Vlagyimir Putyin |
Az Amerikai Egyesült Államokban menedéket kérő orosz állampolgárok száma 2017-ben 24 éves csúcsra emelkedett – írta a „Radio Free Europe/Radio Liberty“ honlap az USCIS migrációs hatóságra hivatkozva. Az emelkedés 40 százalékos 2016-hoz képest, és folyamatos a növekvő trend 2012 óta, amikor Vlagyimir Putyin ismét „visszatért a Kremlbe”. Azóta 268 százalék az ugrás, ami közel négyszereződést jelent.
Ez a 2017. szeptember 30-án végződött pénzügyi évben 2664 kérelem volt. Ami persze az orosz lakosság 144 milliós összlétszámához képest csekély. Az említett „Szabad Európa”-weboldal az adatokat külön kérelem benyújtásával kapta meg, azok publikálása előtt. (A nonprofit médiavállalkozást honlapja szerint az amerikai Kongresszus finanszírozza.)
Emlékeztetnek arra, hogy Putyin a vádak szerint üldözi az ellenzékieket, a másként gondolkodókat, a szexuális kisebbségeket, amióta újra elnök lett. Azt is írják, hogy a statisztikák nem tartalmazzák ugyan, milyen okból kérnek menedéket az emberek, de a jogszabályok szerint üldöztetés, vagy annak erős veszélye esetén lehet menedéket kapni. Faji, vallási, nemzetiségi, társadalmi csoporthoz tartozás, vagy politikai vélemény miatti üldöztetésről lehet szó.
Homofóbia és AIDS-veszély
Jogvédő aktivisták szerint a menekülési hullám részben a 2013-as, a szexuális kisebbségeket elnyomó orosz törvény miatt alakult ki. Ennek nyomán a hatóságok is bátorítják a homofóbiát. Ezen kívül Oroszországban rendkívül nehéz HIV (AISD-) gyógyszerhez hozzájutni. (Amint a brit Independent ősszel írta, az orosz hatóságok még a probléma létezését is tagadják, ami példa nélküli AISD-járvány kitörésével fenyeget. Három év alatt a hatósági eltussolás miatt 70 ember halhatott meg, köztük gyerekek.)
Az oroszok Németországba mennek
De az amerikai adatok szerint az orosz vállalkozók is egyre nagyobb számban kérnek menedéket, arra hivatkozva, hogy az orosz hatóságok célpontjai lettek. A leggyakrabban mesterségesen kreált bűnügyekkel próbálják őket ellehetetleníteni. Sokan azt mondják, azért rázták ki őket a saját vállalkozásukból, mert „anti-putyinisták” voltak, vagy más politikai pártokat segítettek.
A tavalyi EU-statisztika szerint 12 600 orosz kért menedéket a 28 tagország valamelyikében. Ebből a legtöbben Németországban, 4885 fő. A német Handelsblatt.com kiegészítése szerint Németországban különösen szembe ötlő volt, ami Putyin 2012-es újraválasztása után történt. A 2012-es évben ugyanis még csak 3202 orosz állampolgár kért menedékjogot az országban, 2013-ban viszont hirtelen 14 887, az előzőnek négy-ötszöröse.
Vaddisznó-kerítés csecsenek ellen?
Egy berlini migrációkutató szervezet vezetője, Olga Gulina szerint a Németországba érkező orosz állampolgárok 90 százaléka csecsen nemzetiségű lehet, akik a fehérorosz-lengyel határt átlépve érkeznek az EU-ba. (Erre a szakaszra egyébként éppen „vaddisznókerítés” felhúzását tervezik a lengyelek, a sertéspestisre hivatkozva, erről nemrég beszámoltunk.)
Az USA-ban a kutató szerint nem ilyen homogén az érkező orosz állampolgárok összetétele. Megjegyezte azt is, hogy a migráció egy része rejtett, sokan jobbnak látják nem menekültstátuszt kérni. Inkább más legális megoldásokat keresnek, például oktatási programokhoz igyekeznek ösztöndíjat szerezni.
Az elnöki akadémia becslése
Egy orosz állami akadémiai (RANPA) tanulmányt idéznek, amely szerint évente valójában nagyjából százezer orosz hagyja el hazáját, már hosszú idő óta. Mintegy 40 százalékuk felsőfokú végzettségű.
A kutatás szerint legtöbbjük a 2014-es olajár-esést és a nyugati szankciókat követő gazdasági nehézségeket nevezi meg távozása okaként. Mintegy negyedük politikai okokat jelölt meg, mint a Putyin 2012-es újraválasztása miatti csalódás, vagy a Krím-félsziget annektálása, a 2014-es ukrajnai események.