4p

A szélsőséges időjárás megtizedelte a szőlőtermést Európa legnagyobb borvidékein, így "extrém alacsony" mennyiségű nedű készülhet idén a hordókban. Mindeközben viszont a pandémiás visszaesés után ismét kezdenek megszomjazni az emberek, és a szakma óriási keresletmegugrást jósol.

Olyan kevés bor készülhet idén, amire az iparági nyilvántartások kezdete óta alig volt példa, miután a 2021-es időjárás alaposan megtizedelte a szőlőtermést Európa legnagyobb borvidékein. A klímát az olasz, a spanyol és a francia szőlőültetvények is megsínylették, így a Nemzetközi Szőlészeti és Borászati Szervezet (International Organisation of Vine and Wine, melyet azonban OIV-nak rövidítenek) konkrétan az "extrém alacsony" szókapcsolatot használta a várható termelési volumenre a múlt héten kiadott jelentésében.

A bajt tetézi egy olyan fordulat, ami pedig önmagában pozitív lenne a szakma számára: a testület arra számít, hogy az ínséggel párhuzamosan rövidesen a pandémia előtti időszakot megközelítő szintre ugrik vissza a bor iránti globális kereslet.

Máshol érett a szőlő, nálunk csak a vessző hajlott

Az OIV annak a 28 országnak az adatait összesítve jutott erre a következtetésre, mely országok a tavalyi össz-bortermelés 85 százalékát adták. A testület az idei termésből készülő bor mennyiségét legkevesebb 247,1, legtöbb 253,5, és leginkább 250,3 millió hektoliterre lövi be. Ez a tavalyi termeléshez képest 4 százalékkal kevesebbet jelentene, a 20 éves átlagtól pedig 7 százalékkal maradna el.

Ha valóban így lesz, az azt jelenti, hogy zsinórban a harmadik éve készül átlag alatti mennyiségű bor a világon. Súrolni fogjuk a 2017-es, 248 millió hektoliteres szintet, ami akkor hat évtizedes mélypontot jelentett. Egy hektoliter borral egyébként 133 szabvány borosüveget lehet feltölteni.

Ilyen szép fürtök nagy számban idén inkább az Egyenlítőtől délre termettek. (Illusztráció: Pixabay)
Ilyen szép fürtök nagy számban idén inkább az Egyenlítőtől délre termettek. (Illusztráció: Pixabay)

Az Egyenlítőtől délre kedvezőbb volt az időjárás, itt az OIV szerint minden nagy borvidéktől kiemelkedő számokat lehet várni, Új-Zélandot leszámítva. A déli félteke bortermelő országainak összteljesítménye várhatóan 19 százalékkal lesz nagyobb, mint tavaly volt - ez 59 millió hektolitert jelent.

Az USA bortermelésétől is javulást várnak, 6 százalékkal lesz több nedű, várhatóan 24,1 millió hektoliternél áll majd meg a számláló - bár egyes vidékeket aszályok sújtottak, így a volumen az ötéves átlag alatt marad majd. A testület Kínára nem adott ki előrejelzést, adathiány miatt, de arra számítanak, hogy ott folytatódni fog a 2016 óta tartó strukturális hanyatlás.

Az Európai Unió bortermelése az előrejelzés szerint 145 millió hektoliterre zuhan, ez nem kevesebb mint 13 százalékos csökkenés a tavalyihoz képest. A nyugat-európai szőlőbirtokokat a tavaszi fagyok károsították meg leginkább, ezeken belül a francia borvidékeket pedig ezen felül még súlyos esőzések, jégesők és penészbetegségek is sújtották.

Amire nincs vakcina

Az OIV az első féléves adatokra támaszkodva annak ellenére számít a borszomj visszatérésére, hogy a pandémia elhúzódik, és a turizmus és vendéglátás még korántsem pattant vissza a 2019-es szintre. Az első féléves kereskedői számok konkrétan felülmúlták a világjárványt megelőző év számait. Nagy kérdőjel ugyanakkor Kína: itt csökkenhet a kereslet, ez pedig a fogyasztás növekedését 2 százalékosra mérsékelheti a 2020-ashoz képest. Abban az évben 3 százalékkal esett vissza a globális borfogyasztás.

Pau Roca, az OIV főigazgatója arról beszélt, hogy a borosgazdák viszonylag jól alkalmazkodtak a koronavírus okozta kihívásokhoz tavaly - például az online borkereskedés felpörgetésével - , most viszont olyan, a világjárványnál is sokkal nagyobb problémával találták szembe magukat, amivel nem tudnak mit kezdeni: ez a klímaváltozás. Mint minden klímaügyi tanulmány, ő is kiemelte: egyre gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási jelenségek.

Habár "a klímaváltozásra nincs vakcina," hosszútávú megoldások igenis vannak az iparág számára, ezek viszont óriási erőfeszítéseket fognak igényelni - cserébe fenntartható szőlő- és bortermelést eredményeznek majd. Ezeket nem részletezte, de aligha van rá szükség: a megoldás a dekarbonizáció.

(Guardian)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG