszik e laza ernyő alá tartoznak.

A Hamásznál sokkal erősebb Hezbollah különösen fontos ebben a kényes helyzetben - írja Reuter és Bolliger. A csoport politikailag különösen közel áll Teheránhoz.

Az ilyen szoros kapcsolatok "eddig segítettek abban, hogy a libanoni-izraeli határon kialakult helyzetet félig-meddig ellenőrzés alatt tartsák" - írják. "

De ha kitörne egy háború, ezek a kapcsolatok valószínűleg az ellenkező hatást váltanák ki. Teherán soha nem hagyná magára a Hezbollahot, még akkor sem, ha tűz alá kerülne. És valószínűleg láncreakció következne be, az Irán által ellenőrzött iraki, szíriai és jemeni milíciák pedig saját tömeges csapásokat indítanának."

Gyűlnek a gazdasági bajok

Miközben ezek a konfliktusok forrósodnak - írja a The Economist -, a Közel-Kelet gazdasága is megsínyli a helyzetet. "A régión belüli kereskedelem összeomlott" - írja a hetilap, mivel "az összes áru több mint felét szállító útvonalak elzáródtak". A pénzszűkében lévő Egyiptomnak 40 százalékkal csökkent a Szuezi-csatornából származó bevétele - írja az Economist. Izrael technológiai ágazata visszaesett, akárcsak a jordániai turizmus. Libanonban, Észak-Izraelben és Ciszjordániában a harcok és a félelem sokakat elüldözött, és a korábban Izraelben dolgozó palesztinok most munkanélküliek.

"Ha a Közel-Kelet nagy része adósságválságba csúszik” - írja a lap – „ez a fiatal, városi és egyre inkább munkanélküli lakosságot sújtaná. Ez még szélsőségesebb politika receptje a stratégiailag fontos, krónikusan instabil országok nagy csoportjában. A következmények az egész világon visszahatnának".

1914-es figyelmeztetés

"Figyelmesek, de nem látók" - így jellemezte Christopher Clark ausztrál történész az első világháborúba botorkáló európai hatalmakat. "Álmoktól kísérve, de vakok a valóságra, a borzalomra, amelyet a világra akartak hozni".

Az alvajárók címet választotta Clark nagy sikerű könyvének, amely a bizalmatlanság, a téves számítások és az arrogancia összjátékát vizsgálta, és amely 110 évvel ezelőtt a háborúhoz vezetett.

Könyve nagyrészt megcáfolta azokat a korábbi nézeteket, amelyek szerint a háborúért nagyrészt egyetlen nemzetet lehetett okolni, ehelyett azt állította, hogy a háború számos különböző tényező kölcsönhatásának eredménye volt.

Ezúttal a földrajzi régió változott. De azzal, hogy a mai szereplők tudatlanságukban nem hajlandóak elhagyni a kiszámítható reakciók és bosszúhadjáratok szűkös útját, katasztrofálisan utánozzák a múlt századi európai alvajárókat.

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG