7p

Ugyan a magyar gazdaság túljutott a legnehezebb időszakon és az infláció lassan csökkenésnek indulhat, túl jó évre nem számíthatunk. A Raiffeisen elemzői szerint januárban tetőzhet a drágulás, és decemberre minimálisan 10 százalék alá csúszhat a növekedés üteme. Az infláció lassulásával a kamatszint is csökkenhet, emiatt az elemzők szerint várhatóan nem marad tartósan a 400 forintos szint alatt az euró árfolyama.

A legnehezebb időszakon túljutott a magyar gazdaság a Raiffeisen Bank elemzői szerint, de nem nyugodhatunk meg, számos kihívás áll előttünk. A csütörtöki elemzői tájékoztatón Török Zoltán arról beszélt, hogy a prognózisok tekintetében az egyik legnagyobb kérdőjelet az energiaárak jelentik, annak alakulása ugyanis jelentősen befolyásolhatja az egyensúlyi mutatókat, a növekedést és az inflációt is. Amennyiben nem térnek vissza az extrém árak, úgy a bank vezető elemzője szerint a gazdasági növekedés 1 százalékos lehet idén, az éves átlagos inflációt pedig 18 százalék közelébe várják.

Az energiaárak kapcsán a Raiffeisen elemzői több értékkel számoltak. Amennyiben a tavaly nyárihoz hasonló megugrás idén is bekövetkezne, akkor külkereskedelmi mérleg továbbra is nagyon kedvezőtlen lesz és 7 százalékos lehet a folyó fizetési mérleg hiánya. Mindez a vártnál magasabb inflációt is eredményezhetne. Ha a mostani viszonylag alacsony árak megmaradnak, akkor egyensúlyhoz közeli helyzet alakulhat ki, jelentősen javuló folyó fizetési mérleg hiánnyal. A bank elemzői szerint ugyanakkor egy köztes árszint a legvalószínűbb.

Kumulált külkereskedelmi egyenleg alakulása 2022-es energiaárak mellett (EUR m). Forrás: Raiffeisen
Kumulált külkereskedelmi egyenleg alakulása 2022-es energiaárak mellett (EUR m). Forrás: Raiffeisen

A gazdasági növekedés éves szinten minimális lehet, miközben várhatóan Magyarország nem ússza meg a technikai recessziót. Török Zoltán szerint a tavalyi negyedik negyedévben és idén az első negyedévben is visszaesés lehet.

Kumulált külkereskedelmi egyenleg alakulása 2023-januári energiaárak mellett (EUR m). Forrás: Raiffeisen
Kumulált külkereskedelmi egyenleg alakulása 2023-januári energiaárak mellett (EUR m). Forrás: Raiffeisen

A lakossági fogyasztásban nem lesz növekedés, de az üzembe álló beruházások révén az ipar és az export húzóerő lehet. A gyengébb forint miatt több vállalat esetében jött létre versenyelőny. A forint árfolyama miatt a szolgáltatásexport terén is növekedést várnak a Raiffeisen elemzői.

A decemberi infláció meglepte a bank elemzőit is, így szerintük januárban tetőzhetnek a fogyasztói árak. Szerintük ugyanakkor bizonytalanságot jelent, az energia fogyasztáshoz kötött infláció számítás. (Ezt a kérdést az év végi adatok publikálásakor laptársunk az mfor.hu is érintette, miután a KSH azzal számolt, hogy havi bázison 6 százalékkal lett olcsóbb a háztartási energia. Ezzel valójában nem arra utaltak ugyanakkor, hogy az árak estek volna, hanem jelentősen visszaesett a fogyasztás, így az ilyen kiadások kevésbé terhelték a lakosság pénztárcáját – szerk.)

Az év első felében 20 százalék feletti inflációs értékre számítanak az elemzők, részben azért, mert húsvét után az élelmiszerárstop kivezetését várják. Ez a lépés önmagában 1 százalékpontos növekedést jelent az inflációban, amit ellensúlyozhat, hogy más termékeknél viszont megáll a drágulás. Az előrejelzés szerint decemberre már 10 százalék alatti lehet az infláció.

A kormány 3,9 százalékos hiánycélja reális lehet Török Zoltán szerint. Ugyanakkor az elmúlt években jellemző volt, hogy a hiánycél nem szent. Ha a kormány szükségesnek látja, hogy beavatkozzon azért, hogy GDP növekedést lássunk, akkor szerinte be fog avatkozni, és elengedi a tervezettnél nagyobb lesz a költségvetési hiány. Ha az energiaár alacsonyan marad, az jelentősen csökkentheti a költségvetésen lévő nyomást, és felszabadulhatnak források, amelyeket visszaforgathatják a gazdaságba.

Ami a kamatpályát illeti, a jelenlegi extramagas 18 százalékos kamatszintet csökkenteni kellene a Raiffeisen elemzői szerint. A különböző bizonytalanságok, amelyek behatárolják a monetáris politikát, akár csak a fent emlegetett energiapiacon, azok továbbra is velünk vannak. De számos magyar makrotényező sem változott, így magas az államadósság, a nagy energiakitettség, stb. A tavaly decemberi uniós megállapodás ugyan örömteli volt, így sikerült a végleges forrásvesztést elkerülni, ugyanakkor a pénzek folyósítása továbbra sem indult meg. Mindezek bizonytalanná teszik a monetáris politikát is.

A fentiek miatt az infláció lehet az a sorvezető, amit követhet az MNB-t és így márciusban indulhat el a kamatcsökkentés, és az ősz elején érhet össze az irányadó- és az alapkamat. Év végére akár 10 százalékos kamat is lehet. Emiatt viszont nem számítanak érdemleges forinterősödésre a bank szakértői. A Raiffeisen szerint 400-410 forintos euró szint a levalószínűbb.

USA: nem lesz recesszió

Az elemzők kitekintettek a két legfontosabb régióra, az USA-ra és az Európai Unióra is. Az Egyesült Államokban szerintük az idei évet a piac és a jegybank közötti feszültség jellemzi. Tavaly a 40 éve nem látott inflációra reagálva indokolt és határozott kamatemelés történt. Ennek elvileg az év végén már az inflációban láthattuk a jelét, hiszen decemberben havi bázison már visszaesés volt. Ugyanakkor számos tétel, például a lakhatási költségek továbbra is meredeken drágulnak. Ezzel szemben a bázishatások és az energiaárak csökkenése miatt megindult az infláció lassulása. Mint elhangzott, a bizonytalanságok miatt az amerikai jegybank, a Fed a lakhatási költségek nélküli szolgáltatásokat nézik, ami indokolt, hiszen a munkaerőpiac nagyon feszített.

A Fed szerint még 2025-ben sem fog visszatérni az infláció a jegybanki 2 százalékos célhoz. A fentiek miatt a Raiffeisen elemzői, ahogy a piaci szereplők általában a további kamatdöntő üléseken két kamatemelést várnak. Március lehet a fordulópont, ugyanakkor a Fed vezetői további 25 bázispontos emelésről (ez egy harmadik kamatemelés) beszélnek. A piac és a jegybank véleménye között az is különbség, hogy a Fed hosszabb ideig fenntartaná az 5 százalék körüli kamatszintet, miközben a piac az év vége felé már két kisebb kamatvágást várnak. Amerika kapcsán senki nem vár mély recessziót, de érdemi növekedést sem. Ebben döntő szerepe lehet az olajpiac alakulásának. A mostani 70-80 dolláros szint kedvezőnek tűnik mind a fogyasztás, mind a termelők szempontjából. Amennyiben ez maradna, akkor kiszámíthatóbb lehet az idei GDP alakulás.

Kérdéses, hogy hol áll meg az európai kamatemelés

Európában az EKB is kamatot emelhet, és a Fedhez hasonlóan a március lehet kritikus. Az európai gazdaságok a korábban vártnál sokkal ütésállóbbnak bizonyultak, és ennek köszönhetően az összes előrejelzés felfele mozdult. Hasonló problémák vannak, mint az Egyesült Államokban, hiszen az eurózónában is nagyon feszített volt a munkaerőpiac. Emiatt itt is fenyeget a bérinfláció, és az EKB is attól fél, hogy a szolgáltatási infláció tartósan magas maradhat.

Az EKB 2024 második felében számít arra, hogy 2-3 százalékos szintre szelídül az infláció. A fentiek miatt bizonytalanságot jelent, hogy hol tetőzhet a kamatszint, egyes vélemények szerint az akár 4 százalékot is el fogja érni. Így februárban és márciusban könnyen lehet, hogy 50-50 bázispontos emelésekkel 3 százalékra nő az EKB alapkamat, majd két 25 bázispontos emeléssel a 3,5 százalékig mehet fel a kamatszint.

A magasabb kamatszint egyébként egyáltalán nem tűnik károsnak, az euró némileg erősödött, a nagyon nyomott eszközárak is emelkedni kezdtek. A hangulat is jelentősen javult, és egyre többen vannak, akik azt prognosztizálják, hogy a negyedik negyedévben sem volt recesszió. Hasonlóan változott a 2023-as várakozások konszenzusa is, hiszen a korábbi enyhe recesszióval szemben minimális gazdasági erősödést vár a többség.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG