4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking Új Selyemút gigaprojektje megosztja a kínai lakosságot, miközben egyre több pofon érkezik külföldről. Malajzia az utóbbi hetekben 20 milliárd dollár értékben állított le kínai infrastruktúrlis projekteket, Pakisztánban szintén megkérdőjelezik a 62 milliárdos tervet. Elbírja-e a kínai bankrendszer a veszteséges megaprojekteket?

A vezető Frankfurter Allgemeine Zeitungnak sikerült név nélkül megszólaltatnia egy „vörös herceg”-et, akinek az apja – Hszi elnökhöz hasonlóan – fontos pártkáder volt már Mao Ce-tung idejében is. A lapban csak Vangnak nevezett férfi elmondta, hogy Kína globális infrastruktúrális, úgynevezett Új Selyemút (BRI) gigaprojektjét nem támogatja egy emberként a lakosság. Miközben ugyanis Peking elképesztő pénzekkel támogatja a beruházásokat a harmadik világ országaiban, „Kínában is számos megoldatlan probléma marad, mint az egészségügy helyzete, vagy az idősek ellátása. A kínai közemberben az a benyomás alakult ki, hogy ezen a téren csak egy helyben topogunk”.

Bazi nagy maláj pofonok

Azt már pénzügyi szakemberek teszik hozzá, hogy a BRI külföldi projekteinek életképességéről egyre több kérdőjel merül fel, ahogyan arról is, hogy az érintett országok majd egyszer vissza tudják-e fizetni az adósságot.

Káncz Csaba

A hónap elején már több amerikai szenátor közös levelet intézett az amerikai pénzügy- és külügyminisztériumhoz, arról érdeklődve, hogy miként fogják kezelni a kínai hitelekből infrastruktúrát építő, de emiatt komoly adósságválságba kerülő fejlődő országokat az IMF segítségével. Srí Lanka emiatt már a szervezethez fordult és Pakisztán esetében is hasonló várható.

Idén az első fél évben a BRI-be irányuló befektetések 15 százalékkal zuhantak vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus és az emelkedő amerikai jegybanki kamatok kötik le. A legnagyobb pofon külföldről a májusban hatalomra került maláj miniszterelnök, Mahathir Mohamad részéről érkezett, aki eddig mintegy 20 milliárd dollár értékű BRI-hez kapcsolódó projektet állított le. Ide tartozik egy fontos vasúti projekt (East Coast Rail Link) és két kőolajvezeték építése, amelyet eredetileg a China Petroleum Pipeline Bureau nyert el.

A maláj kormány a héten még egy komolyat rúgott Pekingbe azzal, hogy a mintegy 100 milliárd (!) dollár összértékű, kínaiak által épített Forest City lakóingatlan-fejlesztés elkészültekor a külföldiek – főként kínaiak - nem vehetnek majd lakást az egyébként is nehézségekkel küszködő projektben. Az elmúlt hetekben világszerte több helyen hoztak lépéseket a kínai ingatlanvásárlások korlátozása érdekében, miután a helyi lakosság számára túl drágává váltak a lakások. A legdrasztikusabb lépést Új-Zéland hozta meg, a külföldi vételek teljes tiltásával -amelynek szintén Kína a fő célpontja.

Előre a szovjet úton

Mjanmarban a hatóságok most tárgyalnak a kínaiakkal, hogy 7.3 milliárdról 1.3 milliárd dollárra csökkentsék a hitel nagyságát Kyaukpyu kikötőjének építéséhez. Pakisztánban a júliusban hatalomra került PTI párt is megkérdőjelezi a 62 milliárd dolláros Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó (CPEC) tervét, amelynek esetleges bebukása súlyos csapás lenne Peking számára. Pakisztánnak csak púp a hátán ez a projekt, hiszen a világ hatodik legnépesebb országának pénzügyi rendzsere recseg-ropog, a devizatatartalékok mára olyan alacsony szintre estek, hogy kevesebb, mint két havi importot fedeznek.

A Wall Street Journal beszámolója szerint a kínai vezetők tudják, hogy a saját országukban olyan óriási építkezéseket hajtottak végre, amelyeket már egyre inkább képtelen kezelni a bankrendszer. Azt már a a Bloomberg egyik friss elemzése teszi hozzá, hogy „a nem produktív régiókra vonatkozó nagyberuházási tervek már korábban is birodalmak bukásához vezettek. Most sincs ez másként, lévén a szovjet összeomlás már most visszhangzik Kína Új Selyemútján. Ráadásul egy olyan országban, ahol kevés a megbízható gazdasági adat, valamint a dolgozók száma jelenleg meredeken csökken, az elhibázott befektetések azt kockáztatják, hogy felemésztik a növekedés alapjait”.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Öt éve nem fordult ilyen elő Indiában
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 15:47
Öt éve nem volt olyan, hogy két egymást követő hónapban is kamatot vágjon az indiai jegybank, de ma megtörtént. A lépés megfelelt a piaci várakozásoknak is arra reagál, amit a jegybank ki is emelt, hogy romlik a külső környezet a vámháború miatt, és közben ezzel párhuzamosan az inflációs előrejelzése is mérséklődik.
Makro / Külgazdaság Kitört a vámháború – ki fizeti meg majd Trump vámjait?
Wéber Balázs | 2025. április 8. 18:56
Az elmúlt egy hét fejleményeit tekintve aligha túlzás azt mondani, hogy az amerikai elnök által elkezdett vámháború, amibe Kína már keményen beszállt, gazdaságilag és politikailag is felbolygatta a világot. De valójában ki fizeti meg Trump vámjait? Mit érez meg majd ebből egy átlagember a tengerentúlon, és mit Európában? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Oszkó Pétertől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:10
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG