6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az elnök feltételezhető szellemi leépülése azért tekinthető kiemelt biztonságpolitikai kérdésnek, mivel egyszemélyes ellenőrzést gyakorol az USA nukleáris arzenálja fölött. Amerikai elnökkel nem először esne meg, hogy mentálisan képtelen ellátni a feladatát és ez történelmileg sorsdöntővé vált. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

A Wikipédia szerint a demencia a gondolkodás, az érzelmek és a társas képességek hanyatlása, ami korlátozza a társas életet és a teljesítőképességet. Többnyire az agy igazolható betegségével jár együtt. Mindenekelőtt a rövid távú emlékezet, távolabbról azonban a hosszú távú memória, a nyelv és a mozgás is érintett, amely azonban csak a betegség előrehaladásával válik feltűnővé.

Aggódó amerikaiak

Ez a tisztelt hazai olvasót abban az értelemben érdekelheti, hogy a világ első számú politikai vezetőjének szellemi állapota a friss felmérések szerint már az amerikai polgárok több, mint a felét aggasztja. A 78 éves Joe Bident pontosan 50 napja iktatták be hivatalába és azóta nem tartott a Fehér Házban sajtótájékoztatót – Donald Trump elnökségének kezdetén ennyi idő alatt már 5 sajtótájékoztatón volt túl.

Az elmaradt sajtótájékoztatók ügye a Rasmussen Reports felmérése szerint a „valószínűnek tekinthető amerikai választók” 52 százalékát „aggasztja”, beleértve azt a 37 százalékot, akit „rendkívül aggaszt”.

A Fehér Ház sajtótitkára, Jennifer Psaki a napokban azt ígérte, hogy Biden még a hónap vége előtt kiáll az újságírók elé. De már óriási a szkepticizmus a médiában. A Boston Globe veterán újságírója, Joe Bettenfeld egyenesen megkérdőjelezi Biden szellemi képességét arra, hogy képes lenne egy hagyományos sajtótájékoztató megtartására óriási bakik nélkül. Szerinte Bident csak „baráti” újságírókkal fogják szembesíteni és rövidre szabják majd az egész eseményt.

Joe Biden a Delaware állambeli Wilmington The Queen színházában 2020. november 10-én. (Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster)
Joe Biden a Delaware állambeli Wilmington The Queen színházában 2020. november 10-én. (Fotó: MTI/AP/Carolyn Kaster)

Biden már a tavalyi elnökválasztási kampánya alatt is elképesztő nyelvbotlásokat produkált. Az amerikai politikai rendszer integritása szempontjából kimondottan aggasztó, hogy már egy évvel ezelőtt többen nyilvánosan követelték Biden visszalépését „nyilvánvaló demenciája miatt”, ez azonban mégsem történt meg.

Márpedig ezek a botlások és kihagyások nem maradtak abba, sőt, mintha egyre súlyosabbak lennének. Személyzetének tagjai kedden nem engedték, hogy az újságírók akár egyetlen kérdést is föltegyenek neki, miközben az elnök dezorientáltan sétálgatott egy üzletben. Hétfőn pedig elfelejtette saját védelmi miniszterének és a Pentagonnak a nevét.

Harris csendben nyeregbe ül

Miközben az elnök elveszve sétálgatott az üzletben, alelnöke, Kamala Harris éppen telefonos megbeszélést tartott a norvég miniszterelnökkel, Erna Solberggel. A két fél megvitatta a Washington és Oslo között fennálló szoros biztonsági partnerség aktuális kérdéseit.

A múlt héten pedig Harris alelnök Benjamin Netanjahu miniszterelnökkel tárgyalt, miközben Biden a NASA-t hívta föl. Harris és Netanjahu egyetértettek abban, hogy az iráni „rezsim veszélyes regionális politikát folytat.”

Harris az elmúlt hetekben már tárgyalt a francia elnökkel, a kanadai miniszterelnökkel és a WHO főigazgatójával is. De mindez a Fehér Ház gyakorlatában normálisnak tekinthető? A rövid válasz az, hogy nem!

Ahogyan a New York Post elemzése leszögezi, Trump alelnöke elvétve ugyan tárgyalt idegen államok vezetőivel, de 2020-ban például eggyel sem, azt mindannyiszor az elnök tette meg.

A nukleáris kérdés

Az elnök feltételezhető szellemi leépülése azért tekinthető kiemelt biztonságpolitikai kérdésnek, mivel egyszemélyű ellenőrzést gyakorol az Egyesült Államok nukleáris arzenálja fölött, amely jelenleg 3800 robbanófejet jelent. Amerika nukleáris csapásmérő arzenálját a mindenkori elnöknél levő, "futball" becenevű szerkezettel lehet beindítani.

Az atomcsapás indításához kell még valami: a biscuit, vagyis süti néven futó kis plasztikkártya, amin az aktuális indítókódok vannak. Ez mindig az elnöknél van, ellentétben a futballal, amit valójában a titkosszolgálat egyik, állandóan az elnök közelében levő embere tart magánál, a csuklójához bilincselve.

Az USA nukleáris fegyverei bevetésének részleteit, más fegyverrendszerekkel együtt a 2012. július 30-án (még Barack Obama elnöksége alatt) hagyták jóvá. Az amerikai fegyveres erők stratégiai parancsnoksága (USSTRATCOM) dolgozta ki az OPLAN 8010-12 kódjelű dokumentumot.

Ezt a szigorúan titkos dokumentumot 2017-ben Daniel L. Karbler vezérőrnagy, az USSTRATCOM vezérkari főnöke utasítására részlegesen feloldották a titkosítás alól – miután az információszabadságra hivatkozó kérés érkezett a médiától. Eredetileg ezeket a részeket csak 2022-ben vizsgálták volna felül, hogy feloldják titkosságukat.

Az egyik legfontosabb információ, ami a felszínre került, hogy az amerikai fegyveres erőket nem köti a „nem alkalmazunk elsőként atomfegyvereket” alapelv. Anélkül, hogy részletezné az esetleges katonai csapások jellegét, ez a dokumentum öt államot jelöl meg az USA „fő ellenfeleként”. Ezek: az Orosz Föderáció, Kína, Észak-Korea, Irán és – némi meglepetést keltve – Szíria.

Történelmi árnyak

Amerikai elnökkel nem először esne meg, hogy mentálisan képtelen ellátni a feladatát, és ez történelmileg is sorsdöntővé válik. Ez történt Franklin Delano Roosevelt (FDR) elnökkel, aki már halálos beteg volt 1944-es megválasztásakor, és ez is hozzájárult ahhoz, hogy Sztálin lemosta a pályáról Európa felosztásakor az 1945-ös Jaltai Konferencián.

Persze korántsem FDR esete volt az egyedüli, amikor manipulálták a tényeket vagy éppen hazudtak, hogy elrejtsék a betegséget a nyilvánosság elől. Tizenhárom évvel az ő hivatalba lépése előtt Woodrow Wilson elnök, aki második mandátumát töltötte, agyérkatasztrófa következtében megbénult. Wilson felesége és munkatársai ezt eltitkolták a nyilvánosság elől, és ők maguk vették át az ügyek intézését.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG