A brit belügyminisztérium módosított javaslatcsomagja szerint azok az EU-állampolgárok is végleges letelepedési engedélyért folyamodhatnának ötévi törvényes és folyamatos nagy-britanniai tartózkodás után, akik a brit EU-tagság megszűnése után, de még a tervezett átmeneti időszak vége előtt érkeznek az országba. A Brexittel kapcsolatos Privátbankár.hu-s híreket itt lehet elolvasni. >>>
Hatalmas engedmény
A konzervatív párti brit kormány eddig érvényben volt eredeti tervezete alapján azok az EU-állampolgárok kaphattak volna a brit állampolgárokéval azonos jogosultságokkal járó letelepedett státust, akik a brit EU-tagság megszűnésének várható időpontjában, 2019. március 29-én már öt éve folyamatosan és törvényesen Nagy-Britanniában tartózkodnak.
Akik a brit EU-tagság megszűnésének napjáig öt évnél kevesebb ideje, de szintén életvitelszerűen és törvényesen Nagy-Britanniában tartózkodnak, az eredeti terv alapján ugyancsak maradhatnak, amíg nagy-britanniai tartózkodásuk időtartama eléri az öt évet, és onnantól ők is állandó tartózkodási engedélyhez juthatnak, szintén a jelenlegivel azonos, vagyis gyakorlatilag teljes körű brit állampolgári jogosultságokkal.
Tettek egy gesztust Tusk felé
A belügyminisztérium szerda este - az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk csütörtöki londoni látogatása előtt - váratlanul közzétett, módosított javaslatcsomagja ezt azzal az ajánlattal egészíti ki, hogy azok az EU-állampolgárok, akik a brit kilépés dátuma után tervezett átmeneti időszak végéig érkeznek, és öt évet folyamatosan és törvényesen Nagy-Britanniában töltenek, az öt év leteltével szintén határidő nélküli letelepedési engedélyért folyamodhatnak.
A belügyminisztérium új javaslatcsomagjában is szerepel azonban az az eddig is hangoztatott kormányzati szándék, hogy az átmeneti időszakban letelepedési szándékkal érkező EU-állampolgároknak már regisztrációs kötelezettségük lenne, amelynek érkezésük után három hónapon belül eleget kell tenniük.
A javaslat emellett egyértelművé teszi azt is, hogy a kormány változatlanul a brit bíróságok hatáskörébe kívánja utalni a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak érvényesítésével kapcsolatos eljárásokat. Az Európai Bizottság álláspontja az, hogy az ilyen ügyekben az Európai Unió Bíróságának legyen eljárási hatásköre a brit EU-tagság megszűnése után is.
Az Európai Unió azt követeli Londontól, hogy a külföldi EU-állampolgárok jogosultságainak szabályozása a brit kilépés utáni átmeneti időszakban is a jelenlegivel pontosan azonos maradjon, vagyis kérdéses, hogy a szerda este ismertetett, engedményeket tartalmazó, de egyes sarkalatos elemeiben az eredeti brit javaslattal megegyező belügyminisztériumi tervezetet Brüsszel elfogadhatónak találja-e.