4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az összetákolt békemegállapodás két fő mozgatórugója Európa általános háborútól való félelme és Kijev gyorsan romló katonai, gazdasági és politikai helyzete. Ha a dolgok a megállapodás szerint haladnak, Putyin elégedett lehet: a megállapodásban már szó sincsen a Krím félsziget visszaadásáról. Berlin láthatóan élvezi azt a helyzetet, hogy a mai Európai Unió két fő kihívása – Ukrajna és a görög válság – kapcsán Németország dominálja a nyugat-európai tárgyalásokat. Ez azonban már most jól érzékelhető politikai veszélyeket hordoz magában.

Egyetérthetünk a Steinmeier német külügyminiszterrel, aki szerint a Minszkben elért megállapodás nem jelent áttörést az ukrajnai békéért folytatott erőfeszítésekben, hanem olyan előrelépést, amely a katonai erőszak spiráljától a politikai megoldás irányában vezethet. Először vannak egyértelmű időbeli előírások a minszki kötelezettségek megvalósítására - a választásokra, a határőrizetre, a fogolycserére. De most talán a legfontosabb, hogy vasárnap hajnalban leállnak a vérontások és a délkelet-ukrajnai "felkelők" a tavaly szeptember 19-én Minszkben született megállapodásban rögzített vonaltól vonják vissza a nehézfegyvereket. Kijev visszakapja a határa fölötti ellenőrzést.

Alkotmányos reform

A megállapodás ambíciózusabb politikai aspektusai kimondják, hogy Kijevnek egy új alkotmányt kell az év végéig kidolgoznia, „kulcselemként” tartalmazva a decentralizációt és a keleti régiók különleges státuszát. Az orosz elnök nyugati ígéretet kapott arra, hogy Moszkva minden részletet és hatástanulmányt megkap a Brüsszel és Kijev között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokról. Úgyszintén, Kijev helyreállítja a szociális átutalásokat az orosz-párti régiók számára. 

A Krím orosz terület marad

Az összetákolt békemegállapodás két fő mozgatórugója Európa általános háborútól való félelme és Kijev gyorsan romló katonai, gazdasági és politikai helyzete. Berlin és Párizs rettegett attól, hogy Washington egy új szintre eszkalálhatja a konfliktust. Kijev választhatott egy rossz béke vagy egy vesztes háború között. A Kreml számára pedig a konfliktus befagyasztása a jelenlegi állapotban az elérhető legjobb megoldás.

Ha a dolgok a megállapodás szerint haladnak, Putyin elégedett lehet: a megállapodásban már szó sincsen a Krím félsziget visszaadásáról. A keleti területek nagyfokú autonómiája pedig megnehezíti, vagy egyenesen kizárja azt, hogy Kijev nagy léptekkel közeledjen a nyugati integrációs szervezetekhez.

A Gazprom és Ukrajna vezetője: Ki az úr a háznál

A békemegállapodás még rendkívül törékeny. A harcok mindenesetre tegnap is tartottak és a kijevi kormányzat szerint ötven harckocsi, negyven Grad, Uragan és Szmercs osztályú rakéta-sorozatvető, valamint páncélozott harcjárművek lépték át az orosz–ukrán határt az izvarinei ellenőrző pontnál”, az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött Luhanszk megyében a minszki tárgyalások ideje alatt.

Merkel über alles

Német vezető látogatása Minszkben legutóbb 1941-ben történt Adolf Hitler személyében, a francia oldalon ez 1973-ben volt, Georges Pompidou által. Történelmi idők, történelmi látogatások. Nem vet jó fényt a jelenlegi német és francia vezetőkre, hogy az európai béke ezen kulcsfontosságú tárgyalására nem hívták meg az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, Federica Mogherinit. Berlin láthatóan élvezi azt a helyzetet, hogy a mai Európai Unió két fő kihívása – Ukrajna és a görög válság – kapcsán Németország dominálja a nyugat-európai tárgyalásokat és övé az utolsó szó.

Ez azonban már most jól érzékelhető politikai veszélyeket hordoz magában: a fellobanó német-ellenesség áthatja a görög közvéleményt és a Sziriza-kormányt, amelynek súlyos geopolitikai következményei lehetnek. Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG