4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Peking Új Selyemút gigaprojektje megosztja a kínai lakosságot, miközben egyre több pofon érkezik külföldről. Malajzia az utóbbi hetekben 20 milliárd dollár értékben állított le kínai infrastruktúrlis projekteket, Pakisztánban szintén megkérdőjelezik a 62 milliárdos tervet. Elbírja-e a kínai bankrendszer a veszteséges megaprojekteket?

A vezető Frankfurter Allgemeine Zeitungnak sikerült név nélkül megszólaltatnia egy „vörös herceg”-et, akinek az apja – Hszi elnökhöz hasonlóan – fontos pártkáder volt már Mao Ce-tung idejében is. A lapban csak Vangnak nevezett férfi elmondta, hogy Kína globális infrastruktúrális, úgynevezett Új Selyemút (BRI) gigaprojektjét nem támogatja egy emberként a lakosság. Miközben ugyanis Peking elképesztő pénzekkel támogatja a beruházásokat a harmadik világ országaiban, „Kínában is számos megoldatlan probléma marad, mint az egészségügy helyzete, vagy az idősek ellátása. A kínai közemberben az a benyomás alakult ki, hogy ezen a téren csak egy helyben topogunk”.

Bazi nagy maláj pofonok

Azt már pénzügyi szakemberek teszik hozzá, hogy a BRI külföldi projekteinek életképességéről egyre több kérdőjel merül fel, ahogyan arról is, hogy az érintett országok majd egyszer vissza tudják-e fizetni az adósságot.

Káncz Csaba

A hónap elején már több amerikai szenátor közös levelet intézett az amerikai pénzügy- és külügyminisztériumhoz, arról érdeklődve, hogy miként fogják kezelni a kínai hitelekből infrastruktúrát építő, de emiatt komoly adósságválságba kerülő fejlődő országokat az IMF segítségével. Srí Lanka emiatt már a szervezethez fordult és Pakisztán esetében is hasonló várható.

Idén az első fél évben a BRI-be irányuló befektetések 15 százalékkal zuhantak vissza az előző év azonos időszakához képest, miközben Peking energiáit az amerikai kereskedelmi konfliktus és az emelkedő amerikai jegybanki kamatok kötik le. A legnagyobb pofon külföldről a májusban hatalomra került maláj miniszterelnök, Mahathir Mohamad részéről érkezett, aki eddig mintegy 20 milliárd dollár értékű BRI-hez kapcsolódó projektet állított le. Ide tartozik egy fontos vasúti projekt (East Coast Rail Link) és két kőolajvezeték építése, amelyet eredetileg a China Petroleum Pipeline Bureau nyert el.

A maláj kormány a héten még egy komolyat rúgott Pekingbe azzal, hogy a mintegy 100 milliárd (!) dollár összértékű, kínaiak által épített Forest City lakóingatlan-fejlesztés elkészültekor a külföldiek – főként kínaiak - nem vehetnek majd lakást az egyébként is nehézségekkel küszködő projektben. Az elmúlt hetekben világszerte több helyen hoztak lépéseket a kínai ingatlanvásárlások korlátozása érdekében, miután a helyi lakosság számára túl drágává váltak a lakások. A legdrasztikusabb lépést Új-Zéland hozta meg, a külföldi vételek teljes tiltásával -amelynek szintén Kína a fő célpontja.

Előre a szovjet úton

Mjanmarban a hatóságok most tárgyalnak a kínaiakkal, hogy 7.3 milliárdról 1.3 milliárd dollárra csökkentsék a hitel nagyságát Kyaukpyu kikötőjének építéséhez. Pakisztánban a júliusban hatalomra került PTI párt is megkérdőjelezi a 62 milliárd dolláros Kína-Pakisztán Gazdasági Folyosó (CPEC) tervét, amelynek esetleges bebukása súlyos csapás lenne Peking számára. Pakisztánnak csak púp a hátán ez a projekt, hiszen a világ hatodik legnépesebb országának pénzügyi rendzsere recseg-ropog, a devizatatartalékok mára olyan alacsony szintre estek, hogy kevesebb, mint két havi importot fedeznek.

A Wall Street Journal beszámolója szerint a kínai vezetők tudják, hogy a saját országukban olyan óriási építkezéseket hajtottak végre, amelyeket már egyre inkább képtelen kezelni a bankrendszer. Azt már a a Bloomberg egyik friss elemzése teszi hozzá, hogy „a nem produktív régiókra vonatkozó nagyberuházási tervek már korábban is birodalmak bukásához vezettek. Most sincs ez másként, lévén a szovjet összeomlás már most visszhangzik Kína Új Selyemútján. Ráadásul egy olyan országban, ahol kevés a megbízható gazdasági adat, valamint a dolgozók száma jelenleg meredeken csökken, az elhibázott befektetések azt kockáztatják, hogy felemésztik a növekedés alapjait”.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG