A Würzburg közeli vonaton történt baltás-késes támadás kapcsán Peter Altmaier kereszténydemokrata politikus azt nyilatkozta a ZDF-nek, hogy a menekültek körében „nem nagyobb és nem kisebb” a terrorveszély, mint a lakosság más csoportjaiban. Erre az elmúlt 12 hónap vizsgálataiból következtettek.
Ablakon át készített kép vértócsákról egy vonat belsejében, ahol egy 17 éves afgán fiatal fejszével és késsel rontott az utasokra Würzburgnál 2016. július 18-án. Forrás: MTI/AP/Karl-Josef Hildenbrand |
"A legtöbb terrorista, aki az utóbbi hónapokban merényletet követett el Európában, nem menekült volt, hanem itt született és itt nőtt fel", de természetesen előfordulhat, hogy menekültek a dzsihadista ideológia hatása alá kerülnek. Ez történhetett a würzburgi esetben is, az Iszlám Állam terrorszervezet minden bizonnyal az interneten terjesztett propagandájával érte el a támadót, aki azonban nem az IÁ szervezésében, hanem önállóan, egyedül hajtotta végre a támadást – nyilatkozta a miniszter.
Nem mindenki gondolja így
Bajorország belügyminisztere, Joachim Herrmann más véleményen van, a kancelláriaminiszterrel szemben ő közvetlen összefüggésbe hozta a würzburgi támadást és a menekülthullámot, és megismételte pártja, a bajor kormányzó CSU azon követelését, hogy korlátozzák a menedékkérők beáramlását. „Az újabb támadások elkerüléséhez döntő fontosságú annak szoros ellenőrzése, hogy ki lép be az országba, és a beáramlás korlátozásával lehetőséget kell teremteni arra, hogy a radikalizálódás megelőzése érdekében intenzíven foglalkozhassunk a valóban védelemre szorulókkal”, nyilatkozta a belügyminiszter.
A würzburgi baltás merénylőAhogy arról már korábban írtunk, hétfőn egy 17 éves fiatal támadt késsel és baltával egy Würzburgba tartó vonat utasaira. Az elkövetőt menekülés közben lelőtték a rendőrök, később az otthonán egy kézzel készült Iszlám Állam zászlót találtak. A terrorszervezet magára vállalta a tettet, ez volt az első olyan németországi támadás, ami közvetlenül az Iszlám Államnak tulajdonítható. |