Jó a bértámogatás, de ha nincs kereslet, a közös pénzünket égetjük el
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) nemrégiben újraválasztott elnöke a Világgazdaságnak adott interjúban a kormány gazdaságvédelmi intézkedéseivel kapcsolatban arról beszélt: a magyarországi bértámogatási program - amelyet a német megoldástól mutatott különbségek miatt nem szerencsés Kurzarbeitnek nevezni - jelentős segítség volt a cégeknek, de alapvetően keresleti kérdésről beszélünk. Ha a kereslet nem áll helyre, a közös pénzünket égetjük el.
Példaként a légiközlekedést említette: ha a forgalom 95 százalékkal esik, akkor támogathatjuk, de ha azt látjuk, hogy két éven belül valószínűleg nem áll helyre, akkor olyan költségbe verjük az országot, amit utána államadósságban, inflációban, költségvetési hiányban nagyon-nagyon meg fogunk szenvedni.
Miért gyenge a magyar cégek versenyképessége?
Parragh László úgy látja: most brutális átalakulások zajlanak a világpiacon, a cégek ezt érzik, és helyesen reagálnak. Szerinte a hazai cégek versenyképessége sokat javult, de ez nem rövid távú folyamat. A felzárkózáshoz a cégeknek is meg kell erősíteniük magukat, és a gazdaságirányításnak is meg kell találnia azokat a cégeket, amelyek alkalmasak a növekedésre - számukra többletforrást, megrendelést kell biztosítani, az oktatási rendszert és az infrastruktúra egy részét hozzájuk kell igazítani.
Parragh szerint a rendszerváltáskor elkövetett hibák miatt nincs harminc-negyven regionális középvállalat az országban: nagyon sok politikai hiba, rövidlátás és tisztességtelenség is áll ennek hátterében. Ha Csányi Sándor személyében nem egy karizmatikus vezető irányítaná az OTP-t, akkor ma nem lenne OTP - hozott példát Parragh László, megemlítve, hogy a bank nyereségének többsége már nem is Magyarországról származik. Kihagyott lehetőségként az MVM regionális terjeszkedésének hiányát és a turizmus kései "ébredését" említette.
Az MKIK elnöke szerint lesznek nagy kihívások a következő néhány hónapban is, főként, hogy miképp állunk fel a Covidból, miképp szerezhetjük vissza a felvevőpiacainkat, illetve hogyan szerezhetünk esetleg újakat. Ebben a nehéz helyzetben is meg kell találnunk a lehetőséget, az esetleges sok rossz útból a legkevésbé rosszat kell választanunk
- mondta Parragh László a Világgazdaságnak.
A Lex Parraghról nem esett szó
Az interjúban nem esett szó a "Lex Parragh"-ról, a kata-szabályozás jelentős átalakításáról, amely ellen többször is felszólalt, illetve több javaslattal is élt a BKIK és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) - egyelőre úgy tűnik, mindhiába. A háttérről itt írtunk >>