5p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Központi Bank csütörtökön egyhangú döntéssel példátlan mértékű, 75 bázispontos kamatemelést hajtott végre, és további emeléseket jelzett, az infláció elleni küzdelmet helyezve előtérbe, annak ellenére, hogy a blokk gazdasága télen valószínűleg recesszióba süllyed.

Az Európai Központi Bank szeptemberi ülésén 75 bázisponttal emelte a kamatlábakat a júliusi 50 bázispontos kamatemelést követően, ami megfelelt a legtöbb elemző várakozásának.

Az elsődleges refinanszírozási kamatláb 1,25 százalékra emelkedett, az aktív oldali rendelkezésre állás 1,5 százalékra, a betéti rendelkezésre állás pedig 0,75 százalékra változott.

Christine Lagarde, az EKB elnöke. Forrás: EKB
Christine Lagarde, az EKB elnöke. Forrás: EKB

A döntéshozók elmondták, hogy a kamatlábaknak a következő néhány ülésen tovább kell emelkedniük, hogy ezzel is igyekezzenek visszafogni a keresletet és védekezni az inflációs várakozások tartósan felfelé irányuló elmozdulásának kockázata ellen, de minden változtatás továbbra is az adatoktól függ, és ülésenként követi majd a gazdasági környezet változásait.

Christine Lagarde, az EKB elnöke a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a mai döntést az EKB azért hozta meg, és azért számít további kamatemelésre, mert az infláció továbbra is túl magas, és valószínűleg hosszabb ideig a jegybanki cél felett marad: a jegybank attól tart, hogy a gyors árnövekedés bebetonozódhat, ami erodálja a háztartások megtakarításainak értékét, és bér-árspirált indíthat el.

A jegybank ennek megfelelően jelentősen felfelé módosította inflációs előrejelzését, amely 2022-ben prognózisa szerint átlagosan 8,1 százalék, 2023-ban 5,5 százalék, 2024-ben pedig 2,3 százalék lesz, míg a gazdasági növekedést 2022-ben 3,1 százalékra, 2023-ban 0,9, 2024-ben pedig 1,9 százalékra csökkentette.

Az Eurostat első becslése szerint az éves infláció augusztusban elérte a 9,1 százalékot. Az energia- és élelmiszerárak szárnyalása, a gazdaság újraindulása miatti keresleti nyomás egyes ágazatokban, valamint a kínálati szűk keresztmetszetek továbbra is felhajtják az inflációt. Az árnyomás erősödött és kiszélesedett az egész gazdaságban, és a fogyasztói árak rövid távon még tovább emelkedhetnek. Ahogy az infláció jelenlegi mozgatórugói idővel gyengülnek, és az EKB monetáris politikájának normalizálódásának hatása átgyűrűzik a gazdaságba és az árképzésbe, az infláció csökkenni fog – állítja a jegybank.

A 2022 első félévi fellendülés után a legfrissebb adatok az euróövezet gazdasági növekedésének jelentős lassulására utalnak, és a gazdaság várhatóan stagnálni fog az év későbbi szakaszában és 2023 első negyedévében. A nagyon magas energiaárak csökkentik az emberek jövedelmének vásárlóerejét, és bár az ellátási szűk keresztmetszetek enyhülnek, még mindig korlátozzák a gazdaság működését. Emellett a kedvezőtlen geopolitikai helyzet, különösen Oroszország Ukrajnával szembeni indokolatlan agressziója, rontja a vállalkozások és a fogyasztók bizalmát.

Lagarde szerint az úgynevezett „negatív” forgatókönyv – amely az orosz gázszállítások teljes leállítását és az energiafelhasználás korlátozását is magában foglaló helyzetet jelent – jövőre recesszióba taszítja az euróövezetet, ezért erre az esetre 0,9 százalékos visszaesést prognosztizál.

A döntéshozók hetek óta ingadoztak az 50 és a 75 bázispontos emelés között, de úgy tűnik, hogy mind a teljes, mind a maginfláció újabb megugrása eldöntötte a vitát, míg a recessziótól való félelem háttérbe szorult. A piacokat azonban ez kevéssé lepte meg, mivel a befektetők már több mint 80 százalékos valószínűséggel számoltak a 75 bázispontos elmozdulással.

Mivel az EKB közleménye kifejezetten arról szólt, hogy további kamatemelésekre lesz szükség, a piacok további 50 bázispontos emelést várnak az EKB októberi ülésén.

Lagarde elmondta, hogy a világjárvány okozta tartós sebezhetőség továbbra is kockázatot jelent a monetáris politika hatásos érvényre jutatására. A Kormányzótanács ezért továbbra is rugalmasan alkalmazza a pandémiás vásárlási program portfóliójában esedékessé váló törlesztések újrabefektetését, a világjárványhoz kapcsolódó transzmissziós mechanizmus kockázatainak ellensúlyozása érdekében.

Lagarde a sajtótájékoztatót végén feltett kérdésekre válaszolva határozottan megvédte munkatársai gazdasági előrejelzéseit, rámutatva, hogy néhány fontos tényezőt, például a világjárványt és Oroszország ukrajnai invázióját szinte lehetetlen előre jelezni.

Szerinte a legtöbb nemzetközi intézmény és közgazdász is hibázott az előrejelzésekben, mert „gyakorlatilag lehetetlen ténylegesen előre látni és a modelljeikbe belevenni a COVID-ot, az ukrajnai háborút, az energetikai zsarolást”.

Hozzátette: „vállalom a felelősséget, mert én vagyok az intézmény vezetője, és igen, mi is követtünk el előrejelzési hibákat, de ezeket a hibákat minden előrejelző elkövette. Mi nem sokban különbözünk tőlük, és biztosíthatom önöket, hogy a munkatársak folyamatosan javítják a modelleket, megpróbálnak beágyazni minden új hatást.

Az EKB-t az elmúlt egy év során sok kritika érte, különösen az inflációra vonatkozó alacsonyabb előrejelzései miatt, melyet az elmúlt hónapokban az ukrajnai háborúból eredő energiaválság jelentősen felpörgetett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG