5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Glasgow-i Klímacsúcs (COP26) kapcsán nagyon sok szakértő szólalt meg az elmúlt napokban, arról viszont kevesebb szó esett, hogy a zöldprojekteket nem csak ki kell találni, hanem végre is kell azokat hajtani. Ez pedig óriási összegeket emészt majd fel. Ugyanakkor a jegybankok az elmúlt években számolatlanul teremtették a pénzt, így meglenne a lehetőségük, hogy ezt folytatva biztosítsák a forrásokat a zöld átálláshoz.

A jegybankok körében is terítékre került az elmúlt időszakban a klímaváltozás témaköre. Vannak ugyan központi bankok, amelyek egyelőre rendszeridegennek tartják a kérdést, mások, mint például a Magyar Nemzeti Bank komolyan kezdtek el ezzel foglalkozni, és nem csak a saját működésüket igyekeznek átalakítani, hanem már zöld eszközöket is bevezetnek.

A jegybankok a változások keretében az éghajlatváltozást számos helyen foglalják politikai döntéseikbe és mandátumukba. Van, ahol a bankrendszer számára stresszteszteket írnak elő annak érdekében, hogy képet kapjanak az éghajlatváltozás pénzügyi rendszerre gyakorolt hatásáról. A jegybankok részéről általánosan elfogadott álláspont, hogy a karbonsemleges működésre való átállás gazdasági és pénzügyi kockázatot jelent. A szabályozók pedig igyekeznek a bankokra és a biztosítókra vonatkozó előírásokat olyan módon is átalakítani, hogy azok a környezetszennyező, fosszilis tüzelőanyagokon alapuló technológiákat a jövőben ne finanszírozzák.

Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter felszólal az ENSZ 26. klímakonferenciáján (COP26) Glasgow-ban 2021. november 3-án. (Fotó: MTI/AP/Alberto Pezzali)
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter felszólal az ENSZ 26. klímakonferenciáján (COP26) Glasgow-ban 2021. november 3-án. (Fotó: MTI/AP/Alberto Pezzali)

Miközben a tudósok évtizedek óta jelzik, hogy mekkora a baj, és a klímaváltozást meg kell állítani, a gazdasági szereplők- és a jegybankok számára is csak a legutóbbi időben lett ez prioritás. Az ugyanakkor nem egyértelmű, hogy mekkora nyomást fognak a központi bankok a piaci szereplőkre, elsősorban a kereskedelmi bankokra helyezni, azok mérlege ugyanis jelenleg is erősen terhelt számos környezetszennyező projekttel. A jegybankok a szabályozás átírásával mindenesetre felgyorsíthatnák az átmenetet a karbonsemleges gazdaságra.

Persze az olaj és a földgáz árának idei berobbanása jelezte, hogy annak is komoly kockázatai vannak, ha a szennyezőbbnek tartott energiák kitermelése hirtelen forrás nélkül marad, a megújulókból ugyanis ma még nem lehet a vállalatok és a lakosság igényeit teljes mértékben fedezni.

Politikusok vagy bankárok?

Egyébként maguk a jegybankok körében is meglehetősen ellentmondásos a klímavédelemmel kapcsolatos tevékenység. A többség ugyan elismeri, hogy a környezeti változások kihatnak a gazdaságra és a pénzvilágra, sőt azt sem vonják kétségbe, hogy a jegybankok „mandátumát” meghatározó inflációra is nagyon komoly hatást gyakorolnak. Ennek ellenére sok jegybankár ódzkodik attól, hogy az intézmények közvetlenül vagy a kereskedelmi bankok révén beavatkozzanak, és a zöldprojektek finanszírozását intézzék. Ők jellemzően arra hivatkoznak, hogy ezek a kérdések a politikusok kompetenciái, és nekik kell meghozni a stratégiai döntéseket, majd azokat akciótervekké alakítani.

Mások viszont úgy vélik, hogy igenis a jegybankoknak kell a folyamatok élére állni, számos olyan projekt van ugyanis, ahol piaci alapon nehezebb a finanszírozhatóság. Ha viszont nem kezdődik meg az átállás, akkor a klímacélokat soha nem fogjuk tudni elérni. Nem véletlen ültek asztalhoz a glasgow-i COP26-on a jegybankok képviselői is, más kérdés, hogy ezekről a megbeszélésekről sok konkrétum nem látott napvilágot.

Azt is fontos figyelembe venni, hogy nem minden intézmény halad egyforma sebességgel. Az egyik legfontosabb, az amerikai jegybank, a Fed például jelentős lemaradásban van. Igaz, az utóbbi időben, amióta a korábbi Fed elnök, Janet Yellen pénzügyminiszter, érzékelhető változások zajlanak az Egyesült Államokban is.

Megnőtt a jegybankok felelőssége

A COP26 tanácskozáson Barbados miniszterelnöke, Mia Mottley azt mondta, hogy a jegybankok kötvényvásárlási programja 25 ezer milliárd dollárral növelte a mérlegüket az elmúlt 13 évben. Ez egyrészt jó volt, hiszen ezek a programok hozzájárultak a gazdasági növekedéshez, vagy éppen a Covid-19 gazdasági hatásainak kezeléséhez. A másik oldalon viszont ez az irdatlan likviditás közrejátszott abban is, hogy a környezetszennyezés minden korábbinál súlyosabb károkat okozzon.

Nem véletlen, hogy a jegybankok tevékenysége kapcsán több kritikus hang is van. Ben Cushing, a washingtoni Sierra Club, a környezetvédelemmel foglalkozó csoport kampánymenedzsere például a Bloombergnek nyilatkozva azt mondta: egyértelmű, hogy az eddig tett intézkedések nem voltak elegendőek ahhoz, hogy megfelelően kezelni lehessen a pénzügyi ágazat jelentős negatív hozzájárulását az éghajlati válság súlyosbodásához. Szerinte gyors és határozott lépéseket kell tenni a Wall Street kockázatos és mérgező befektetéseinek megfékezésére, amelyek azzal fenyegetnek, hogy a klímaválságot pénzügyi válsággá változtatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG