Az orosz hatóságok legkevesebb 190 büntetőeljárást indítottak a Wagner börtönökből besorozott katonáival szemben, akik a katonai szolgálatért cserébe felmentést kaptak a korábbi bűncselekményeik miatt kiszabott büntetésük alól.
A Vjorsztka független sajtóorgánum beszámolója alapján a Moscow Times azt írja, hogy az orosz védelmi minisztérium és a Wagner zsoldosmilícia 2022 nyarán és őszén rengeteg embert sorozott be a csapataiba az orosz börtönökből, hogy pótolja a jelentős emberveszteséget. A felmentés volt a mézesmadzag, amivel rávették az elítélteket a katonáskodásra. Túlnyomó többségük "ágyútöltelékként" vesztette életét főként a Bahmutért vívott csatában.
Tolvajok, drogdealerek, gyilkosok
A Wagner annak idején azt állította, hogy ezek közül az emberek közül 32 ezer szolgálati ideje lejárta után visszatérhetett Oroszországba. (A hivatalos orosz információknak nem sok közük szokott lenni a valósághoz.) A Vjorsztka adatai szerint a volt börtönlakókat
- a leggyakrabban, 83 esetben lopással vádolták meg a hatóságok, miután szabadon visszatértek Oroszországba.
- közlekedési kihágásért 27 esetben kerültek újra bíróság elé,
- droggal összefüggő bűncselekményekért 23 esetben,
- gyilkosságért vagy gyilkossági kísérletért pedig 20 esetben.
Volt olyan a Wagner korábbi bűnöző zsoldosai között, akit nyolcféle bűncselekmény elkövetésével vádoltak meg. A legtöbb esetben a bűnözők megúszták pénzbüntetéssel, kényszermunkával vagy felfüggesztett büntetéssel.
Ijesztő bűntettek
Az orosz médiában megjelent hírek szerint elítélt gyilkosoknak is sikerült megúszniuk a frontszolgálatot és Ukrajnából visszatértek hazájukba.
A 33 éves Nyikolaj Ogolobjak például 20 évet kapott miután rituálisan kivégzett több tinédzsert 2008-ban, ám ukrajnai katonai szolgálatának köszönhetően hét évvel hamarabb szabadult a börtönből. Szergej Rudenko, aki a Wagnernél harcolt, 11,5 éves börtönbüntetést kapott, miután hazatérve újabb rablással összekötött gyilkosságot követett el. Egy további esetben a katonáskodásért bűnbocsánatot nyert Alekszej Hlebnyikovot, aki szintén a Wagnernél szolgált, egy 13 éves lány megerőszakolásának gyanújával tartóztatták le augusztusban.
A rossz hír az orosz társadalom számára, hogy a Kreml novemberben jelentette be: a bűnözők felmentésének feltételeivel kapcsolatos politikája nem változott.
Máshol is kapnak "munkát"
A Wagnert vezető Prigozsin halála után egyébként a zsoldosok egy része Afrikába távozott, más részük új szerződést kötött az orosz védelmi minisztériummal és ismét részt vett a harci cselekményekben.
Ahogy arról novemberben - a Guardianra hivatkozva - beszámoltunk, az exwagneres katonák egy nagyobb csoportja megkezdte a kiképzést Csecsenföld különleges alakulat, az Akhmat embereivel. Legalábbis ezt állította Ramzan Kadirov csecsen vezető. Szerinte az Akhmat soraiba ezzel olyan harcosok kerültek, akik kiváló harci tapasztalattal rendelkeznek, bátrak és hatékonyak.