5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A mai megváltozott biztonsági kontextusban Japán és Ausztrália Tajvant a saját biztonságukhoz is szorosan kapcsolódónak tekintik. Következésképpen egy összecsapás Tajvannal pillanatok alatt regionális konfliktussá válna. Káncz Csaba jegyzete

Daniel Kritenbrink, az Egyesült Államok kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős külügyminiszter-helyettese a tervek szerint ma érkezik Japánba - miután Kínában és Dél-Koreában tárgyalt - és várhatóan megismétli Washington elkötelezettségét a Tokióval kötött biztonsági szövetség és az északkelet-ázsiai stabilitás biztosítása mellett. A japán kormány várhatóan hangsúlyozza, hogy Tokió szívesen ragaszkodik az „Egy-Kína” politikájához, de reméli, hogy a Tajvani-szoroson megőrizhető a béke és a stabilitás.

Új stratégiák bejelentés előtt

Japán decemberben nyilvánosságra hozza új nemzetbiztonsági és védelmi stratégiáját. Ezek a várakozások szerint illeszkednek az utóbbi évek tendenciájához, amely során az ország fokozatosan feladja a második világháború utáni pacifizmusát. Tokió azt tervezi, hogy a GDP 2 százalékára növeli a védelmi kiadásokat - a NATO-elvárás szinjére -, ami a világ harmadik legnagyobb védelmi költségvetése lenne.

Japán fokozatosan feladja a második világháború utáni pacifizmusát. Fotó: Depositphotos
Japán fokozatosan feladja a második világháború utáni pacifizmusát. Fotó: Depositphotos

A friss jelentések szerint Tokió mintegy 400-500 amerikai gyártású Tomahawk-rakéta beszerzésével folytatja katonaságának megerősítését. Ez megnövelné Japán nagy hatótávolságú csapásmérő képességét, és egyben törést jelentene a támadófegyverek elkerülésének hagyományával.

Egyre szorosabb együttműködés

Ausztrália és Japán kormánya a külügyminiszterek és a védelmi miniszterek múlt pénteki találkozóján („2+2 találkozó”) megállapodott a katonai együttműködés jelentős növeléséről. Az ausztrál munkáspárti vezetők közvetlenül Washingtonból utaztak Japánba. Az Egyesült Államokban a legmagasabb szintű Ausztrália-Egyesült Államok Miniszteri Konzultációkat (AUSMIN) tartottak a Biden-adminisztrációval. 

Ezeken a találkozókon felvázolták Ausztrália - különösen az ország északi részének - további militarizálásának terveit, beleértve a kulcsfontosságú amerikai csapásmérő képességek telepítését és a bázisrendszer kiterjesztését.

Az AUSMIN nyilatkozata különös hangsúlyt fektet Japán kulcsszerepére a Kínát körülvevő indo-csendes-óceáni térségben az amerikai szövetségek hálójában. Washington és Canberra úgy döntött, felkéri Tokiót, hogy „növelje részvételét a Force Posture Initiatives-ben Ausztráliában”.

A „2 + 2” találkozó jegyzőkönyve szerint a szóban forgó témák között szerepeltek Japán Ausztráliába látogató F-35-ös vadászgépei is. Még ennél is fontosabb, hogy ez csak az első lépés lenne a „jövőbeni rotációs bevetésben” - ezt a kifejezést használja az Egyesült Államok az ausztráliai katonai bázisra az év jelentős részében. 

Ausztrália F-35-ösei is először vesznek részt a következő japán „Bushido Guardian” gyakorlaton. A légi harcot magában foglaló kétoldalú háborús játékok 2019-ben indultak, de akkor ausztrál F-18-as harci repülőgépek vettek részt benne.

A japánok részvétele bővülni fog terjedelmében és „komplexitásában” a „Talisman Sabre” gyakorlaton, ezen a hatalmas, kétévente megrendezett háborús játékokon Ausztrália északi részén. Szintén mérlegelés alatt áll a „Japán Tengerészeti Önvédelmi Erők és az Ausztrál Királyi Haditengerészet közötti közös kiképzés”, valamint „kétéltű hadműveletek, gyakorlatok és irányított fegyveres élőtüzelő gyakorlatok”.

Nyilvános megjegyzéseiben az ausztrál védelmi miniszter, Richard Marles felvázolta a potenciálisan legjelentősebb elmozdulást, amelyről szó van. Kijelentette:

„Az a szándékom, hogy növeljem a védelmi ipar kétoldalú integrációját Japánnal, valamint az Egyesült Államokkal kötött háromoldalú mechanizmusainkon keresztül, és ha kész lesz, a fejlett képességeinkkel az AUKUS-ban is együtt fogunk dolgozni.”

Marles „fejlett képességekre” való utalása a rakéta- és egyéb fegyverrendszerek kifejlesztéséről Japánban zajló kulisszák mögötti megbeszélésekre utal, amelyek Japán földrajzi közelsége miatt jelentős hatással lennének Kínára.

Japán integrációja az AUKUS-ba jelentős geopolitikai következményekkel járna, és határozottabb kontúrokat adna Kína feltartóztatásának az amerikai szövetségesek által a térségben. Japán már részese a négyoldalú stratégiai párbeszédnek (Quad), amely a régió legnagyobb hadseregét, az Egyesült Államokat, Japánt, Indiát és Ausztráliát fogja össze egy de facto szövetségben, amely Peking ellen irányul.

Mindezek mellett Japán és az Egyesült Királyság új megállapodás aláírására készül decemberben, amely megkönnyíti és továbbfejleszti a katonai együttműködést kettejük között, valamint az Egyesült Államokkal. Az úgynevezett Kölcsönös Hozzáférési Megállapodás (RAA) megkönnyíti a közös hadgyakorlatokat és a logisztikát az Egyesült Királyság és Japán között, miközben leegyszerűsíti az egyik ország csapatainak a másikba való belépésének folyamatát is.

Japán múlt pénteken bejelentette, hogy az Egyesült Királysággal és Olaszországgal közösen fejleszti új generációs vadászrepülőgépét, miközben a védelmi együttműködést hagyományos szövetségesén, az Egyesült Államokon túlra kívánja terjeszteni.

A Mitsubishi F-X vadászrepülőgép felváltja az elöregedett F-2-es flottát, amelyet Japán korábban az Egyesült Államokkal együtt fejlesztett ki. A három nemzet egyesíti terveit a következő generációs repülőgépek fejlesztésére és 2035-ben már gyártani tudják az új harci repülőgépeket. 

A megállapodás nagyobb támogatást biztosít Japánnak Kína növekvő magabiztosságának ellensúlyozásában, és lehetővé teszi Nagy-Britannia nagyobb jelenlétét az indo-csendes-óceáni térségben.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG