6p

Magyarország sosem arról volt híres, hogy tolonganának a nők a magas kormányzati pozíciókban, még úgy sem, hogy a jelenlegi köztársasági elnök Novák Katalin. A kormányban eddig összesen csak egy nő ült, azonban most ő is távozik. Hová került ezzel a nemzetközi összehasonlításban hazánk?

Elsőként jöjjön egy kis történelemóra az Orbán-kormány berkeiből. Az első Orbán Viktor vezette kabinetben csak férfiak ültek, a nagy visszatérés után, 2011-ben első nőként Németh Lászlóné szállhatott be a miniszterelnök csapatába – ő egyébként titulusát tekintve fejlesztési miniszter volt. 2014 és 2018 között megint nem fért női tárcavezető a keretbe, 2018 és 2022 között azonban egészen megszaporodtak a miniszternők, hiszen egy időben Máger Andrea nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterként, Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszterként, Varga Judit pedig igazságügyi miniszterként ült ott a kormányban.

A 2022-es választások után Orbán Viktor azonban már csak Varga Juditot jelölte kormánytagnak – igaz, Novák Katalinból közben köztársasági elnök lett. Azaz most, hogy Varga a távozás mellett döntött, a helyére pedig a Miniszterelnökség korábbi államtitkára, Tuzson Bence érkezik, elfogytak a nők a magyar kormányból.

Bezzeg Európa…

Ahogy azt a fentebb összeszedett példák is mutatják, az Orbán-kormányok esetében egyáltalán nem példanélküli az, hogy nem kerülnek nők a kabinetbe, a nemzetközi példákat elnézve azonban az rajzolódik ki, hogy hazai sajátosságról van szó. Elsőként kezdjük Orbán Viktor külföldi kollégáival, hiszen női kormányfőért nem kell messzire mennünk, a kormányzati retorikában rendszeresen Magyarország egyik legfontosabb szövetségeseként emlegetett Szerbia kabinetjének élén Ana Brnabić áll. Brnabić nincsen egyedül, több más európai országnak is miniszterelnöknője van:

  • Katrín Jakobsdóttir, Izland
  • Mette Frederiksen, Dánia
  • Ingrida Šimonytė, Litvánia
  • Kaja Kallas, Észtország
  • Giorgia Meloni, Olaszország
  • Borjana Krišto, Bosznia-Hercegovina (igaz, ő hivatalosan nem miniszterelnök, hanem a minisztertanács elnöke)

A listán néhány hónappal ezelőttig pedig szerepelhetett volna az a Sanna Marin is, aki a magyar olvasók számára is ismerős lehet, többek között azért, mert az ő vezetése alatt zajlott a finn NATO-belépés oroszlánrésze, és persze nagyokat bulizott is. Világszerte egyébként összesen 13 nő van kormányfői pozícióban, míg elnöki tisztséget 16-an látnak el.

Hány nő tűnik fel a legfontosabb hivatalokban?

Országszintű sajátosság az, hogy pontosan hány tárcával, milyen szakterületekre leosztva működnek a kormányok, azonban vannak olyan alapvető területek, amelyek mindenhol visszaköszönnek: ilyen például a külpolitika, az igazságügy, a pénzügyek, és a belügy. Nézzük, ezen a téren hogy áll a nemi eloszlás világszerte. 

Igazságügy

A modern magyar kormányok történetében az igazságügyi miniszteri posztot Dávid Ibolya után a második nőként betöltő Varga Judit helyére érkező Tuzson Bencét több hivatali kolléganője is fogadja majd, jelenleg világszerte összesen 20 országban áll az igazságügyi tárca élén nő – a legfrissebb érkező a finn Leena Meri, aki június 20-án vette át pozícióját.

Varga Judit még május 29-én. A lemondó igazságügyi miniszternek jócskán akadtak nemzetközi kolléganői. Fotó: Facebook/Varga Judit
Varga Judit még május 29-én. A lemondó igazságügyi miniszternek jócskán akadtak nemzetközi kolléganői. Fotó: Facebook/Varga Judit

Külpolitika

A külgazdasági és külügyminiszterként a világot járó Szijjártó Péter szintén gyakran találkozhat nőkkel, ugyanis világszerte 44 nő vezet jelenleg külügyi tárcát, ez Magyarországon egyedül Göncz Kingának sikerült korábban, ő 2006 és 2009 között, párton kívüliként látta el ezt a feladatot, míg az Orbán-kormányok során még nem jutott nőnek a tisztség. Érdekesség, hogy jelenleg többek között olyan országok, mint Észak-Korea, valamint több afrikai állam, például Malawi is női külügyminiszterrel rendelkezik – azaz ezen a téren lekörözik Orbán Viktorékat. A legújabb női tárcavezető a külügyeknél a finn Elina Valtonen, ő június 20. óta irányítja országa diplomáciáját.

Pénzügyminiszterek

Jelenleg két rendkívül fontos gazdaság pénzügyminisztere is nő, az Egyesült Államokban a korábbi Fed elnök, Janet Yellen tölti be ezt a pozíciót, míg Indiában Nirmala Sitharaman több mint négy éve látja el ezt a feladatot.

Magyarországnak még nem volt női pénzügyminisztere, ez azonban nem jelenti azt, hogy Varga Mihálynak nem akadnának hivatali kolléganői, összesen 22 nő vezet jelenleg pénzügyi tárcát, közülük a legfrissebb érkező a finn Riikka Purra, aki szintén június 20-án vette át a tárcát.

Belügyek

A belügyminisztériumi széket Orbán Viktor szintén nem bízta még nőre, a modern Magyarország történetében egyedül Lamperth Mónika kapta meg a tárcát, még MSZP-s színekben. A belügyminiszterként oktatásügyi és egészségügyi feladatokat is menedzselő Pintér Sándornak a nemzetközi porondon ennek ellenére jócskán akadnak kolléganői, világszerte összesen 20 országban vezeti a belügyi tárcát miniszternő, közülük a legrégebben a bangladesi Sejk Haszina Vazed van hivatalban (ő egyébként az ország miniszterelnöke is egy személyben), míg a legfrissebb érkező a finn Maria Rantanen.

Innen csak fejlődni lehet

Az a magyar politikai berendezkedés szempontjából mindenképpen rendkívül árulkodó, hogy a kulcstárcák történetében összesen négy nőt láthattunk a rendszerváltás óta, Orbán Viktor kormányaiban pedig csak Dávid Ibolya és Varga Judit dolgozhatott. Az ennek fényében egyáltalán nem kérdés, hogy alapvető szemléletváltásra lenne szükség mind a magyar társadalomban, mind a politikában, különben nem fordulhatna elő, hogy a jelenleg legmagasabb hazai tisztséget betöltő Novák Katalin köztársasági elnökként így hivatkozik magára:

(mi nők) irányíthatunk hadsereget, kormányozhatunk államokat, de a legfontosabbak és igazán nélkülözhetetlenek mégis a saját családunk számára vagyunk. Ott, és csak ott vagyunk pótolhatatlanok.

Az, hogy Varga Judit távozásával elfogytak a nők a magyar kormányból, meglepőnek nem meglepő, de mindenképpen szégyen,

ugyanis az Európai Unió minden más tagállama, az Egyesült Államok, Ausztrália, és Kanada mellett például az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kína, Észak-Korea, Ruanda, és Oroszország kormányzatában is több nő kapott szerepet, mint itthon.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG