4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az összetákolt békemegállapodás két fő mozgatórugója Európa általános háborútól való félelme és Kijev gyorsan romló katonai, gazdasági és politikai helyzete. Ha a dolgok a megállapodás szerint haladnak, Putyin elégedett lehet: a megállapodásban már szó sincsen a Krím félsziget visszaadásáról. Berlin láthatóan élvezi azt a helyzetet, hogy a mai Európai Unió két fő kihívása – Ukrajna és a görög válság – kapcsán Németország dominálja a nyugat-európai tárgyalásokat. Ez azonban már most jól érzékelhető politikai veszélyeket hordoz magában.

Egyetérthetünk a Steinmeier német külügyminiszterrel, aki szerint a Minszkben elért megállapodás nem jelent áttörést az ukrajnai békéért folytatott erőfeszítésekben, hanem olyan előrelépést, amely a katonai erőszak spiráljától a politikai megoldás irányában vezethet. Először vannak egyértelmű időbeli előírások a minszki kötelezettségek megvalósítására - a választásokra, a határőrizetre, a fogolycserére. De most talán a legfontosabb, hogy vasárnap hajnalban leállnak a vérontások és a délkelet-ukrajnai "felkelők" a tavaly szeptember 19-én Minszkben született megállapodásban rögzített vonaltól vonják vissza a nehézfegyvereket. Kijev visszakapja a határa fölötti ellenőrzést.

Alkotmányos reform

A megállapodás ambíciózusabb politikai aspektusai kimondják, hogy Kijevnek egy új alkotmányt kell az év végéig kidolgoznia, „kulcselemként” tartalmazva a decentralizációt és a keleti régiók különleges státuszát. Az orosz elnök nyugati ígéretet kapott arra, hogy Moszkva minden részletet és hatástanulmányt megkap a Brüsszel és Kijev között zajló szabadkereskedelmi tárgyalásokról. Úgyszintén, Kijev helyreállítja a szociális átutalásokat az orosz-párti régiók számára. 

A Krím orosz terület marad

Az összetákolt békemegállapodás két fő mozgatórugója Európa általános háborútól való félelme és Kijev gyorsan romló katonai, gazdasági és politikai helyzete. Berlin és Párizs rettegett attól, hogy Washington egy új szintre eszkalálhatja a konfliktust. Kijev választhatott egy rossz béke vagy egy vesztes háború között. A Kreml számára pedig a konfliktus befagyasztása a jelenlegi állapotban az elérhető legjobb megoldás.

Ha a dolgok a megállapodás szerint haladnak, Putyin elégedett lehet: a megállapodásban már szó sincsen a Krím félsziget visszaadásáról. A keleti területek nagyfokú autonómiája pedig megnehezíti, vagy egyenesen kizárja azt, hogy Kijev nagy léptekkel közeledjen a nyugati integrációs szervezetekhez.

A Gazprom és Ukrajna vezetője: Ki az úr a háznál

A békemegállapodás még rendkívül törékeny. A harcok mindenesetre tegnap is tartottak és a kijevi kormányzat szerint ötven harckocsi, negyven Grad, Uragan és Szmercs osztályú rakéta-sorozatvető, valamint páncélozott harcjárművek lépték át az orosz–ukrán határt az izvarinei ellenőrző pontnál”, az oroszbarát szakadárok által ellenőrzött Luhanszk megyében a minszki tárgyalások ideje alatt.

Merkel über alles

Német vezető látogatása Minszkben legutóbb 1941-ben történt Adolf Hitler személyében, a francia oldalon ez 1973-ben volt, Georges Pompidou által. Történelmi idők, történelmi látogatások. Nem vet jó fényt a jelenlegi német és francia vezetőkre, hogy az európai béke ezen kulcsfontosságú tárgyalására nem hívták meg az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, Federica Mogherinit. Berlin láthatóan élvezi azt a helyzetet, hogy a mai Európai Unió két fő kihívása – Ukrajna és a görög válság – kapcsán Németország dominálja a nyugat-európai tárgyalásokat és övé az utolsó szó.

Ez azonban már most jól érzékelhető politikai veszélyeket hordoz magában: a fellobanó német-ellenesség áthatja a görög közvéleményt és a Sziriza-kormányt, amelynek súlyos geopolitikai következményei lehetnek. Erről bővebben korábbi cikkünkben olvashat >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG