A kereszténydemokrata CDU/CSU pártszövetség és a szociáldemokrata SPD újra megpróbálkozna a legutóbb nem túl fényesen teljesítő nagykoalíció tető alá hozásával, hogy a patthelyzetet hozó szeptemberi választás után csaknem fél évvel végre tényleg működő kormánya lehessen Németországnak. Az SPD-nél néhány óra múlva, vasárnap reggel hozzák nyilvánosságra, hogy a tagság megszavazza-e a nagykoalíció folytatását.
Az SPD akkor folytathatja a 2013-ban kezdett kormányzást a CDU/CSU pártszövetséggel, ha a 463 723 szavazásra jogosult párttag legkevesebb 20 százaléka részt vesz a szavazáson, és a többség a szerződés elfogadására voksol.
Mi lesz, ha a rábólint az SPD? És ha nem?
Amennyiben az igenek győznek, valószínűleg március 13-án vagy 14-én megalakul Angela Merkel újabb kormánya. Ez lenne a negyedik kormány, és a harmadik nagykoalíciós kormány, amelyet a CDU elnöke vezet.
Amennyiben a nemek győznek, valószínűleg CDU/CSU-s kisebbségi kormány alakul, de csak átmeneti időre, és az október 14-re kiírt bajorországi tartományi törvényhozási (Landtag-) választással egy időben előrehozott szövetségi parlamenti (Bundestag-) választást tartanak. Az is lehetséges, hogy nem alakul kisebbségi kormány, hanem a lehető legrövidebb időn belül előrehozott Bundestag-választást tartanak.
Kisebbségi kormányra és előrehozott választásra nincs példa a második világháború utáni német történelemben. Az elemzők előzetesen az igenek szűk többségére számítanak.
Többször volt már olyan mérföldkő a választások óta, amikor úgy tűnt, végleg eldőlhet Angela Merkel és több más tapasztalt (mások szerint kiöregedett) német politikai vezető sorsa - a mai eredmény azonban tényleg sorsfordító lehet.
A kormánytagok tervezett névsorát már közzétették - tanulságos lista
A CDU-n belül nagyon komoly hatalmi harcok folynak, hónapok óta napirenden van Merkel esetleges utódlása, repkednek a nevek, ebből a szempontból a tervezett kormány tagjainak nemrég nyilvánosságra hozott listája rendkívül tanulságos. (Az utódjelöltekről itt írtunk korábban.) A meggyengült CDU és Merkel sokat kellett engedjen a szocialistáknak, akik eredetileg elutasították az újabb Nagykoalíció ötletét, és erős pozíciókkal indultak a tárgyalásokon. Így a CDU csak hat miniszteri helyet tud kiállítani a 12-ből. (A 13. kormánytag maga Merkel.) A listát itt elemeztük >>
A német belpolitikában egyébként fordulatra figyelhettünk fel az utóbbi időben. Bár a téma egy ideje jégen volt, hirtelen egy sor dolog történik Németországban a menekültek, a terroristák körül >>