4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gázárak viszont 2023 májusáig befagyasztva maradnak.

Ukrajnában az elmúlt hónapokban fokozatosan gyorsuló ütemű inflációt kénytelenek elviselni az emberek. Éves összevetésben augusztusban már 23,8 százaléknál tartottak, az előző hónapban „csak” 22,2 százaléknál. Utoljára 2016 februárjában volt az augusztusi értékhez közeli a pénzromlás – közölte a hét elején az Ukrán Statisztikai Hivatal, amelyiknek nincsenek megbízható adatai az oroszok által elfoglalt ukrajnai területekről, így azokat nem vette számításba. Idén januárban egyébként 19,5 százalékos volt az áremelkedés a 2021. januárihoz képest.

A zöldségek és gyümölcsök is gyorsan drágulnak Ukrajnában. Fotó: depositphotos
A zöldségek és gyümölcsök is gyorsan drágulnak Ukrajnában. Fotó: depositphotos

Természetesen a lakosságot főleg az alapvető élelmiszerek és a nem alkoholos italok drágulása érinti a legrosszabbul. Ezeknél az árucsoportoknál a júliusihoz képest 0,7 százalékos volt az árnövekedés, de az egy évvel ezelőttihez viszonyítva 30,7 százalék. A nyár utolsó hónapjában a tojás lett az áremelkedés bajnoka, egyetlen hónap alatt 15,4 százalékot drágulva. A cukorért 6,4, a szalonnáért, a sertéshúsért, a halakért és a szárnyasokért 4-5 százalékkal kellett többet fizetni, mint júliusban. 

A zöldségek viszont 13,9 százalékkal olcsóbbak lettek és 0,3 százalékkal kevesebbe került az étolaj. A zöldségek ára azonban egy év alatt horrorisztikus magasságokba szökött: 112,4 százalékkal nőtt, mindez egy alapvetően erős mezőgazdasággal bíró országban. 

A nyár végén júliushoz képest drágultak a dohánytermékek (1,7százalék) és az alkohol (0,7 százalék) is. A cipőket 2,1 míg a ruházati termékeket átlagosan 1,9 százalékkal többért lehetett megvenni. Ezeknél jóval nagyobb mértékben emelkedett a háztartási eszközök ára, ebben a kategóriában 7,3-9,4 százalékos volt a drágulás egyetlen hónap alatt.

A lakásrezsi viszont nem drágult drámai mértékben. Összesen 0,6-0,8 százalékkal magasabb a víz, a gáz és az áramszámla az augusztusihoz képest. A 2021. augusztusival összevetve 3,9 százalékos volt a növekedés. Szakértők szerint azonban elkerülhetetlen az ennél jóval nagyobb áremelkedés, főleg, ha a háború tovább rombolja az ukrán gazdaságot az év hátralévő részében.

A minimálbéren élők közül sokan kénytelenek gyógyszereket venni, ezek ára 3,5 százalékkal nőtt augusztusban, itt az éves drágulás 16,9 százalékos volt. Ha valaki autóval közlekedett, akkor éves összehasonlításban 40 százalékkal került többe neki a múlt hónapban. Üzemanyag egyelőre van elegendő a háború által nem sújtott megyékben, de elképzelhető, hogy a hadsereg által használt gázolajnál lesznek korlátozások, hiszen a haza védelme mindent megelőz.

Van azért jó hír is a cégek és a lakosság számára: a kijevi kormány 2023. április végéig meghosszabbította a hőtermelő üzemek által felhasznált gázárakra vonatkozó rendeletét, a piaci árnál alacsonyabban tartva azt. Ezzel gyakorlatilag azt érik el, hogy az önkormányzatoknak ne kelljen árat emelni az általuk fenntartott intézményekben és a lakosság számára is a mostani, nyomott áron maradhasson a fűtőanyag – közölte Smigal kormányfő, aki megjegyezte: minden európai ország kemény fűtési szezonra készül és mindent el tud képzelni Oroszországról ezzel kapcsolatban.

A jövő évi költségvetés most közölt tervezete szerint a kijevi pénzügyminisztérium nem javasolja fölemelni a havi minimálbért 2023-ban, vagyis az marad 6700 hrivnya. (Szeptember 12-én 1 hrivnya=10,6 forint). Nem csökkentik a nyugdíjra és szociális ellátásra szánt pénzt, egyes tételeket még emelnek is. Mintegy 5,5 millió hrivnyát költenek például a veteránok lakhatására. A tárca helyettes vezetője szerint minden juttatást időben kifizetnek, így például a tanárok és az egészségügyi személyzet is megkapják a járandóságukat. A bérek értékét azonban erősen rontja, hogy háborúban áll az ország és a hadigazdaságban lehet áruhiány is, ami fűti a pénzromlást.

Az Ukrán Nemzeti Bank szerint idén mintegy 30 százalékos lesz az infláció és a következő években csak lassan mérséklődik. A jegybank elemzői azzal számolnak, hogy 2022-ben 27 százalékos reálbércsökkenés várható, a háború előtti értéket még 2024 végén sem éri el a mostani előrejelzés szerint.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG