5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A Lukasenka-rezsim teljes elszigeteltsége és az ország devizatartalékainak lemerülése kedvező körülményeket teremt a Kreml számára, hogy tovább erősítse politikai és katonai befolyását. A csütörtöki moszkvai csúcstalálkozón történelmi léptékű áttörés sem kizárt a két állam jövőbeli együttműködését illetően. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Az Egyesült Államok Hírszerző Közössége (US Intelligence Community, IC) egy hete tette közzé az idei évre vonatkozó globális kockázati elemzését. A dokumentum kiemeli, hogy „Moszkva jó pozícióban van ahhoz, hogy növelje befolyását a Kaukázusban, beavatkozzon Belaruszban - ha szükségét látja -, és folytassa destabilizációs műveleteit Ukrajnában.”

Áttörés jöhet csütörtökön

Nos, egy orosz beavatkozásra talán nincs is már szükség Belaruszban, hiszen az ország politikai és katonai bekebelezése csendben, de annál ütemesebben folyik. Putyin és Lukasenka csütörtökön találkozik Moszkvában, hogy országaik további együttműködéséről tárgyaljanak. Diplomáciai körökből származó értesüléseim szerint ezen a találkozón akár történelmi szintű áttörés sem kizárt a két állam jövőbeli kapcsolatait illetően.

Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök (j) üdvözli Mihail Misusztyin orosz miniszterelnököt Minszkben 2021. április 16-án. (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Alekszandr Asztafjev)
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök (j) üdvözli Mihail Misusztyin orosz miniszterelnököt Minszkben 2021. április 16-án. (Fotó: MTI/AP/Szputnyik/Alekszandr Asztafjev)

A találkozó megfelelő hangulati előkészítéséhez a két ország biztonságpolitikai mélyállama már megfelelő szintű információs hadműveleti lépésekkel készült a hétvégén. Az orosz belső elhárítás (FSzB) szombati közlése szerint megakadályozott egy amerikai titkosszolgálati merényletet Lukasenka és környezete ellen. Közösen a belarusz belbiztonságiakkal (KGB) két férfit vettek őrizetbe, egyikük az amerikai-belarusz kettős állampolgár Jurasz Zjankovics.

Zjankovics korábban az ellenzéki Belarusz Népi Front (BNF) egyik regionális vezetője volt, és egyszer a párt elnöki pozíciójára is jelöltette magát. 2007 óta az Egyesült Államokban élt, de nemrégiben Moszkvába utazott. Ivan Tertel, a KGB vezetője leszögezte, hogy a két gyanúsított fegyveres felkelést készített elő, amely belarusz vezetés megdöntését, valamint Lukasenka és családjának meggyilkolását tűzte ki célul.

Belpolitikai örvény

A 66 éves Lukasenka 1994 óta vezeti az országot, a tavalyi választáson pedig hatodik alkalommal is győzelmet aratott. De az ellenzéki vezetők és a nyugati országok szerint a választásokat elcsalták.

A 2020. augusztus 9-i választásokon elkövetett állítólagos csalások az ellenzék és a belarusz közvélemény felháborodását és folyamatos tiltakozásokat váltottak ki. Az ENSZ szerint a hatóságok a megmozdulások kezdete óta több mint 30 ezer tüntetőt vettek őrizetbe, köztük legalább egy tucatnyi újságírót is.

Lukasenka zárt ajtók mögött iktatta be magát

Lukasenka zárt ajtók mögött tartotta meg beiktatását tavaly szeptemberben. Ennek ellenére számos nyugati ország, köztük Nagy-Britannia, az Egyesült Államok és Kanada sem volt hajlandó elismerni Belarusz legitim elnökének.

Az EU tagállamai pedig szankciókat vetettek ki Lukasenkára és 14 további belarusz illetékesre az elnökválasztást követő tüntetéseken alkalmazott erőszakos túlkapások és a választások elcsalása miatt.

Feszültség a szomszédokkal

A belarusz rezsimnek eközben folyamatosan romlanak a kapcsolatai Lengyelországgal és Litvániával. Mindkét országból már tavaly októberben visszahívta nagyköveteit, és most azt követeli, hogy a két ország csökkentse le diplomatái számát Minszkben.

Lengyelország a múlt héten csapatösszevonásokat hajtott végre a belarusz határon. A 9,5 millió lakosú Belaruszban mintegy 3-400 ezer lengyel etnikumú él. Mivel ez a kisebbség aktívan támogatja a belarusz demokratikus ellenzéket, Minszk folyamatosan zaklatja őket, és az elmúlt hetekben 5 lengyel etnikumú aktivistát őrizetbe vettek. A KGB felhatalmazva érzi magát, hiszen Lukasenka egy 2005-ös beszédében nyíltan „ötödik hadoszlopnak” nevezte a lengyel kisebbséget.

NATO-ellenes hadgyakorlatok

A „Zapad” nevű orosz stratégiai hadgyakorlatokat Moszkva 1977 óta rendezi, többé-kevésbé 4 éves gyakorisággal. A célja, hogy nyugati irányba (gyakorlatilag a NATO ellen) az orosz koalíciós erők javítsák a parancsnokok és a katonák gyakorlati szakértelmét. Az idei, Zapad-21 hadgyakorlat Belaruszban és Oroszországban kerül megrendezésre szeptember 10. és 16. között, öt helyszínen. A Zapad-21 során a tervek szerint közös rádiótechnikai felderítő (ELINT) egységeket állítanak fel a lengyel, a litván, a lett és az ukrán határ mentén.

A Lukasenka-rezsim teljes elszigeteltsége, valamint ország devizatartalékainak lemerülése kedvező körülményeket teremt a Kreml számára, hogy tovább erősítse katonai befolyását.

Moszkva és Minszk egyébként is már tavaly szeptember óta havi szinten tart közös hadgyakorlatot. Március 5-én pedig bejelentették, hogy egymás országaiban 3 állandó kiképzőközpontot állítanak fel. A szárazföldi erőké az oroszországi Nyizsnyij Novgorodban lesz, a légierőé a belarusz Grodnoban, a haditengerészeté pedig az orosz exklávéban, Kalinyingrádban. Ez a legutóbbi egy kissé bizarr, mivel Belarusznak nincsen haditengerészete.

Március 18-án az orosz és belarusz légierő pilótái együtt gyakorlatoztak, köztük azt, hogy miképpen lehet az Orosz Légierő hadieszközeit átszállítani belarusz repterekre. Felmerült a lehetősége annak is, hogy orosz katonai pilóták idén már belarusz repterekről is műveleteket hajthatnak végre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG