4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője és az országot irányító vezetői kör kilátástalan helyzetbe manőverezte az orosz gazdaságot azzal, hogy teljesen ráállította a haditermelésre. Legalábbis erre jutott egy új tanulmány. 

Az orosz gazdaság száz százalékban alárendelődött az Ukrajna ellen kirobbantott háború kiszolgálásának. Ennek az a következménye, hogy Moszkva azt sem engedheti meg magának, hogy az orosz hadsereg elveszítse a háborút, és azt sem, hogy megnyerje – állítja Renaud Foucart, az angol Lancester University vezető közgazdász professzora, akinek tanulmányáról a Business Insider számolt be.

Nem lehet kizárólag a hadiiparra építeni a gazdaságot. Legalábbis így látja friss tanulmányában egy egyetemi professzor. Fotó: Pixabay
Nem lehet kizárólag a hadiiparra építeni a gazdaságot. Legalábbis így látja friss tanulmányában egy egyetemi professzor. Fotó: Pixabay

Az orosz GDP 5,5 százalékkal emelkedett 2023 harmadik negyedévében 2022. július–szeptemberéhez képest – derült ki a hivatalos adatokból. Ennek túlnyomó része azonban a borzalmasan felpörgetett katonai kiadásoknak köszönhető. A Kreml arra készül, hogy 2024-ben 36,6 ezer milliárd rubelt, azaz 386 milliárd dollárt költsön katonai kiadásokra. Ez az összeg Magyarország éves GDP-jének majdnem kétszerese.

Árfolyam

A katonai kiadásokat részben harci és szállító járművek, repülőgépek, lőszerek gyártására költik. Részben ebből finanszírozzák az elesett katonák családjainak járó kártérítéseket és a megsebesült katonák állami juttatásait. Ez az a költekezés, amely a háború második évének végére eluralta az orosz gazdaságot ésv hajtja annak bővülését. A gazdaság többi szférája annál jobban erodálódik, minél tovább tart a háború. Oroszországot súlyos munkaerőhiány sújtja, miután a jól képzett fiatal szakemberek közül több száz ezren külföldre menekültek a katonai besorozás elől. Becslések szerint ötmillió ember hiányzik a munkaerőpiacról, ami felfelé hajtja a béreket. Ez lehet a fő oka annak, hogy 2023 végén és 2024 elején közel 7,5 százalék volt az év/éves infláció, ami majdnem kétszerese a moszkvai jegybank négyszázalékos célértékének. Az alapkamat az elmúlt év során több lépcsőben 16 százalékra emelkedett. A befektetések a nyugati szankciók miatt 8,7 milliárd dollárral csökkentek az elmúlt év első három negyedében.

Akkor is vesztenek, ha nyernek

A szakértő szerint mindennek nyomán a Kremlnek azzal kell szembe néznie, hogy akármi is lesz Ukrajna ellen indított agressziójának vége, Oroszország kilátástalan helyzetbe kerül. Ha úgy végződne a háború, hogy az oroszok megtarthatnák az elfoglalt ukrán területeket, akkor nem engedhetnék meg maguknak a lerombolt területek újjáépítését.

A nyugati szankciók miatt nem lenne erre elegendő pénzügyi forrásuk. E forgatókönyv teljesülése ugyanis azzal járna, hogy a korlátozások érvényben maradnának, így Oroszország szinte teljesen elszigetelt maradna a világpiactól. Abban általában egyetértenek a közgazdászok, hogy az orosz gazdaság hosszú távú kilátásai a nyugati exportpiacok elvesztése miatt rosszak. Így Moszkva legjobb reménye, hogy teljesen függővé válik Kínától, amely legfontosabb megmaradt stratégiai szövetségesének látszik – mondta Foucart. Emellett a lenyúlt ukrán területek újjáépítése mellett a hazai infrastruktúrát is ki kellene rángatni a kátyúból. Ez szintén óriási költséggel járna.

Mindezek nyomán az állóháború elnyújtása látszik az egyetlen megoldásnak, amellyel elkerülhető a teljes gazdasági összeomlás. A közgazdász professzor szerint az orosz rezsimet semmi sem ösztönzi arra, hogy befejezze a háborút, ami után szembe kerülne a kilátástalan gazdasági realitásokkal. Az orosz gazdaságot ráállították arra a pályára, hogy csak úgy tud működni, ha végeláthatatlanul folytatódik az Kreml halálos játszmája Ukrajnával és nyugati támogatóival szemben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG