Marine Le Pen, a francia ellenzéki szélsőjobboldali Nemzeti Front elnöke. (MTI/EPA/Julien Warnand) |
Marine Le Pen lesz az ország új elnöke és a populista jobboldal átveszi a hatalmat – ez a forgatókönyv, amely nemrég még kizártnak tűnt, egyre inkább a legvalószínűbb forgatókönyvvé válik. A Nemzeti Front (NF) komplex kérdésekre egyszerű, rendpárti válaszokat ígér és ezzel a hozzáállással egyre több hívet szerez. Marine Le Pen programja nem veszik el a részletekben: a terrorügyek gyanúsítottjait rács mögé kell dugni, vagy azonnal kiutasítani. A nemkívánatos észak-afrikai és kelet-európai bevándorlókat hazazsuppolni. A gazdaságot leválasztani és megvédeni a globalizáció kártékony kihívásaitól. Ehhez választási ajándékok is járulnak, így az olcsóbb vasúti jegyek ígérete.
A hagyományos pártok elhasználódtak
A megzavarodott politikai ellenfelek közben egymást taposva próbálnak felzárkózni az NF muszlim-ellenességéhez. A szociáldemokrata Hollande elnök és Valls miniszterelnök ütik a harci dobokat az iszlamisták ellen, egyébként pedig opportunistán és céltalanul vergődnek a politikai térben. A vitatott munkajogi reformok várhatóan nem teremtik meg egy csapásra a gazdaság dinamizmusát és nem teremt rövidtávon új munkahelyeket sem, viszont komoly nyugtalanságot kelt milliókban, akik megszerzett jogaikat féltik. A Szocialisták biztos vereségbe gyalogolnak a jövő évi választáson, a választók többsége gyakorlatilag már leírta őket.
A mérsékelten konzervatív Köztársaságiaknál Sarkozy mindig is rendpárti volt és most még nagyobb dózisban ígér ebből a medicinából. De mostanra megkopott a magyar származású politikus fénye és elhasználódott benyomást kelt a politikai színpadon. A párt másik nagy öregje, a jóval népszerűbb Alain Juppé pedig egyrészt már jogerősen elítélt törvényellenes pártfinanszírozásért, másrészt a 70 éves politikus nem igazán testesíti meg a megújulást. Márpedig új lendületre Franciaországnak nagyon is szüksége lenne.
Vissza a francia forradalom előtti viszonyokhoz?!
De mit ígér konkrétan Marine Le Pen? A saját szavaival éve: „Az iszlamistákat térdre fogom kényszeríteni”. A párizsi terrortámadást követő tavaly novemberi és decemberi letartóztatások és házkutatások sorozata már kóstolót adott ebből, mint ahogyan a jelenbe húzódó rendkívüli állapot is. Napjainkban a franciák 47 százaléka szerint "egy muszlim közösség jelenléte inkább fenyegetés", ez 5 százalékkal több, mint 2010-ben - miközben csupán 19 százalékuk véli úgy, hogy "kulturálisan gazdagító tényező".
„Előnybe részesíteni a franciákat” az egyik fő követelése az NF pártnak. A francia földön születetteknek prioritást kell élvezniük az álláskeresésnél, a lakáskeresésnél és a társadalombiztosításnál. Terrorcselekményben való részvétel esetén lehetővé tennék az állampolgárságtól való megfosztást, különösen a kettős állampolgárok esetében.
Az EU és az euró vesszőfutásra ítéltetne Le Pen uralma alatt, a bennmaradásról népszavazásnak kellene döntenie. A pártvezér önmagát anti-Merkelként definiálja, amely már most komoly zörgésekhez vezet Berlin és Párizs között. A napokban pedig az osztrák elnökválasztás első fordulójában átütő sikert arató eurószkeptikus jelölt sikerét „Bravó osztrák nép!” felkiáltással üdvözölte. De alapjaiban véve a párt a modernizmus ellen vette fel a kesztyűt.
A francia forradalom és a felvilágosodás előtti viszonyok (Ancien Régime) visszatéréséről ábrándozik, amikor Franciaország még világhatalom volt és minden embernek megvolt a rendeltetett helye a nap alatt – az uralkodónak éppúgy, mint az alattvalónak. Ha Le Pen nyerne, akkor Párizs nyugaton, Putyin pedig keleten őrködhetne a félfeudalista hatalmi viszonyokba visszahullott Európán.
Káncz Csaba jegyzete