4p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az orosz elnök fő célja, hogy megakadályozza Ukrajna csatlakozását az euroatlanti szervezetekhez. Az orosz csapatösszevonások fényében elképesztőnek tűnik az ukrán elnök hidegvére. Káncz Csaba jegyzete.

Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.

Az minden megfigyelő számára már tavaly novemberben világos volt, hogy az új amerikai elnök és Putyin kapcsolata feszültségekkel terhes lesz. Az elmúlt években Biden gyakran tett negatív megjegyzéseket Oroszországról. Putyin köre soha nem fogja elfelejteni azt a 2011-es megjegyzést sem, amelyben az akkor még alelnök Biden megkérdőjelezte, hogy az orosz elnöknek lenne egyáltalán lelke.

Gyors eszkalálódás

Ugyanabban az évben azon az állásponton volt, hogy 2012-ben Putyinnak nem kellene harmadik elnöki ciklusért indulnia, és ezt ráadásul világossá tette az orosz ellenzék tagjainak, akikkel az amerikai követségen találkozott. 2014-ben Biden alelnök aktív beavatkozása az ukrán folyamatokba tette őt még ellenszenvesebbé a Kreml-ben. 2016-ban a demokrata konvenció előtt elmondott beszédében pedig „diktátornak” nevezte Putyint, és Trumpot az orosz elnök iránti szimpátiával vádolta meg.

A dolgok aztán villámgyorsan eszkalálódtak az elmúlt hetekben. Biden február 4-én az amerikai külügyminisztériumban elmondott bemutatkozó beszédében világossá tette, hogy Moszkvával szemben vége az elnéző politikának. Március 17-én, az ABC televíziós csatornának adott interjújában pedig Biden kijelentette, hogy Putyint tulajdonképpen „gyilkosnak” tekinti.

A Kreml súlyos sértésnek tekintette a Fehér Ház urának – az atomhatalmak között tényleg példátlan – sértését, és egy máig tartó lavina indult el. Március 21-én Putyin magához rendelte Szergej Sojgu védelmi minisztert. További négy nappal később, március 25-én pedig Sojgu bejelentette, hogy az addig az Oroszországban állomásozó 56. ejtőernyős dandárt – mintegy 4000 katonával – a Krímbe vezénylik.

Orosz zászló lobog egy hegy tetején, az Ukrajnához tartozó Krím félszigeten fekvő Bahcsiszaraj közelében 2014. március 28-án. (Fotó: MTI/AP/Pavel Golovkin)
Orosz zászló lobog egy hegy tetején, az Ukrajnához tartozó Krím félszigeten fekvő Bahcsiszaraj közelében 2014. március 28-án. (Fotó: MTI/AP/Pavel Golovkin)

Ezzel párhuzamosa, március 24-én Zelenszkij ukrán elnök jóváhagyta az ország új katonai stratégiáját, amely a háborúra felkészülést hangsúlyozza. A stratégiai dokumentum elismeri, hogy a háborút a NATO támogatása nélkül nem lehet megnyerni, és nem véletlen, hogy Ukrajna tervezett NATO-csatlakozását az anyag 19 alkalommal (!) említi. Ahogy Gyenisz Smigal miniszterelnök fogalmazott, Ukrajnának 2030-ig célja a csatlakozás NATO-hoz, illetve 5-10 éven belül az uniós tagság.

A csapatösszevonások lehetséges célja

Március 31-én aztán megérkeztek az első amerikai figyelmeztetések az orosz csapatösszevonásokról. Ezek a mai napig tartanak, főként az Azovi-tenger térségében.

A Fehér Ház és az amerikai biztonságpolitikai vezetés már április másodikán érintkezésbe lépett az ukrán vezetéssel, és teljes körű támogatásukról biztosították Kijevet. Figyelemre méltó azonban, hogy Berlin és Párizs csak április 3-án, az éjjeli órákban adott ki közleményt, amelyben mind az oroszokat, mind az ukránokat (?!) de-eszkalációra szólítják föl. Josep Borrell EU külügyi főképviselő is hozta a formáját, és egy üres gesztussal meghívta az ukrán külügyminisztert az április 19-i EU külügyminiszterek tanácsülésére.

Homcsak beszámolója

Mindezek után sokakat meglepett Ruszlan Homcsak ukrán vezérkari főnök, aki szerint hazáját jelenleg nem fenyegeti kiterjedt háború. Valószínűbb, hogy Putyin úgynevezett „békecsapatok” Donyecbe küldését készíti elő, hogy hivatalosan is kiterjessze a befolyását – amely egyben előszobája lehet Kelet-Ukrajna későbbi annexiójának. E mellett érvelnek már évek óta – Putyint beleértve – azok az orosz körök, amelyek Donyecből „Új-Oroszországot” (Novorosszija) hoznának létre. Valóban, 2019 áprilisa óta az orosz elnök a Donyec-medence lakóiak orosz útleveleket bocsát ki, amelyek száma idén januárra elérte a 442 ezret.

Homcsak tábornok beszámolója szerint a Moszkva által ellenőrzött Donyec-medencében jelenleg 28 ezer katona található. Ezek az egységek hivatalosan nem orosz katonák, hanem helyi zsoldosok, illetve a szentpétervári székhelyű Wagner zsoldoscsoport tagjai. Ehhez jön még 2 ezer orosz tiszt és katonai tanácsadó.

Homcsak szerint pedig mostanra a Kreml 28 orosz taktikai zászlóaljat - 33 ezer katonát - állomásoztat a Krím-félszigeten. Kijevi értesülés szerint a Krímbe hamarosan még akár 25 hasonló zászlóalj érkezése várható, ami már - szavai szerint - összességében komoly veszélyt jelent az ukrán állam biztonságára.

Az orosz csapatösszevonások fényében elképesztőnek tűnik az ukrán elnök hidegvére. Zelenszkij tegnap Katarba látogatott, ahol befektetésekről, a COVID-19 járványról, a kiberbiztonságról és a katonai együttműködésről folytatott tárgyalásokat.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG