5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A vilniusi csúcson a NATO ismét kiállt Ukrajna mellett, és először ígért neki egyszerűsített felvételi eljárást. De nem ez a döntő a Moszkvával vívott küzdelemben. Ukrajnának most katonailag kell fölénybe kerülnie, és ezzel meg kell győznie a Kremlt a háború kilátástalanságáról. Káncz Csaba jegyzete.

Lezajlott tehát az óriási várakozásokkal fűszerezett vilniusi NATO csúcstalálkozó és nem váltak be Ukrajna azon nagy elvárásai, hogy a NATO-vezetők világos és időben meghatározott utat jelöljenek ki jövőbeli szövetségi tagságához.

Mindazonáltal az óriási politikai nyomás meghozta az eredményt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek van oka, hogy elégedetten térjen vissza Kijevbe.

PR és valóság

Kijev a csúcstalálkozóval szembeni elvárásokat szándékosan túllőtte a teljesíthetőnek. Az ukrán elnök csapata mestere a nemzetközi PR-nak, így Zelenszkij csalódottnak tűnt a csúcstalálkozó elején, mondván: „példátlan” és „abszurd”, hogy Ukrajna tagsági meghívására vagy felvételére nem szabtak határidőt.

A záró közlemény közzététele után azonban a nap folyamán enyhítette csalódottságának kezdeti hangját, és kijelentette: hisz abban, hogy a NATO „nem fog habozni vagy az időt vesztegetni, ahogy haladunk előre”.

Várható döntés

A litvániai csúcstalálkozótól eltúlzott elvárás volt Ukrajna tagsági meghívásának kiterjesztése, nemcsak Kijev részéről, hanem Ukrajna azonnali NATO-felvételének leghangosabb támogatóitól is Lengyelországtól kezdve a Balti államokig. „Amikor a szövetségesek egyetértenek, és a feltételek teljesülnek, képesek leszünk meghívni Ukrajnát a Szövetséghez való csatlakozásra” – ez volt a kulcsmondat a NATO-csúcs Ukrajnával kapcsolatos zárónyilatkozatában.

Ez az Egyesült Államok - és részben Németország - álláspontjának volt az eredménye, amely végül győzedelmeskedett azon kelet-európai NATO-tagok csoportjának pozíciójával szemben, amely a Szövetség egyértelműbb és gyorsabb elkötelezettségét szorgalmazta Ukrajna felvétele mellett.

Ez nem volt meglepő megfogalmazás, mert Joe Biden amerikai elnök múlt vasárnap kijelentette, hogy Ukrajna még nem áll készen a NATO-tagságra, és a Szövetség csak az orosz agresszió befejezése után mérlegelheti Ukrajna felvételét.

Az ukrán tagsággal és annak vártnál lassabb előrehaladásával kapcsolatos fenntartások inkább polgári, mint katonai kérdésekhez kapcsolódnak, mint például a jó kormányzás, valamint a modern és demokratikus védelmi és biztonsági intézmények felépítése.

Washingtonban több politikai döntéshozó tart attól, hogy Ukrajna túl gyorsan kerülhet be a szövetségbe. Nem valószínű, hogy az amerikai szenátorok kétharmada készen állna ratifikálni Ukrajna NATO-tagságát a 2024-es elnökválasztás előtt. A probléma nemcsak az, hogy egyes republikánusok ellenzik Ukrajna „kitöltetlen csekkjét”. Az is megfontolás tárgya, hogy Biden kormányzata és a kongresszusi demokraták nem akarnak magas labdát adni Trump „Amerika mindenekelőtt” újraválasztási kampányához.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és tagállami vezetők a vilniusi NATO-csúcson 2023. július 11-én. Fotó: EPA/TOMS KALNINS
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és tagállami vezetők a vilniusi NATO-csúcson 2023. július 11-én. Fotó: EPA/TOMS KALNINS

Sok apró lépéssel előre

Ukrajna többet nyert Litvániában, mint Bukarestben 15 évvel ezelőtt - amikor bejelentették, hogy NATO-tag lesz -, mert a kitűzött időkeret hiánya ellenére is konkrétan szóba került Vilniusban a tagsági meghívása. Az előző Ukrajna-NATO Bizottsághoz képest előrelépésként értékelhető, hogy megemelték az Ukrajnával való együttműködés intézményi szintjét, és megalakult az Ukrajna-NATO Tanács. E keretek között Kijev egyenlő alapon ül asztalhoz NATO-partnereivel, és üléseket hív össze, amikor szükségesnek tartja.

Emellett egy bürokratikus követelményt, amelyet minden jelöltnek teljesítenie kell – a tagsági cselekvési tervet (MAP) – eltávolították Kijev esetében annak megerősítéseként, hogy a partnerek a jövőben Ukrajnát látják a Szövetségükben. „Amiben megállapodtunk, az egy nagyon érdemi csomag sok különböző elemmel, amely segít Ukrajnának a NATO-hoz való közelítésében” – emelte ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

A csomag jelentős részét, amelyet Zelenszkij elnök a NATO-csúcsról Kijevbe visz, egy 11 tagú koalíció alkotja, amely részt vesz az F-16-os vadászgépeken ukrán pilóták kiképzésében. A kiképzés augusztusban kezdődik Romániában, ami jelentős siker Kijevnek és azon partnerországoknak, amelyek a modern vadászgépek biztosítását szorgalmazták – hiszen még néhány hónappal ezelőtt reménytelennek tűnt ez a kampány.

Ukrajna kiterjedt biztonsági garanciákat is kap a NATO-tól, amelyek magukban foglalják a fegyverek és felszerelések hosszú távú szállítását, a kiképzést és a hírszerzési adatok cseréjét.

A G7-tagok hosszú távú garanciákként vállalták az Ukrajnával kötött megállapodást annak biztosítására, hogy Ukrajna „ne legyen sebezhető azokkal a fajta brutalitásokkal szemben, amelyekkel Oroszország ismételten lesújtott rá” – mondta Rishi Sunak brit miniszterelnök.

A fő előny a csúcs után jön

Ukrajna a NATO-csúcstalálkozó fő hasznát annak lezárása után várhatja. Éppen azok a körülmények, amelyek első pillantásra kiábrándítóan kis lépésekhez vezettek a tagság felé, kiterjedtebbé és könnyebben tárgyalhatóvá teszik az orosz agresszió elleni védekezésének támogatását.

Mivel Vilniusban az ukrán tagsággal kapcsolatos óvatos álláspontok érvényesültek, Washington és több nagy nyugat-európai szövetségese most nyomás alá kerül kelet-európai partnerei részéről. Konkrétabbá kell tenniük Kijev iránti tagsági kötelezettségvállalásukat, növelniük kell a katonai segélyek küldését és hatékonyabbá kell tenniük azt.

Kijev nem fog felhagyni a lobbizással, és a NATO következő, jövő évi jubileumi washingtoni csúcstalálkozóján, a Szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából meg fogja ismételni tagsági kérelmét.

Ugyanakkor ez a nyomás - amelyet számos európai szövetséges széles körű szolidaritása kísér -, hatással lesz a szisztematikus és kiterjedt biztonsági támogatásra az orosz agresszió alatt és különösen azután.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG