Amíg nálunk kiperelni is alig lehet a közpénz elszórásáról szóló adatokat, addig a brit kormány még átláthatóbbá tenné a felhasználásukat: bitcoin és blockchain technológiával követné a kutatásokhoz nyújtott ösztöndíjak elköltését.
Mi az a bitcoin? Központ és ellenőrzés nélküli digitális fizetőeszköz, amellyel mára például valódi tőzsdepiacokon is tudunk kereskedni. Mi az a blockchain? Pénzügyi tranzakciók hálózata. A blokkokban minden teljesen transzparens, mindenkit, aki bitcoinnal kereskedik, le lehet követni, és minden bitcoin történetént vissza lehet nézni egészen a keletkezés pillanatáig. Ugyan alapvetően a kereskedőket nem lehet ezek alapján beazonosítani, de a brit kormány olyan hálózatot működtetne, ahol minden bitcoint elfogadót be lehet azonosítani. A két technológiáról itt írtunk bővebben. |
Matthew Hancock, a brit jegybank ellenőrzéséért felelős miniszter kedden jelentette be egy kormányzati think-tank előadásán, hogy a kabinet megkezdte annak vizsgálatát, miként lehetne az ösztöndíjakra szánt közpénzeket hatékonyan elkölteni, mivel ezek ellenőrzése nagyon komplex feladat. A miniszter szerint egy mindenki számára elérhető blockchain megoldaná ezt a problémát.
Ugyanakkor a kormány egyik szóvivője megjegyezte, hogy a bitcoin és a blockchain-alapú elosztás mellett több más opció is van, ezért vizsgálják még a lehetőségeket. George Osborne brit pénzügyminiszter azonban már korábban is szimpatizált a technológiával: míg más - tipikusan idősebb - politikusok a bűnözők lekövethetetlen digitális pénzét látják benne, addig a pénzügyminiszter többször beszélt már a bitcoin fontosságáról, tavaly pedig 10 millió font értékű támogatást nyújtott olyan kutatócsoportoknak, amelyek a technológia felhasználását tanulmányozták.