A háromnapos kihelyezett kormányülés közben nyilatkozó Orbán Viktor ismertette, ilyen alkalmakkor nemcsak a napi ügyeket tárgyalják meg, hanem az ország sorsát évtizedekre meghatározó „nagy ügyeket” is – olvasható laptársunk, az Mfor beszámolójában. A miniszterelnök azt közölte a kormánytagokkal, hogy a háború el fog húzódni, ezért a szankciók sem fognak eltűnni, pedig ha ez megtörténne, akkor „abban a pillanatban a gazdasági bajok tekintélyes része orvoslódna”. A miniszterelnök ehhez kapcsolódóan megjegyezte, az infláció csökkenését nem a háború vége és a szankciók kivezetése fogja elhozni, hanem azt nekünk
„fülön vagy üstökön kell ragadni”.
Ennek eszközei közül a miniszterelnök az árfigyelő rendszert, valamint a kötelező akciókat emelte ki.
A migráció témájában Orbán Viktor azt közölte, a migránskvótát Brüsszel elfogadta, ők pedig a kormányülésen áttekintették, milyen jogi lehetőségeik vannak, hogy ezt ne kelljen teljesíteni. Hasonlóképp jártak el a rezsicsökkentés megszüntetésével kapcsolatban, amit az EU vezetői követelnek – mondta a kormányfő.
A NATO-csúcsól szólva Orbán Viktor kiemelte, Ukrajna nem kapott menetrendet a csatlakozásra. A miniszterelnök megérti az ukrán zsaroló, követelőző álláspontot, de úgy vélte, ha az ő álláspontjukat elfogadnánk, akkor belesodródnánk a háborúba.
A kormányfő szerint háborús eszkaláció van, egyre veszélyesebb fegyvereket küld a Nyugat Ukrajnának. A miniszterelnök megismételte: „tűzszünet, béketárgyalás” szükséges.
Az inflációról szólva a miniszterelnök szerint a csökkenés „jó pályán van”, és annak egy számjegyűre csökkenését lehet, hogy egy-másfél hónappal korábban is el lehet érni. Ehhez a kormánynak egymás után kell meghoznia a szükséges intézkedéseket. Orbán Viktor leszögezte, a rezsicsökkentés eltörlése nem fogadható el. Mint mondta, azt úgy kell felfogni, hogy minden család kap havonta 181 ezer forintot, ez a közép- és alsó osztályoknak fontos, tehát nem energetikai kérdés.
Orbán azt is megemlítette, hogy ha az amerikaiak akarnák, akkor holnapra béke lenne. Úgy véli,
Ukrajna elvesztette szuverenitását, mert mindent az amerikaiaktól és az Európai Uniótól kap.
Ám a kormányfő a NATO-csúcson sem kapott válasz arra, miért nem akar békét az Egyesült Államok.
A háborúval kapcsolatos híreinket itt olvashatja:
A migráció problémakörére visszatérve Orbán Viktor a 2015-ös válság elemeit, például a röszkei határállomás ostromát idézte fel. „A tapasztalat azt mondatja velünk: no migration!” – mondta. A kormányfő szerint a menekültkérelmet az EU-n kívül kell elbírálni, csak pozitív elbírálás esetén léphet be a közösség területére – ismertette Orbán Viktor a magyar modellt. Szerinte ezzel Nyugaton is meg tudnák oldani a migráció kérdését.
„Az új szabályok lerombolnák a magyar, egyetlen sikeres határvédelmi modellt”
– húzta alá a kormányfő, aki hozzátette, Brüsszelben az az álláspont, hogy ez nem helyes, és „migránsgettókat” akarnak rákényszeríteni az országra.
Orbán Viktor úgy látja, a migráció ellen küzdelem első frontvonala a magyar parlament, mert az ellenzék jó részét „Brüsszel felhasználja arra, hogy rákényszerítse Magyarországra a migránskvótákat és a migránsgettókat”. Úgy fogalmazott, a parlamentben nem szabad engedni a baloldal követeléseinek.
A kormányfő annak a reményének is hangot adott, hogy nőni fog azon országok száma, amelyek a migráció elleni szövetség részesei lehetnek.