- Egyiptom legfeljebb 20 segélyszállító kamion számára engedélyezi, hogy belépjen a Gázai övezetbe - jelentette be Joe Biden amerikai elnök szerda este, összegezve az egyiptomi elnökkel folytatott telefonos egyeztetését, mielőtt izraeli látogatását követően hazaindult az Egyesült Államokba.
Az egyiptomi államfői hivatal ezzel egy időben azt közölte, hogy Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi és Joe Biden amerikai elnök telefonon megállapodott a humanitárius szállítmányok átjuttatásának körülményeiről a Gázai övezetbe a rafahi határátkelőn keresztül.
Joe Biden a németországi Rammstein légi támaszponton hazaindulása előtt újságírók előtt elmondta, hogy az első, Egyiptom felől útnak induló szállítmányt továbbiak követhetik, amennyiben az ENSZ felügyelete alatt a segélyek eljutnak a rászorulókhoz. Hozzátette, hogy ha a Hamász emberei a szállítmányt lefoglalják, vagy nem engedik célba érni, akkor a humanitárius segítséget leállítják.
- Komoly kockázata van annak, hogy regionális méretűvé szélesedhet a gázai konfliktus, Oroszország kapcsolatban áll Törökországgal az ügyben - jelentette ki az orosz külügyminiszter Phenjanban újságíróknak.
Szergej Lavrov szólt arról is, hogy provokációk azok a kísérletek, amelyek Iránt hibáztatják a gázai válságért. A moszkvai diplomácia vezetője hangoztatta, az orosz fél számít az izraeli-palesztin konfliktus rendezéséről szóló konzultációk folytatására, amelyek egy része a következő napokban várható.
"Abból indulok ki, hogy az érintett országok konzultációi mindenképpen folytatódnak. Egyiptom kezdeményezéseket mutat. Mindannyian a feszültség csökkentését szeretnénk a Gázai övezetben. Az elkövetkező napokban lesznek olyan megbeszélések, amelyek során kiderül, hogy mennyire reális erre számítani" - tette hozzá.
- Megérkezett Izraelbe Rishi Sunak brit miniszterelnök. A Downing Street bejelentése szerint Sunak találkozik Benjámin Netanjahu izraeli kormányfővel és Jichák Hercog államelnökkel, majd a közel-keleti térség más fővárosait is felkeresi.
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője ugyanakkor nem részletezte, hogy Rishi Sunak Izraelen kívül mely országokban tesz látogatást, de közölte: tárgyalásain a brit kormányfő a Gázai-övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet Izrael elleni támadása után kirobbant konfliktus kiszélesedésének megakadályozására törekszik. A brit kormányfő emellett azt is megpróbálja elérni, hogy az övezetbe bejuthassanak a segélyszállítmányok és elhagyhassák a térséget a távozni kívánó civilek.
Utazása előtt a Downing Street által ismertetett nyilatkozatában a brit miniszterelnök kijelentette: minden civil halála tragédia, és máris túl sok emberélet veszett oda a Hamász elborzasztó terrorcselekménye óta. Sunak szerint a gázai Al Ahli kórház ellen elkövetett támadásnak - amelynek helyi források szerint több száz halálos áldozata van - fordulópontnak kell lennie, amely arra ösztönzi a térség és a világ vezetőit, hogy együttes erőfeszítésekkel vegyék elejét a konfliktus további veszélyes kiszélesedésének. - Mintegy tízezren tüntettek hatósági adatok szerint a szerda esti palesztinpárti tüntetésen Athén belvárosában. Szemtanúk beszámolói szerint az aktivisták egyebek között azt skandálták, hogy "Szabadság Palesztinának!". A rendőrség nagy erőkkel biztosította a tüntetést, és később be is kellett avatkoznia a rend helyreállításának érdekében.
- Összecsaptak tüntetők és a jordániai rendőrök szerdán Ammánban, az izraeli nagykövetség közelében, a rohamrendőrség több tagja megsebesült. A hatóságok előzőleg a rohamrendőrséget vonultatták fel a megerősített nagykövetségi épülethez, hogy megvédjék az izraeli nagykövetséget azoktól a tüntetőktől, akik a Gázai övezet elleni megtorló támadások miatt tiltakoztak. Becslések szerint mintegy tízezer tüntető vonult a nagykövetség közelébe, tiltakozásul a gázai kórházat az előző este ért támadás miatt, amelynek az elkövetésével Izrael és fegyveres palesztin szervezetek egymást vádolják.
Szerdán Ammán mellett az arab és a muszlim világ számos nagyvárosában, egyebek között Tuniszban, Bejrútban és Damaszkuszban is több ezer ember tiltakozott a rakétatámadás miatt, amelyben 471 ember vesztette életét.
- Recep Tayyip Erdogan török elnök ismételten elítélte szerdán a gázai kórház elleni, többszáz emberéletet követelő támadást, kijelentve, hogy az népirtással ér fel. Az X közösségi platformon közzétett legfrissebb bejegyzésében arról nem írt, hogy kit tart felelősnek a keddi támadásért.
"Tegnap a mészárlás a Gázai övezetben új szintre lépett az Al Ahli kórház elleni förtelmes támadással" - írta. "Elítélem a támadás elkövetőit, mert az felér emberiesség elleni bűncselekménnyel és a Gázai övezet lakói elleni népirtással" - tette hozzá anélkül, hogy a Hamász palesztin iszlamista szervezetre vagy Izraelre mutatott volna. A Hamász és Izrael egymást vádolja a történtekért.
- A Guardian megpróbálta rekonstruálni, mi történhetett az Al Ahli kórháznál. A felvételek elemzése alapján arra jutottak, valószínűbb, hogy egy éppen emelkedő pályán haladó eszköz - praktikusan egy a Gázai övezetből indított rakéta - hibásodott meg és robbant fel üzemanyagával együtt a kórháznál, mint hogy egy nagy rombolóerejű légibomba, tehát izraeli légicsapás okozta volna több száz ember halálát a gázai övezet menekültekkel túlzsúfolt kórházában.
- Az izraeli haderő közösségi médiás közleményben közölte, hogy "folyamatosan támad célpontokat a Gázai övezetben.
(via MTI, Guardian)