4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője és az országot irányító vezetői kör kilátástalan helyzetbe manőverezte az orosz gazdaságot azzal, hogy teljesen ráállította a haditermelésre. Legalábbis erre jutott egy új tanulmány. 

Az orosz gazdaság száz százalékban alárendelődött az Ukrajna ellen kirobbantott háború kiszolgálásának. Ennek az a következménye, hogy Moszkva azt sem engedheti meg magának, hogy az orosz hadsereg elveszítse a háborút, és azt sem, hogy megnyerje – állítja Renaud Foucart, az angol Lancester University vezető közgazdász professzora, akinek tanulmányáról a Business Insider számolt be.

Nem lehet kizárólag a hadiiparra építeni a gazdaságot. Legalábbis így látja friss tanulmányában egy egyetemi professzor. Fotó: Pixabay
Nem lehet kizárólag a hadiiparra építeni a gazdaságot. Legalábbis így látja friss tanulmányában egy egyetemi professzor. Fotó: Pixabay

Az orosz GDP 5,5 százalékkal emelkedett 2023 harmadik negyedévében 2022. július–szeptemberéhez képest – derült ki a hivatalos adatokból. Ennek túlnyomó része azonban a borzalmasan felpörgetett katonai kiadásoknak köszönhető. A Kreml arra készül, hogy 2024-ben 36,6 ezer milliárd rubelt, azaz 386 milliárd dollárt költsön katonai kiadásokra. Ez az összeg Magyarország éves GDP-jének majdnem kétszerese.

Árfolyamok és grafikonok

A katonai kiadásokat részben harci és szállító járművek, repülőgépek, lőszerek gyártására költik. Részben ebből finanszírozzák az elesett katonák családjainak járó kártérítéseket és a megsebesült katonák állami juttatásait. Ez az a költekezés, amely a háború második évének végére eluralta az orosz gazdaságot ésv hajtja annak bővülését. A gazdaság többi szférája annál jobban erodálódik, minél tovább tart a háború. Oroszországot súlyos munkaerőhiány sújtja, miután a jól képzett fiatal szakemberek közül több száz ezren külföldre menekültek a katonai besorozás elől. Becslések szerint ötmillió ember hiányzik a munkaerőpiacról, ami felfelé hajtja a béreket. Ez lehet a fő oka annak, hogy 2023 végén és 2024 elején közel 7,5 százalék volt az év/éves infláció, ami majdnem kétszerese a moszkvai jegybank négyszázalékos célértékének. Az alapkamat az elmúlt év során több lépcsőben 16 százalékra emelkedett. A befektetések a nyugati szankciók miatt 8,7 milliárd dollárral csökkentek az elmúlt év első három negyedében.

Akkor is vesztenek, ha nyernek

A szakértő szerint mindennek nyomán a Kremlnek azzal kell szembe néznie, hogy akármi is lesz Ukrajna ellen indított agressziójának vége, Oroszország kilátástalan helyzetbe kerül. Ha úgy végződne a háború, hogy az oroszok megtarthatnák az elfoglalt ukrán területeket, akkor nem engedhetnék meg maguknak a lerombolt területek újjáépítését.

A nyugati szankciók miatt nem lenne erre elegendő pénzügyi forrásuk. E forgatókönyv teljesülése ugyanis azzal járna, hogy a korlátozások érvényben maradnának, így Oroszország szinte teljesen elszigetelt maradna a világpiactól. Abban általában egyetértenek a közgazdászok, hogy az orosz gazdaság hosszú távú kilátásai a nyugati exportpiacok elvesztése miatt rosszak. Így Moszkva legjobb reménye, hogy teljesen függővé válik Kínától, amely legfontosabb megmaradt stratégiai szövetségesének látszik – mondta Foucart. Emellett a lenyúlt ukrán területek újjáépítése mellett a hazai infrastruktúrát is ki kellene rángatni a kátyúból. Ez szintén óriási költséggel járna.

Mindezek nyomán az állóháború elnyújtása látszik az egyetlen megoldásnak, amellyel elkerülhető a teljes gazdasági összeomlás. A közgazdász professzor szerint az orosz rezsimet semmi sem ösztönzi arra, hogy befejezze a háborút, ami után szembe kerülne a kilátástalan gazdasági realitásokkal. Az orosz gazdaságot ráállították arra a pályára, hogy csak úgy tud működni, ha végeláthatatlanul folytatódik az Kreml halálos játszmája Ukrajnával és nyugati támogatóival szemben.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG