Az államháztartás központi alrendszerének 2017. május végi halmozott hiánya 213,4 milliárd forintot tett ki - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium a Privátbankár.hu-val. Ezen belül a központi költségvetés 180,1 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 85,9 milliárd forintos deficittel zártak, míg az elkülönített állami pénzalapok 52,6 milliárd forintos többletet értek el.
Ha csak a havi adatot vizsgájuk, azt látjuk: idén májusban a központi alrendszer 91,9 milliárd forintos hiánnyal zárt. Ez az elmúlt 5 év legnagyobb májusi hiánya - az elmúlt 3 évben rendszerint komoly többlet volt májusban az államháztartás központi alrendszerében:
Tizenhatszor akkora az öthavi hiány, mint tavaly
Tavaly, 2016 első öt hónapjában az államháztartás központi alrendszere 13,2 milliárd forintos hiányt mutatott - a mostani 213,4 milliárdos hiány ennek több mint tizenhatszorosa. (Igaz, ha több évre tekintünk vissza, egyáltalán nem áll rosszul az egyenleg, májusra a mostani kumulált hiánynak a duplája is összejött korábbi években.)
Az államháztartás központi alrendszerének egyenlege 2016 és 2017 első 5 hónapjában. Forrás: NGM / Privátbankár.hu |
Az NGM szerint emögött főként a kormány gazdaságélénkítő lépései állnak, aminek eredménye szerintük a ma közölt 4,2 százalékos GDP-növekedés is. Ebben kiemelt szerepet játszott a beruházások 34%-os bővülése. Az otthonteremtési program felfutása, a tavaly novemberi hatéves bér- és járulékcsökkentési megállapodás hatásai, illetve a 2014-2020-as uniós ciklus forrásainak hatékony felhasználása tükröződik a makrogazdasági mutatók kedvező alakulásában.
A foglalkoztatás és a fogyasztás bővülése nyomán folyamatosan emelkednek a különféle adóbevételek (főként az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó és a bérekhez kapcsolódó járulékok). Az egyszeri bevételek tekintetében a termőföld-értékesítésből származó befizetések emelhetők ki, valamint a kifizetett uniós támogatások utólagos megtérítése a nemzeti büdzsének - írja az NGM.
Átírják a költségvetést
Jelenleg az Országgyűlés előtt van a 2017-es költségvetés módosítása. Ebben egyrészt az elmúlt időszakban meghozott kormányzati intézkedések gazdasági hatásainak átvezetése történik, másrészt számos szakpolitikai terület mellett a versenyképesség további erősítésére biztosít többletforrást. Mindez azonban nem veszélyezteti sem a 2,4%-os éves hiánycél teljesülését, sem pedig a GDP-arányos államadósság év végére várható további csökkenését - ígéri a minisztérium.