1p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Paul Ashworth, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint Obama egészségügyi reformja történelmi, válságkezelése pedig mestermunka - mégsem ez fog dönteni a választásokon.

Bár a makroszámokban az év végén biztosan látszani fog a Sandy hurrikán hatása (az amerikai gazdaság negyedét adja az ipari terület, ahol a szupervihar pusztított), nemzetgazdasági szinten nem okoz majd nagy változásokat. A cégek közül leginkább a biztosítók szenvedhetik meg a nagyjából 20-30 milliárdos kárt okozó hurrikánt, most pedig az újjáépítési munkálatok miatt az építőipar profitálhat a pusztításból.

Jönnek az első eredmények Amerikából: egy perc sem kellett a döntéshez

Paul Ashworth, a Capital Economics vezető közgazdásza szerint a választások előtt a keleti parton végigsöprő vihar leginkább szemléletbeli változást hozott: a klímaváltozás már nemcsak jól hangzó kampánymondat, olyan jelenség, amivel komolyan foglalkozni kell - hiszen jelenleg is 30 ezer ember várja miatta, hogy visszaköltözhessen lakásába.

Ez pedig egyértelműen a demokraták malmára hajtja a vizet, Mitt Romney épp pár hete bagatellizálta el a klímaváltozás jelentette kihívásokat - olvasható az Alapblogon az Ashworth-szal készített interjúban.

Nem lehet adót csökkenteni

Obama esélyeit viszont rontja, hogy a legtöbb amerikai úgy érzi a gazdaság stagnált, nem lett jobb a helyzet, mint négy éve, a hivatalban lévő elnök nem ezt ígérte. Ashworth szerint a hatalomváltáskor, 2009 elején az Egyesült Államok gazdasága lefelé húzó spirálban került, havonta csaknem egy millióval nőtt a munkanélküliek száma, bankok százai jutottak csődhelyzetbe, szinte minden óriási autógyár életveszélybe került. Több hatalmas gyárat és bankot az Obama kormány mentett meg. Ez a grandiózus művelet végül is mestermunka volt. A szakértő szerint Obama egészségügyi reformja is történelmi vívmány, ugyanakkor az igaz, hogy az elnök kevés hangsúlyt fektetett a kkv-szektorra, melyek most joggal aggódnak az esetleges adóemelések miatt.



Ashworth úgy látja, a „Romneynomics"-nak nevezett gazdaságpolitika tele van belső ellentmondásokkal: a kezdet kezdetén hatalmas adócsökkentéseket ígér, ugyanakkor a védelmi kiadások jelentős felduzzasztását. Ha mindezt tényleg megcsinálja, ez kiszámítható, tíz év alatt további 7 trillió, azaz hétezer milliárd dollárral emelkedik az Egyesült Államok költségvetési hiánya. Ezt természetesen nem akarhatja ő sem, így hát megválasztása után nem sokkal ki kell derüljön, hogy valójában nincs más út, mint adócsökkentések helyett általános adóemelésekbe menekülni. Csakhogy ezt a Romneyt hatalomba segítő és ma is meghatározó szerepet betöltő, republikánus keménymag nem fogja hagyni, rá fogja kényszeríteni őt az eredetileg ígért adócsökkentési döntések meghozatalára, egyúttal keményen számon fogja kérni minden egyes republikánus, megesketett törvényhozótól az ígéretet, hogy semmiféle körülmények között nem szavaz meg semmiféle adóemelést.

Ki mellett áll a Wall Street és a piac?

A Wall Street szereplői, a Szilícium Völgy vezérvállalatainak menedzserei éppúgy, mint a kisrészvényesek tízmilliói természetesen tudják, hogy négy év alatt a tőzsdén jegyzett amerikai vállalatok értéke legalább megduplázódott. Két év alatt pedig – kisebb megszakításokkal – folyamatosan növekedett a vásárlói kedv és általában a fogyasztás.

 

Barack Obama Mitt Romney
1. University of California: 1 092 906 dollár
2. Microsoft: 761 343 dollár
3. Google: 737 055 dollár
4. US Government: 627 628
5. Harvard University: 602 992
1. Goldman Sachs: 994 139 dollár
2. Bank of America: 921 839 dollár
3. Morgan Stanley: 827 255 dollár
4. JPMorgan Chase & Co: 792 147 dollár
5. Credit Suisse Group: 618 941 dollár

Az aspiránsok legnagyobb támogatói (csak magánszemélyek ajánlhatnak fel támogatást, az opensecrets.org azt szedte össze, hogy mely szervezetek, cégek mögött állnak a legnagyobb adományozók.

A legutóbbi közzétett adatok jelzik, hogy a vállalatok több munkahelyet létesítenek, mint az utóbbi négy évben bármikor.

A munkanélküliség azonban nem csak hogy továbbra is nagyon magas, hanem – ahogy ezt Romney joggal hangsúlyozza - még hosszú-hosszú ideig nem is fog számottevően csökkenni. A biztosítótársaságok, a biztosítási iparhoz kapcsolódó gazdasági szereplők nagy része pedig veszteségeket szenved az Obama nevével fémjelezhető, nagy egészségügyi reform miatt.



Folytatódik a hagyomány?

A nagy gyártócégek tehát valószínűleg inkább Obamát támogatják, míg a kisebb cégek Romney-t látnák szívesebben az elnöki székben.

Ezen a hétvégén egyre inkább úgy tűnik, hogy a sűrűn lakott, döntő jelentőséggel bíró államok szavazóinak nem túlzottan nagy, de mégis a választás kimenetelét meghatározó többsége folytatni kívánja a hagyományt: megadja a hivatalban lévő elnöknek a további bizonyításhoz szükséges újabb négy évet - véli a Capital Economics vezető elemzője, akit a Wall Street Journal nemrég Észak-Amerika legjobb gazdasági előrejelzőjének választott.

Az Ohioban készült interjú teljes szövegét az Alapblogon olvashatják el.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Teljes a kétségbeesés, mindenki menekül
Csernátony Csaba | 2025. április 7. 12:09
Donald Trump olyan csúcsot ért el önmaga promóciójában, amit aligha csinál bárki utána. A tőzsdék folytatódó zuhanása közben több tucat ország jelentkezett be nála, hogy tárgyalna az új vámokról.
Makro / Külgazdaság Ennyit jelentettek a nagy állampapírkamat-kifizetések?
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:16
A januáritól elmaradó februári kiskereskedelmi adatokra reagált a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Makro / Külgazdaság Nagy változás jön május 1-jével
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 10:48
Emelkednek a környezetvédelmi bírságok.
Makro / Külgazdaság Itt a bizonyíték: ezért is lehetett szükség az árrésstopra
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 08:30
A kiskereskedelem a janári emelkedés után februárban megtorpant.
Makro / Külgazdaság A magyar munkaerő az unió legolcsóbbjai közé tartozik
Privátbankár.hu | 2025. április 6. 10:31
Az egy órára jutó munkaerő-költség alapján.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai még jól is jöhetnek Magyarországnak — interjú Virovácz Péterrel
Bózsó Péter | 2025. április 6. 06:02
Az ING Bank vezető elemzője fejtette ki véleményét a héten bejelentett vámok hatásáról a forint árfolyamára, hazánk külkereskedelmi és fizetési mérlegére, valamint növekedésére.
Makro / Külgazdaság Van fény az alagút végén – alulértékelt a forint, beindulhatnak a befektetések is?
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 15:38
Jöhetnek pozitív fordulatok is idén a hazai gazdaságban? Az OTP elemzői szerint igen, de a kockázatokat sem hallgatják el.
Makro / Külgazdaság Erre költené Donald Trump a vám-dollármilliárdokat? Átcsúszott a szenátuson a javaslata
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 14:41
Adók helyett vámok és kiadácsökkentés sok-sok ezermilliárd dolláros értékben. Hiába szavaztak republikánusok is a javaslat ellen, az most a kongresszus elé kerülhet.
Makro / Külgazdaság Két matematikai osztás kellett csak a világ káoszba taszításához
Buksza blog | 2025. április 5. 13:33
Kína a kiszámítható gazdasági partner szerepét veheti fel, Tajvanon megerősödhetnek a Kínához csatlakozást támogató politikai erők, az EU tárgyalna. Jönnek a reakciók Trump vámcunamijára.
Makro / Külgazdaság Valamit nagyon csúnyán elszámoltak Donald Trumpék
Privátbankár.hu | 2025. április 5. 12:23
Utánaszámoltak a bejelentett vámtarifáknak, és sehogy sem jön ki a matek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG