5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A vilniusi csúcson a NATO ismét kiállt Ukrajna mellett, és először ígért neki egyszerűsített felvételi eljárást. De nem ez a döntő a Moszkvával vívott küzdelemben. Ukrajnának most katonailag kell fölénybe kerülnie, és ezzel meg kell győznie a Kremlt a háború kilátástalanságáról. Káncz Csaba jegyzete.

Lezajlott tehát az óriási várakozásokkal fűszerezett vilniusi NATO csúcstalálkozó és nem váltak be Ukrajna azon nagy elvárásai, hogy a NATO-vezetők világos és időben meghatározott utat jelöljenek ki jövőbeli szövetségi tagságához.

Mindazonáltal az óriási politikai nyomás meghozta az eredményt. Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek van oka, hogy elégedetten térjen vissza Kijevbe.

PR és valóság

Kijev a csúcstalálkozóval szembeni elvárásokat szándékosan túllőtte a teljesíthetőnek. Az ukrán elnök csapata mestere a nemzetközi PR-nak, így Zelenszkij csalódottnak tűnt a csúcstalálkozó elején, mondván: „példátlan” és „abszurd”, hogy Ukrajna tagsági meghívására vagy felvételére nem szabtak határidőt.

A záró közlemény közzététele után azonban a nap folyamán enyhítette csalódottságának kezdeti hangját, és kijelentette: hisz abban, hogy a NATO „nem fog habozni vagy az időt vesztegetni, ahogy haladunk előre”.

Várható döntés

A litvániai csúcstalálkozótól eltúlzott elvárás volt Ukrajna tagsági meghívásának kiterjesztése, nemcsak Kijev részéről, hanem Ukrajna azonnali NATO-felvételének leghangosabb támogatóitól is Lengyelországtól kezdve a Balti államokig. „Amikor a szövetségesek egyetértenek, és a feltételek teljesülnek, képesek leszünk meghívni Ukrajnát a Szövetséghez való csatlakozásra” – ez volt a kulcsmondat a NATO-csúcs Ukrajnával kapcsolatos zárónyilatkozatában.

Ez az Egyesült Államok - és részben Németország - álláspontjának volt az eredménye, amely végül győzedelmeskedett azon kelet-európai NATO-tagok csoportjának pozíciójával szemben, amely a Szövetség egyértelműbb és gyorsabb elkötelezettségét szorgalmazta Ukrajna felvétele mellett.

Ez nem volt meglepő megfogalmazás, mert Joe Biden amerikai elnök múlt vasárnap kijelentette, hogy Ukrajna még nem áll készen a NATO-tagságra, és a Szövetség csak az orosz agresszió befejezése után mérlegelheti Ukrajna felvételét.

Az ukrán tagsággal és annak vártnál lassabb előrehaladásával kapcsolatos fenntartások inkább polgári, mint katonai kérdésekhez kapcsolódnak, mint például a jó kormányzás, valamint a modern és demokratikus védelmi és biztonsági intézmények felépítése.

Washingtonban több politikai döntéshozó tart attól, hogy Ukrajna túl gyorsan kerülhet be a szövetségbe. Nem valószínű, hogy az amerikai szenátorok kétharmada készen állna ratifikálni Ukrajna NATO-tagságát a 2024-es elnökválasztás előtt. A probléma nemcsak az, hogy egyes republikánusok ellenzik Ukrajna „kitöltetlen csekkjét”. Az is megfontolás tárgya, hogy Biden kormányzata és a kongresszusi demokraták nem akarnak magas labdát adni Trump „Amerika mindenekelőtt” újraválasztási kampányához.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és tagállami vezetők a vilniusi NATO-csúcson 2023. július 11-én. Fotó: EPA/TOMS KALNINS
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és tagállami vezetők a vilniusi NATO-csúcson 2023. július 11-én. Fotó: EPA/TOMS KALNINS

Sok apró lépéssel előre

Ukrajna többet nyert Litvániában, mint Bukarestben 15 évvel ezelőtt - amikor bejelentették, hogy NATO-tag lesz -, mert a kitűzött időkeret hiánya ellenére is konkrétan szóba került Vilniusban a tagsági meghívása. Az előző Ukrajna-NATO Bizottsághoz képest előrelépésként értékelhető, hogy megemelték az Ukrajnával való együttműködés intézményi szintjét, és megalakult az Ukrajna-NATO Tanács. E keretek között Kijev egyenlő alapon ül asztalhoz NATO-partnereivel, és üléseket hív össze, amikor szükségesnek tartja.

Emellett egy bürokratikus követelményt, amelyet minden jelöltnek teljesítenie kell – a tagsági cselekvési tervet (MAP) – eltávolították Kijev esetében annak megerősítéseként, hogy a partnerek a jövőben Ukrajnát látják a Szövetségükben. „Amiben megállapodtunk, az egy nagyon érdemi csomag sok különböző elemmel, amely segít Ukrajnának a NATO-hoz való közelítésében” – emelte ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

A csomag jelentős részét, amelyet Zelenszkij elnök a NATO-csúcsról Kijevbe visz, egy 11 tagú koalíció alkotja, amely részt vesz az F-16-os vadászgépeken ukrán pilóták kiképzésében. A kiképzés augusztusban kezdődik Romániában, ami jelentős siker Kijevnek és azon partnerországoknak, amelyek a modern vadászgépek biztosítását szorgalmazták – hiszen még néhány hónappal ezelőtt reménytelennek tűnt ez a kampány.

Ukrajna kiterjedt biztonsági garanciákat is kap a NATO-tól, amelyek magukban foglalják a fegyverek és felszerelések hosszú távú szállítását, a kiképzést és a hírszerzési adatok cseréjét.

A G7-tagok hosszú távú garanciákként vállalták az Ukrajnával kötött megállapodást annak biztosítására, hogy Ukrajna „ne legyen sebezhető azokkal a fajta brutalitásokkal szemben, amelyekkel Oroszország ismételten lesújtott rá” – mondta Rishi Sunak brit miniszterelnök.

A fő előny a csúcs után jön

Ukrajna a NATO-csúcstalálkozó fő hasznát annak lezárása után várhatja. Éppen azok a körülmények, amelyek első pillantásra kiábrándítóan kis lépésekhez vezettek a tagság felé, kiterjedtebbé és könnyebben tárgyalhatóvá teszik az orosz agresszió elleni védekezésének támogatását.

Mivel Vilniusban az ukrán tagsággal kapcsolatos óvatos álláspontok érvényesültek, Washington és több nagy nyugat-európai szövetségese most nyomás alá kerül kelet-európai partnerei részéről. Konkrétabbá kell tenniük Kijev iránti tagsági kötelezettségvállalásukat, növelniük kell a katonai segélyek küldését és hatékonyabbá kell tenniük azt.

Kijev nem fog felhagyni a lobbizással, és a NATO következő, jövő évi jubileumi washingtoni csúcstalálkozóján, a Szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából meg fogja ismételni tagsági kérelmét.

Ugyanakkor ez a nyomás - amelyet számos európai szövetséges széles körű szolidaritása kísér -, hatással lesz a szisztematikus és kiterjedt biztonsági támogatásra az orosz agresszió alatt és különösen azután.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG