Jelentett az OTP. A bankcsoport 1,913 milliárd forintos konszolidált adózott nyereséget ért el az idei első negyedévben. Ez éves összevetésben 67 százalékos csökkenés, és 82 százalékkal alacsonyabb az előző negyedévinél. Az eredmény lényegesen jobb a várakozásoknál: az elemzői konszenzus 3,5 milliárdos veszteség volt. A bank eredményével a menedzsment is elégedett. A kedvező folyamatok folytatódására számítanak, így lassú konszolidációra Oroszországban és Ukrajnában. Az élő devizahitelekre a pénzintézet egyébként 85 milliárd forintot számolt már el, a lejárt hitelekre pedig 26 milliárd forintot fizettek ki. A bank azt is kiszámolta, hogy az árfolyamgátba be nem lépett ügyfelek átlagosan 37,1 százalékkal fizetnek kevesebbet, mint forintosítás nélkül. Pénteken egyébként tőkeemelés volt az OTP egyik leányánál: az ukrán bankba 800 millió hrivnyát toltak bele.
---
Fizetésképtelenné vált az öt legnagyobb hazai húsipari csoport közé sorolt törökszentmiklósi Surjány-Hús Kft.. A cég ötszáz dolgozója nem kapta meg májusi fizetését, csődbiztos vette át a céget, a bank pedig mindent lefoglalt. A cég ügyvezetője a társaság csődjét azzal magyarázta, hogy a Surjány-Hús nem tudja felvenni a versenyt a feketegazdasággal, az adót nem fizető piaci szereplőkkel, kiszolgáltatott a multiknak és nem tud versenyezni a szlovák, cseh, lengyel termékekkel.
---
Bővül a gyed extra. A munkába visszatérő anyák 2016 januárjától már a gyermekük 6 hónapos korától igénybe vehetik a támogatást.
---
Jól járt, akinek önkéntes nyugdíjpénztárban gyűlik a pénze. Tizenhárom százalékkal, 1041 milliárd forintra nőtt a Stabilitás Pénztárszövetséghez tartozó önkéntes nyugdíjkasszák vagyona az első negyedévben. Az egészségpénztárak vagyona is nőtt.
---
Nőtt a biztosítási piac. A szektor díjbevétele 2 százalékkal volt magasabb, mint tavaly ilyenkor, összesen 247 milliárd 807 millió forintot tett ki. A Magyar Biztosítók Szövetsége adatai szerint a nem életbiztosítási üzletág bevétele az előző évi 123,2 milliárd forinthoz képest 132,3 milliárd forintra nőtt. Az életbiztosítási üzletág bevételei azonban elmaradtak az egy évvel korábbitól: 115,5 milliárd forintot tettek ki. Az adókedvezménnyel támogatott nyugdíjbiztosítási szerződések száma 2015 első negyedévének végére meghaladta a 81 ezret.
---
Tartalékvaluta lehet a jüan. A kínai jegybank maga kérte az IMF-et hogy vegye fel a jüant a saját valutakosarába. Hogy mekkora esélye van a kínai fizetőeszköznek bekerülnie a kosárba, arról Fellegi Tamás, a Privátbankár.hu elemzője is beszélt A Nap Kommentárjában:
---
A brit jegybankelnök maga is kiakadt az EU kilépés gondolatától. Mark Carney közölte: jó lenne, ha David Cameron kormánya tisztázná, hogyan képzeli az EU kilépésről szóló népszavazás lebonyolítását, és mit vár tőle.
--
Ígéretet tett Mario Draghi. Az Európai Központi Bank elnöke azt mondta, nem állítják le hirtelen a gazdaság ösztönzését célzó eszközvásárlási programot, addig folytatják, ameddig szükség van rá, azaz meg nem győződnek arról, hogy elérték az inflációs célszámot. Draghi a pénzpiacok azon aggodalmaira reagált, hogy az EKB idő előtt leállíthatja a kötvényvásárlási programot, miután az utóbbi időben egy sor kedvező adat az euróövezet gazdasági teljesítményének fellendülését mutatta.
---
Hol szeretünk vásárolni? Közel 500 milliárd forintos bevételt produkáltak az élelmiszerek kiskereskedelmi forgalomban. Idén eddig többet adtak el, mint az egy évvel korábbi időszakban. Melyik bolttípus, mekkora részesedéssel bír?