4p

Míg a tavalyi konvergenciaprogram még a koronavírus-járvány miatt számolt azzal a bizonyos „legrosszabb forgatókönyvvel”, idén már a háborús helyzet alakulása adhatja fel a leckét a magyar gazdaságnak. De mire számít a kormány abban az esetben, ha elhúzódik az orosz-ukrán háború? Eláruljuk: nem sok jóra.

Megjelent Magyarország friss konvergenciaprogramja, amely arra is felvázolt forgatókönyveket, hogy hogyan befolyásolhatja a magyar gazdaság helyzetét a szomszédunkban zajló konfliktus: az orosz-ukrán háború. Ha minden a lehető legjobban alakulna, és az orosz-ukrán konfliktus rövid időn belül rendeződne, akkor ennek nyomán például normalizálódhatnának az energia- és nyersanyagárak, ez pedig csökkentené a termelési költségeket és az inflációt is, így megemelve a háztartások fogyasztási hajlandóságát is.

Ez azonban még nem minden, hiszen a kormány várakozása szerint a forgatókönyv megvalósulása egyebek mellett az ellátási lánc problémáit is rendezné, a beruházási kedvet is növelné, ez utóbbi pedig foglalkoztatásbővülést is hozna magával.

A jövő ködös: nehéz idők jönnek Magyarországon, ha elhúzódik a háború? Fotó: Pixabay
A jövő ködös: nehéz idők jönnek Magyarországon, ha elhúzódik a háború? Fotó: Pixabay

Ha beüt a krach

Jelenleg azonban a háború gyors lezárásánál sokkal valószínűbb az, hogy a konfliktus sokáig elhúzódik majd, így a kormány két forgatókönyve közül is a negatív végkifejlettel számolóra mutatkozik egyelőre picit nagyobb esély. A GDP-növekedés terén a konvergenciaprogram egyébként is jelentős lassulással számul 2022-re, hiszen az alappályán is 4,3 százalékkal kalkulálnak a 2021-es 7,1 százalék után, azonban a legrosszabb forgatókönyv ehhez képest még további 1,01 százalékos visszaesésre készül: azaz

ha valóban elhúzódik a háború, 2022-ben a GDP-növekedés mindössze 3,3 (3,29) százalék lehet.

A világjárvány miatt rendkívüli 2020-as évet nem számítva ennél alacsonyabb GDP-növekedést (2,2 százalék) legutoljára 2016-ban mértek itthon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.

A háború elhúzódása egyébként még 2023-ban is érezhető hatással lenne: az ekkorra prognosztizált 4,1 százalékos növekedés 3,7 százalékra fogyatkozna a negatív forgatókönyv szerint.

A háború hatásai a külkereskedelmet is elérik

Szintén jelentős pofont kaphat Magyarország külkereskedelme is, hogyha a konfliktus valóban elhúzódik, ez ugyanis visszaesést hozhat mind az export, mind az import területén.

Az alappályás előrejelzés szerint 2022-ben a magyar export 5,7, míg az import 4,9 százalékkal növekedhet. Ezt a növekedést azonban teljes egészében eltüntetheti a háborús helyzet: a legrosszabb forgatókönyv 0,33 százalékos export- és 1,11 százalékos importcsökkenéssel kalkulál. Ezt a rendkívül pesszimista előrejelzést a konvergenciaprogram azzal indokolja, hogy az elhúzódó háború kedvezőtlenebb külső keresletet okoz, ráadásul az ellátási problémák is eszkalálódnának.

A konvergenciaprogram szerint mindezek mellett az exportdinamika lassulása a hazai termelési kapacitások vártnál mérsékeltebb bővülését is eredményezné, amely a foglalkoztatás és a beruházások csökkenéséhez vezetne. Számszerűsítve ez azt jelenti, hogy a fővonalas kormányzati előrejelzés szerint 2022-ben 0,7 százalékkal bővülhet a foglalkoztatottság. Amennyiben azonban az elhúzódó háború forgatókönyve valósul meg, akkor ez a növekedés már csak 0,46 százalék lesz, azaz a háború hatása valóban mérhetően megjelenik majd a munkaerőpiacon is.

További drágulás a boltokban

Az elhúzódó háború negatív hatásai közül a magyar lakosság leginkább azt fogja érzékelni, hogy az emelkedő nyersanyagárak begyűrűzése miatt az inflációs ráta feljebb fog kúszni – a konvergenciaprogram előrejelzését elnézve nincsenek jó híreink. A kormány az alappályán 2022-re nézve 8,9 százalékos inflációval kalkulál, ez pedig még 0,69 százalékkal tovább nőhet abban az esetben, hogyha a konfliktusra nem sikerül gyorsan pontot tenni, egészen 9,6 (9,59) százalékra. Ennél magasabban legutoljára még 2000-ben járt az inflációs mutató a KSH adatai szerint: ekkor 9,8 százalékot mértek.

Nehéz idők jönnek?

Az orosz-ukrán háború jelenlegi állása egyértelműen azt mutatja, hogy egy elhúzódó konfliktusra kell készülnünk, több szakértő is akár évekre nyúló háborúról beszél, így a konvergenciaprogram legrosszabb forgatókönyve egy elméleti alternatíva helyett fenyegető valóságnak tűnik. Egy biztos: a kormánynak fel van adva a lecke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG