6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország sosem arról volt híres, hogy tolonganának a nők a magas kormányzati pozíciókban, még úgy sem, hogy a jelenlegi köztársasági elnök Novák Katalin. A kormányban eddig összesen csak egy nő ült, azonban most ő is távozik. Hová került ezzel a nemzetközi összehasonlításban hazánk?

Elsőként jöjjön egy kis történelemóra az Orbán-kormány berkeiből. Az első Orbán Viktor vezette kabinetben csak férfiak ültek, a nagy visszatérés után, 2011-ben első nőként Németh Lászlóné szállhatott be a miniszterelnök csapatába – ő egyébként titulusát tekintve fejlesztési miniszter volt. 2014 és 2018 között megint nem fért női tárcavezető a keretbe, 2018 és 2022 között azonban egészen megszaporodtak a miniszternők, hiszen egy időben Máger Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterként, Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszterként, Varga Judit pedig igazságügyi miniszterként ült ott a kormányban.

A 2022-es választások után Orbán Viktor azonban már csak Varga Juditot jelölte kormánytagnak – igaz, Novák Katalinból közben köztársasági elnök lett. Azaz most, hogy Varga a távozás mellett döntött, a helyére pedig a Miniszterelnökség korábbi államtitkára, Tuzson Bence érkezik, elfogytak a nők a magyar kormányból.

Bezzeg Európa…

Ahogy azt a fentebb összeszedett példák is mutatják, az Orbán-kormányok esetében egyáltalán nem példanélküli az, hogy nem kerülnek nők a kabinetbe, a nemzetközi példákat elnézve azonban az rajzolódik ki, hogy hazai sajátosságról van szó. Elsőként kezdjük Orbán Viktor külföldi kollégáival, hiszen női kormányfőért nem kell messzire mennünk, a kormányzati retorikában rendszeresen Magyarország egyik legfontosabb szövetségeseként emlegetett Szerbia kabinetjének élén Ana Brnabić áll. Brnabić nincsen egyedül, több más európai országnak is miniszterelnöknője van:

  • Katrín Jakobsdóttir, Izland
  • Mette Frederiksen, Dánia
  • Ingrida Šimonytė, Litvánia
  • Kaja Kallas, Észtország
  • Giorgia Meloni, Olaszország
  • Borjana Krišto, Bosznia-Hercegovina (igaz, ő hivatalosan nem miniszterelnök, hanem a minisztertanács elnöke)

A listán néhány hónappal ezelőttig pedig szerepelhetett volna az a Sanna Marin is, aki a magyar olvasók számára is ismerős lehet, többek között azért, mert az ő vezetése alatt zajlott a finn NATO-belépés oroszlánrésze, és persze nagyokat bulizott is. Világszerte egyébként összesen 13 nő van kormányfői pozícióban, míg elnöki tisztséget 16-an látnak el.

Hány nő tűnik fel a legfontosabb hivatalokban?

Országszintű sajátosság az, hogy pontosan hány tárcával, milyen szakterületekre leosztva működnek a kormányok, azonban vannak olyan alapvető területek, amelyek mindenhol visszaköszönnek: ilyen például a külpolitika, az igazságügy, a pénzügyek, és a belügy. Nézzük, ezen a téren hogy áll a nemi eloszlás világszerte. 

Igazságügy

A modern magyar kormányok történetében az igazságügyi miniszteri posztot Dávid Ibolya után a második nőként betöltő Varga Judit helyére érkező Tuzson Bencét több hivatali kolléganője is fogadja majd, jelenleg világszerte összesen 20 országban áll az igazságügyi tárca élén nő – a legfrissebb érkező a finn Leena Meri, aki június 20-án vette át pozícióját.

Varga Judit még május 29-én. A lemondó igazságügyi miniszternek jócskán akadtak nemzetközi kolléganői. Fotó: Facebook/Varga Judit
Varga Judit még május 29-én. A lemondó igazságügyi miniszternek jócskán akadtak nemzetközi kolléganői. Fotó: Facebook/Varga Judit

Külpolitika

A külgazdasági és külügyminiszterként a világot járó Szijjártó Péter szintén gyakran találkozhat nőkkel, ugyanis világszerte 44 nő vezet jelenleg külügyi tárcát, ez Magyarországon egyedül Göncz Kingának sikerült korábban, ő 2006 és 2009 között, párton kívüliként látta el ezt a feladatot, míg az Orbán-kormányok során még nem jutott nőnek a tisztség. Érdekesség, hogy jelenleg többek között olyan országok, mint Észak-Korea, valamint több afrikai állam, például Malawi is női külügyminiszterrel rendelkezik – azaz ezen a téren lekörözik Orbán Viktorékat. A legújabb női tárcavezető a külügyeknél a finn Elina Valtonen, ő június 20. óta irányítja országa diplomáciáját.

Pénzügyminiszterek

Jelenleg két rendkívül fontos gazdaság pénzügyminisztere is nő, az Egyesült Államokban a korábbi Fed elnök, Janet Yellen tölti be ezt a pozíciót, míg Indiában Nirmala Sitharaman több mint négy éve látja el ezt a feladatot.

Magyarországnak még nem volt női pénzügyminisztere, ez azonban nem jelenti azt, hogy Varga Mihálynak nem akadnának hivatali kolléganői, összesen 22 nő vezet jelenleg pénzügyi tárcát, közülük a legfrissebb érkező a finn Riikka Purra, aki szintén június 20-án vette át a tárcát.

Belügyek

A belügyminisztériumi széket Orbán Viktor szintén nem bízta még nőre, a modern Magyarország történetében egyedül Lamperth Mónika kapta meg a tárcát, még MSZP-s színekben. A belügyminiszterként oktatásügyi és egészségügyi feladatokat is menedzselő Pintér Sándornak a nemzetközi porondon ennek ellenére jócskán akadnak kolléganői, világszerte összesen 20 országban vezeti a belügyi tárcát miniszternő, közülük a legrégebben a bangladesi Sejk Haszina Vazed van hivatalban (ő egyébként az ország miniszterelnöke is egy személyben), míg a legfrissebb érkező a finn Maria Rantanen.

Innen csak fejlődni lehet

Az a magyar politikai berendezkedés szempontjából mindenképpen rendkívül árulkodó, hogy a kulcstárcák történetében összesen négy nőt láthattunk a rendszerváltás óta, Orbán Viktor kormányaiban pedig csak Dávid Ibolya és Varga Judit dolgozhatott. Az ennek fényében egyáltalán nem kérdés, hogy alapvető szemléletváltásra lenne szükség mind a magyar társadalomban, mind a politikában, különben nem fordulhatna elő, hogy a jelenleg legmagasabb hazai tisztséget betöltő Novák Katalin köztársasági elnökként így hivatkozik magára:

(mi nők) irányíthatunk hadsereget, kormányozhatunk államokat, de a legfontosabbak és igazán nélkülözhetetlenek mégis a saját családunk számára vagyunk. Ott, és csak ott vagyunk pótolhatatlanok.

Az, hogy Varga Judit távozásával elfogytak a nők a magyar kormányból, meglepőnek nem meglepő, de mindenképpen szégyen,

ugyanis az Európai Unió minden más tagállama, az Egyesült Államok, Ausztrália, és Kanada mellett például az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kína, Észak-Korea, Ruanda, és Oroszország kormányzatában is több nő kapott szerepet, mint itthon.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG