4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Míg a tavalyi konvergenciaprogram még a koronavírus-járvány miatt számolt azzal a bizonyos „legrosszabb forgatókönyvvel”, idén már a háborús helyzet alakulása adhatja fel a leckét a magyar gazdaságnak. De mire számít a kormány abban az esetben, ha elhúzódik az orosz-ukrán háború? Eláruljuk: nem sok jóra.

Megjelent Magyarország friss konvergenciaprogramja, amely arra is felvázolt forgatókönyveket, hogy hogyan befolyásolhatja a magyar gazdaság helyzetét a szomszédunkban zajló konfliktus: az orosz-ukrán háború. Ha minden a lehető legjobban alakulna, és az orosz-ukrán konfliktus rövid időn belül rendeződne, akkor ennek nyomán például normalizálódhatnának az energia- és nyersanyagárak, ez pedig csökkentené a termelési költségeket és az inflációt is, így megemelve a háztartások fogyasztási hajlandóságát is.

Ez azonban még nem minden, hiszen a kormány várakozása szerint a forgatókönyv megvalósulása egyebek mellett az ellátási lánc problémáit is rendezné, a beruházási kedvet is növelné, ez utóbbi pedig foglalkoztatásbővülést is hozna magával.

A jövő ködös: nehéz idők jönnek Magyarországon, ha elhúzódik a háború? Fotó: Pixabay
A jövő ködös: nehéz idők jönnek Magyarországon, ha elhúzódik a háború? Fotó: Pixabay

Ha beüt a krach

Jelenleg azonban a háború gyors lezárásánál sokkal valószínűbb az, hogy a konfliktus sokáig elhúzódik majd, így a kormány két forgatókönyve közül is a negatív végkifejlettel számolóra mutatkozik egyelőre picit nagyobb esély. A GDP-növekedés terén a konvergenciaprogram egyébként is jelentős lassulással számul 2022-re, hiszen az alappályán is 4,3 százalékkal kalkulálnak a 2021-es 7,1 százalék után, azonban a legrosszabb forgatókönyv ehhez képest még további 1,01 százalékos visszaesésre készül: azaz

ha valóban elhúzódik a háború, 2022-ben a GDP-növekedés mindössze 3,3 (3,29) százalék lehet.

A világjárvány miatt rendkívüli 2020-as évet nem számítva ennél alacsonyabb GDP-növekedést (2,2 százalék) legutoljára 2016-ban mértek itthon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.

A háború elhúzódása egyébként még 2023-ban is érezhető hatással lenne: az ekkorra prognosztizált 4,1 százalékos növekedés 3,7 százalékra fogyatkozna a negatív forgatókönyv szerint.

A háború hatásai a külkereskedelmet is elérik

Szintén jelentős pofont kaphat Magyarország külkereskedelme is, hogyha a konfliktus valóban elhúzódik, ez ugyanis visszaesést hozhat mind az export, mind az import területén.

Az alappályás előrejelzés szerint 2022-ben a magyar export 5,7, míg az import 4,9 százalékkal növekedhet. Ezt a növekedést azonban teljes egészében eltüntetheti a háborús helyzet: a legrosszabb forgatókönyv 0,33 százalékos export- és 1,11 százalékos importcsökkenéssel kalkulál. Ezt a rendkívül pesszimista előrejelzést a konvergenciaprogram azzal indokolja, hogy az elhúzódó háború kedvezőtlenebb külső keresletet okoz, ráadásul az ellátási problémák is eszkalálódnának.

A konvergenciaprogram szerint mindezek mellett az exportdinamika lassulása a hazai termelési kapacitások vártnál mérsékeltebb bővülését is eredményezné, amely a foglalkoztatás és a beruházások csökkenéséhez vezetne. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a fővonalas kormányzati előrejelzés szerint 2022-ben 0,7 százalékkal bővülhet a foglalkoztatottság. Amennyiben azonban az elhúzódó háború forgatókönyve valósul meg, akkor ez a növekedés már csak 0,46 százalék lesz, azaz a háború hatása valóban mérhetően megjelenik majd a munkaerőpiacon is.

További drágulás a boltokban

Az elhúzódó háború negatív hatásai közül a magyar lakosság leginkább azt fogja érzékelni, hogy az emelkedő nyersanyagárak begyűrűzése miatt az inflációs ráta feljebb fog kúszni – a konvergenciaprogram előrejelzését elnézve nincsenek jó híreink. A kormány az alappályán 2022-re nézve 8,9 százalékos inflációval kalkulál, ez pedig még 0,69 százalékkal tovább nőhet abban az esetben, hogyha a konfliktusra nem sikerül gyorsan pontot tenni, egészen 9,6 (9,59) százalékra. Ennél magasabban legutoljára még 2000-ben járt az inflációs mutató a KSH adatai szerint: ekkor 9,8 százalékot mértek.

Nehéz idők jönnek?

Az orosz-ukrán háború jelenlegi állása egyértelműen azt mutatja, hogy egy elhúzódó konfliktusra kell készülnünk, több szakértő is akár évekre nyúló háborúról beszél, így a konvergenciaprogram legrosszabb forgatókönyve egy elméleti alternatíva helyett fenyegető valóságnak tűnik. Egy biztos: a kormánynak fel van adva a lecke.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG