4p

Érdekes tendencia jelenik meg, hogyha a Magyarország által bőven támogatott államok kormányzati és parlamenti összetételét nézzük. Ugyanis van egy kategória, amelyben azok az országok, ahová Szijjártó Péter és más kormánytagok leginkább adományozni járnak, messze megelőzik Magyarországot – ez pedig a nemi összetétel.

Arról korábbi cikkünkben is írtunk, hogy Varga Judit augusztus elsején esedékes távozásával Magyarországon az egész Európai Unió szintjén példátlan helyzet jön létre, hiszen sehol máshol nem áll fent jelenleg olyan helyzet, hogy ne üljenek nők a kormányzatban – és persze hasonló a helyzet az ilyen téren hagyományosan jól teljesítő angolszász országokban is.

A magyar kormányban tehát augusztus elejétől nem ül majd nő, a parlamenti képviselőnők száma azonban így is 26 fő marad, hiszen Varga Judit ezt a mandátumot nem adja vissza – legalábbis az európai parlamenti választásokig biztosan nem. Mindez azt jelenti, hogy az Országgyűlésben ülő nők aránya nagyjából 13 százalék, ezzel hazánk a nemzetközi interparlamentáris unió oldalának adatai alapján valahol a 150. hely környékén áll a világ országaival összehasonlítva, néhány százalékkal lemaradva például Észak-Korea mögött, ahol több mint 120 nő ül a törvényhozásban.

A magyar Országgyűlés - kiugróan kevés nővel. Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI
A magyar Országgyűlés - kiugróan kevés nővel. Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI

De mi a helyzet azokkal az országokkal, amelyeknek a kormány kifejezetten hangsúlyozza a segítségnyújtást?

Idén áprilisban Szijjártó Péter azzal írt diplomáciai történelmet, hogy Sierra Leonéba látogatott első magyar külügyminiszterként, és egyebek mellett egy kétoldalú gazdasági egyezményt is nyélbe ütött a nyugat-afrikai országgal, valamint Magyarország többek között víztisztító üzemet is építene, és diákoknak adna ösztöndíjakat.

Ázsiai körútján a külgazdasági és külügyminiszter Laoszt is útba ejtette, itt éppen azzal büszkélkedett el, hogy magyar vállalatok 25 millió dollár értékben létrehozták a laoszi elektronikus népesség-nyilvántartási és az egységes személyi igazolvány rendszert, ezt 2017-ben pedig egy 160 millió dolláros segély-hitelcsomag elindítása előzte meg az országban.

A fentebb említettek mellett pedig a kormányzati segélyprogramok által támogatott országok közé tartozik még például Nigéria, Etiópia, Uganda, Kenya, Szíria, Mozambik, Libanon és Ghána is.

Az általunk összeszedett tíz, a magyar állam által rendszeresen támogatott és beruházások, valamint támogatások célpontjának számító országok parlamentjeit a nemi eloszlás szempontjából vizsgálva a következő tendencia rajzolódik ki:

A magyarországi 13 százalék körüli érték a gyengébbek közé tartozik, még olyan országokkal összehasonlítva is, amelyekben számottevő muszlim kisebbség él, vagy amelyekben a nők szerepe a hagyományosabb társadalmi berendezkedés alapján van meghatározva. Ha kifejezetten a kormánytagokra fókuszálunk, még kínosabb a helyzet, hiszen

jelenleg ezen országok mindegyikében legalább egy nő ül a miniszterek között – a bajnok az a Mozambik, ahol összesen 11 miniszternőt számoltunk össze.

Elgondolkodtató adatok

Az nyilvánvaló, hogy a felsorolt 10 ország mindegyikében nagyon komoly társadalmi, gazdasági és környezeti problémák léteznek, amelyekhez rendkívül jól jön minden segítség. Az sem vitatható, hogy a nemek közti egyenlőség terén is jócskán van hová fejlődni, hiszen a nemzetközi összehasonlításban Magyarország a 40. helyet foglalja el ezen a téren, a parlamentáris szinten nagyjából hazánkkal egyenlően álló Sierra Leona pedig a 118. helyet érte el a Council of Foreign Relations think-tank listáján.

Amiért azonban a magyar kormány számára mégis elgondolkodtatók lehetnek ezek az adatok, az a tényező, hogy egy magát egyértelműen a Nyugathoz soroló, a társadalmi fejlődést, a családok helyzetét javítani kívánó, valamint a gyermekszületési számot növelni akaró ország egészen egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy azok a harmadik világbeli országok, amelyeknek támogatást nyújt jobb reprezentációs adatokat tudjanak felmutatni.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG