Fej-fej melletti küzdelemben, de végül megnyerte a lengyel elnökválasztást Andrzej Duda, a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) jelöltje.
A 2015 óta hivatalban lévő államfő a szavazatok 51,2 százalékát szerezte meg, azaz alig több mint két százalékponttal előzte meg az ellenzéki Polgári Platform által vezetett koalíció jelöltjét, Rafal Trzaskowski varsói főpolgármestert.
Ez volt a legszorosabb eredmény a lengyel elnökválasztások történetében a hidegháború vége, 1989 óta.
Vesztett Trzaskowski, de...
Duda győzelme azt jelenti, hogy a kormánypárt szinte akadályok nélkül valósíthatja meg programját a következő választásokig. (Bár ehhez természetesen Brüsszelnek is lesz még egy-két szava.) A PiS tavaly októberben utcahosszal, a szavazatok csaknem 44 százalékát begyűjtve nyerte a parlamenti választásokat.
A BBC szerint Duda valószínűleg továbbviszi majd a vitatott igazságszolgáltatási reformot, valamint továbbra is ellen fog állni az abortusz és a homoszexuálisok jogainak érvényesítését célzó törekvéseknek.
Az államfőt a kampányban komoly kritikák érték, miután egy rendezvényén azt mondta: az LGBT „ideológia” pusztítóbb a kommunizmusnál is.
A lengyel kormány mindenesetre azt ígéri, hogy folytatja jóléti programját, aminek köszönhetően már eddig is számos család emelkedett ki a szegénységből.
Helyi és nemzetközi sajtóvisszhangok szerint a mostani választás jól tükrözi a társadalom megosztottságát.
Fiatalok az idősek, városok a vidék ellen
- írta például a lengyel Polityka hetilap. Ugyanakkor pozitívumként említi, hogy Trzaskowski új életet lehelt a letargikus ellenzékbe.
A konzervatív Rzeczpospolita szerint sürgősen tenni kellene a társadalom polarizáltsága ellen, és ennek szükségességét már a politikusok is elismerik.
A liberális Gazeta Wyborcza úgy véli, hogy az elnökválasztás valójában Dávid és Góliát harca volt – a kormány a baráti médiát és egyéb eszközöket is bevetett az ellenzéki jelölt ellen.
A német Süddeutsche Zeitung pedig egyenesen hősnek nevezte Trzaskowskit:
Olyasmi sikerült neki, amit májusban még senki sem tartott lehetségesnek: megkérdőjelezte a PiS hatalmát.
Bár a magyar és a lengyel politikai helyzet között számos párhuzam mutatkozik, itthon nem lesz hasonló párbaj, legalábbis jelen állás szerint. Karácsony Gergely, Budapest ellenzéki főpolgármestere épp a napokban jelentette ki, hogy nem kíván közös miniszterelnök-jelölt lenni a 2022-es parlamenti választásokon.
Orbán Viktor: Bravó!
Ami a történtek egyéb magyar vonatkozását illeti, Duda győzelme nyilvánvalóan jól jön az Orbán-kormánynak, amelynek a lengyel kabinet a fő szövetségese a Brüsszellel folytatott csatározások során.
A magyar kormányfő már gratulált is levélben a régi-új államfőnek, és kritikus fontosságúnak nevezte győzelmét.
Az elmúlt évek szoros és eredményes együttműködése révén a magyar-lengyel baráti kötelék a közép-európai összefogás motorjává és az európai politika meghatározó tényezőjévé vált. Az Ön győzelme pedig kritikus fontosságú volt a Közép-Európa erősítése érdekében végzett közös erőfeszítéseink jövőbeli sikere szempontjából
- fogalmazott Orbán Viktor, a Facebookon pedig egy közös képpel emlékezett meg szövetségese sikeréről. Üzenetként csak annyit jegyzett meg: Bravó!
A mostani eredmény nem csak a politikai, hanem minden bizonnyal a gazdasági kapcsolatoknak is jót fog tenni. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) tanulmánya szerint
Lengyelország tavaly a 7. legfontosabb exportpiaca, valamint a 4. legfontosabb importpiaca volt Magyarországnak.
A kereskedelem az elmúlt években növekedett, a Lengyelországba irányuló magyar export értéke 4,6, az onnan származó import értéke pedig mintegy 6 milliárd euróra rúgott.
Az MKIK szerint magyar és a lengyel (kölcsönös) beruházások is gyorsan bővültek az elmúlt években mind számban, mind pedig értékben. Lengyelországban beruházási lehetőségeket kínál a privatizáció, az ingatlanpiac, a termékek és a szolgáltatások iránti igények kielégítése, valamint a turizmus és a vendéglátás is.