4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Brexit súlyos sokkot okozott a balkáni országokban, ahol amúgy is fortyognak az indulatok. A magára maradt térségben már aktívan mozog Moszkva és az EU egyes populista pártjai is. Ha a Nyugat beszorítja az oroszokat Ukrajna kapcsán, akkor a Kreml komoly regionális válságot indíthat el a térségben azzal, hogy zöld lámpát ad a boszniai szerbeknek.

A Brexit döbbenetet okozott szerte a Balkánon és a ködös messzeségbe lökte a térségbeli országok EU-csatlakozási reményeit. London volt a térség EU-integrációjának egyik legvehemensebb támogatója és Belgrád éppen a június 23-i referendumot követő hétfőn várt támogatást a britektől belépési tárgyalásai következő szakaszának megkezdéséhez - mindhiába. Oroszország, Törökország és Szaúd-Arábia eközben egyre erősíti befolyásolását a térségben.

Területi viták, ambíciótlan EU

Szerbia és Albánia esetében ráadásul a fellobbanó etnikai konfliktusok és a területi viták is akadályozhatják az EU-hoz való közeledést. A Balkán pedig fortyog: két hete egy ellenzéki koszovói parlamenti képviselő kérdőjelezte meg a demarkációs vonalat Montenegróval, a szlovén külügyminiszter pedig a Horvátországgal fennálló területi viták miatt mondott le. A térség politikai törékenységére jellemző, hogy június 16-án, alig 5 hónapos kormányzás után megbukott a horvát kormány.

A Brexit egyik fő kiváltó oka a kelet-európai, főként lengyel, bevándorlás volt – ez nagyon rossz üzenet a Balkán felé – és a brit kiválás után Brüsszel és Berlin a szervezet konszolidációjával van elfoglalva. A francia politikusok, beleértve Manuel Valls miniszterelnököt, az elmúlt napokban nyíltan kijelentették, hogy az EU elmúlt két évtizedben bekövetkezett gyors bővítése túlterhelte a szervezetet. A francia konzervatív elnökjelöltek pedig hivatalos nyilatkozatot követelnek, miszerint nem szabad megengedni az EU újabb bővítési hullámát.

Káncz Csaba

A szerb nemzeti sérelmek

A térség tehát magára maradt és így bármikor kiújulhatnak a régi hatalmi játszmák. Bosznia-Hercegovina akár fel is bomolhat, mivel a Milorad Dodik vezette Republika Srpska (a boszniai szerb entitás) az önállóságért, vagy a Szerbiával való egyesülésért küzd és 2018-ban erről népszavazást tervez. Az EU újpopulistái vérszagra gyűlnek: a részben Moszkva pénzügyi támogatását élvező francia Nemzeti Front már jó viszonyt ápol Dodikkal, Bécsben pedig a populista jobboldali FPÖ támogatja Republika Srpska jogát az önrendelkezéshez.

De merre fordulna a bosnyák muszlim lakosság? Érzékelve a muszlim-ellenesség erősödését Európában és látva a szerb nacionalizmus menetelését Boszniában, az egyetlen esély lehet számukra, hogy Ankara és Rijád segítségét kérjék. Kicsi az esélye, hogy ez a hatalmi átrendeződés békésen fog lezajlani.

Koszovóban sem megnyugtatóbb a helyzet. Az államocskát a világ országainak a fele el sem ismeri és egy korrupt elit igazgatja. Az elkeseredett szerb kisebbség nemrégen területi autonómiát harcolt ki magának az EU-tól, de ez belobbantotta az albán többség nacionalizmusát, akik megtámadták a parlamentet és erőszakos utcai összecsapásokat provokáltak ki. Az iszlám szélsőségesség is gyorsan nyer teret: az elmúlt két évben 314 koszovói csatlakozott az Iszlám Államhoz – pedig Európa legfiatalabb országának kevesebb, mint 2 millió lakója van. Bár az elmúlt öt évben a Szaúd-Arábiától kapott segélyek összege csökkent – évi 100 ezer euróra –, Kuvaittól, Katartól és az Emirátusoktól az ország évi 1-1 millió eurónyi segélyt kap.

Moszkva kezében az adu ász

Nyugat-Európa csökkenő befolyása egyben felhívás keringőre Moszkva számára is, különösen az ukrajnai Nyugat-Kelet szembenállás óta. A Kreml ma már komoly befolyást épített ki az ortodox keresztény Szerbiában, Montenegróban Macedóniában, Bulgáriában és Görögországban. De a legjelentősebb és potenciálisan legvészjóslóbb a boszniai befolyása.

Ha a Nyugat beszorítja az oroszokat Ukrajna kapcsán, akkor Moszkva komoly regionális válságot indíthat el a térségben egyszerűen azzal, hogy zöld lámpát ad a boszniai szerbeknek. Ez dominóhatást indukálna: a koszovói szerbek teljes elszakadást követelnének és a macedóniai albánok is elszakadnának szláv honfitársaiktól, egy Nagy-Albánia létrehozásának reményében. A boszniai horvátok a területüket Horvátországhoz csatolnák, sokan Montenegróban pedig közelebbi kapcsolatot követelnének a kibővült szerb állammal.

Amint tehát az EU elveszíti dominanciáját a Balkánon, a régió megoldatlan nemzetiségi kérdései felszínre törnek. Ahogyan már többször bizonyította a történelemben, a Balkánnak megvan a képessége, hogy destabilizálja Európát egy regionális válság eredményeképpen. Ez nem biztos, hogy holnap történik meg, de ha az EU nem tudja rendezni a sorait, akkor a válság hamarabb beüthet, mint gondolnánk.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Világmárkákra tenyereltek rá az oroszok
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 12:12
Az Ariston, valamint Bosch márkájú gépeket forgalmazó cégek oroszországi leányvállalatai kerülnek a Gazprom fennhatósága alá. 
Makro / Külgazdaság Mindenki villanyautózni fog?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 11:26
Az elektromos autók a vártnál lassabban, de egyre nagyobb szerelet kérnek maguknak. Persze van egy csomó kihívás, elég csak a magas árra és a finanszírozásra, az áramkutak hiányára, a hatótáv-félelmekre gondolni. Egyebek mellett ezek a kérdések lesznek terítéken a Privátbankár, az Mfor és a piac és Profit kiadója, a Klasszis Lapcsoport által szervezett hiánypótló,  "E" mint energia című május 16-án sorra kerülő konferencia villanyautó-szekciójában. 
Makro / Külgazdaság Széteshet Oroszország, ha elveszti a háborút? Kína visszavenné Mandzsúria egy részét?
Privátbankár.hu | 2024. április 28. 06:58
Az amerikai szakértők azt találgatják, hogy az Ukrajna elleni háborúban lerongyolódó Oroszországot, amely 11 időzónán nyúlik keresztül, egyben lehet-e tartani.
Makro / Külgazdaság Mégis lehet tűzszünet a Közel-Keleten?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 14:12
A Hamász megfontolja az izraeli ajánlatot.
Makro / Külgazdaság Tényleg megoldották Orbán Viktorék az üzemanyagkérdést?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 10:01
Laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelő legfrissebb cikke a kormány heti döntését is górcső alá vette.
Makro / Külgazdaság Még a 2,5 százalékot sem fogja elérni az idei bővülés?
Privátbankár.hu | 2024. április 27. 06:42
Az S&P megerősítette hazánk forintban és devizában fennálló államadósságát, és érvényben hagyta annak stabil kilátását is, azaz sem további fel-, sem pedig leminősítésre nem kell számítani. A hitelminősítő az idei választásokat követően „konszolidációs programra” számít a kormánytól, és 2024-re – a kabinet várakozásainál alacsonyabb – mindössze 2,2 százalékos növekedésre számít.
Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG