7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.

Románia 2024 decemberében két új kősóbányászati engedélyt hagyott jóvá. Az egyiket egy magyar tulajdonú román cég szerezte meg, a másikat pedig egy román vállalat kapta. Az elmúlt 20 évben a kormány mindössze öt ilyen engedélyt adott ki. Ebben az időszakban a Salrom SA – egy többségében a román állam tulajdonában lévő vállalat – monopóliumot élvezett a romániai sópiacon – írja a Szabad Európa román nyelvű kiadása.

Az egyik engedélyt a Kolozs megyei Savanyúvölgy (Valea Murăturii) területre a Salt Min szerezte meg, a másikat szintén Kolozs megyében – a Virágosvölgy (Valea Florilor) területre – a Diana Exploatări Miniere, egy magyar üzletember irányítása alatt álló vállalat kapta.

A tordai sóbányára sokan kíváncsiak
A tordai sóbányára sokan kíváncsiak
Fotó: Wikipédia

Csak sóvároghatunk az ukrán sóra

Az ukrajnai háború kitörése után a Salrom fontos szereplővé vált a régióban is, mivel „a nemzeti sóvállalat a Salrom átvette az ukrán Donbaszi Sóipari Vállalat által betöltött piaci szerepet Közép- és Kelet-Európa piacán” – közölte a Salrom 2022-ben.

Abban az évben Magyarország 27 millió euró, átszámolva nagyjából 11,1 milliárd forint értékben importált sót a román vállalattól. Akkor a Salrom csupán néhány kisebb, helyi kitermelést végző vállalattal versengett.

Korábban a piac egyetlen jelentős magánszereplője a bukaresti székhelyű Salzbergwerk Ressourcen Und Investitionen Srl. volt, amely 2014-ben szerezte meg első bányászati engedélyét, majd 2021 júliusában a másodikat, a Kolozs megyei Szásznyíres (Nireș) térség kiaknázására. A termelés 2022-ben kezdődött, és meghaladja a havi 22 ezer tonnát. A 2013-ban alapított cég tavaly 8,7 millió lejes forgalmat bonyolított, 1,5 milliós nyereség mellett.

Románia nyit a magán sóra

Egy olyan piacon, ahol az európai sókereslet növekedett, miközben a kínálat csökkent az ukrán vállalatok kiesése miatt – amelyet Oroszország 2022-es teljes körű inváziója okozott –, Románia zöld utat adott a magánkézben lévő kősókitermelésnek.

Jelenleg Romániában a Salromon és a decemberben engedélyt kapott két cégen kívül két másik vállalat is bányászhat kősót. A fenti Salzbergwerken kívül a Rinenergy Impex rendelkezik engedéllyel a Buzău megyei Băltăgari Catun kerületre.

A sóbányában hatalmas lehetőségek rejtőznek, kitermelés után is
A sóbányában hatalmas lehetőségek rejtőznek, kitermelés után is
Fotó: Wikipédia

Az ígéretes tömzs

„A Virágosvölgy sótömzs minőségileg a legtisztább az országban, 98,8 százalék sót tartalmaz” – olvasható Ambrus Zoltán bányászati szakértő, a Virágosvölgyi sótömzs értékesítési lehetősége című tanulmányában. A kitermelés környezetvédelmi hatástanulmánya szerint  a virágosvölgyi sótelep vastagsága 0,7 kilométer, becsült kitermelhető tartaléka 26 millió tonna, ami egy évi 900 ezer tonnás kapacitású sóbánya tervezését teszi lehetővé 29 éves működéssel — idézi a Világgazdaság.

Ingatlanos cégtől a sóbányászatig

Nem csekély idő, 15 év telt el azóta, hogy a Diana aláírta a koncessziós szerződést a Kolozs megyei virágosvölgyi sólelőhely hasznosítására, de azt csak tavaly év végén hagyták jóvá: 2009. július 22. és 2024. december 31. között várakozott a cég az engedélyezésre. Ez idő alatt részvényesi struktúrájában sok változás történt.

A vállalatot 2006 augusztusában alapították Diana Servicii Imobiliare néven, ingatlanos vállalatként, és kezdetben egyetlen részvényese volt: a Diana Claims Adjuster’s Bureau Regularizări de Daune Broker în Asigurări nevű kolozsvári társaság. Ezt a céget abban az időben a Diana Administration Inc. birtokolta, amelynek székhelye Panamában volt. Ennek ügyvezetője Eloy Alfaro De Alba, míg jogi képviselői Veres Lajos és Aron Țap voltak.

2007-ben a Diana Servicii Imobiliare nevet változtatott, és Diana Exploatări Miniere lett belőle.

Csak néhány hónappal a sókitermelési szerződés aláírása után, 2009 szeptemberében, a panamai tulajdonos átadta a Diana Exploatări Miniere cégben lévő összes részvényét a szintén panamai Diana Administration Inc.-nek – amelyet Veres Lajos képviselt – és 2014-ben e panamai társaság is továbbadta az összes részvényét magának Veres Lajosnak, aki így a vállalat egyedüli tulajdonosává vált.

A Diana Exploatări Miniere tulajdonosi szerkezete változatlan maradt egészen 2021 augusztusáig, amikor azt teljes egészében átruházták a Salt-Veres Zrt.-re, egy magyarországi cégre, amelyet ugyanaz év márciusában Veres Lajos fia, Veres Sándor Máté alapított. Jelenleg is ő a vállalat tulajdonosa – teszi hozzá a Szabad Európa.

Az Opten adatbázisa szerint az 5 millió forint jegyzett tőkéjű sóbányászati cég székhelye Piliscsabán az Egyetem utcában van. 2021-ben, 2022-ben és 2023-ban nem volt bevétele.

Az ügyvéd, aki a sóra tett

Veres Lajos, aki 1967-ben született Csonkapapiban (Popovo), az egykori Szovjetunióban, a Beregszászi Járásban, a hivatalos magyar iratokban polgári jogi, munkajogi és ingatlanjogra szakosodott ügyvédként szerepel. Ügyvédi irodája, a „Dr. Veres Lajos Ügyvédi Iroda”, a Markó utca 7 szám alatt, Budapesten található – írja a Szabad Európa.

2004-ben Veres Lajos a Hungarom Média képviselőjeként szerepelt a Krónika Kiadó részvényesi adatai között. Az 1999-ben, Nagyváradon megalakult kiadó tulajdonában volt az ismert magyar nyelvű erdélyi napilap, a Krónika.

A szálak a Panama-csatornáig is elérhetnek
A szálak a Panama-csatornáig is elérhetnek
Fotó: Wikipédia/Camilo Molina

A panamai szál

Donald Trump leendő amerikai elnök botrányos kijelentései után nem árt felidézni a Szabad Európa által feltárt panamai szálat sem. A Diana Administration Inc., a panamai cég, amely a Diana Exploatări Minerale első részvényese volt, 2021-ben felfüggesztette tevékenységét. Ennek volt a vezetője az ügyvéd és diplomata Eloy Alfaro De Alba, aki 1998 januárja és 1999 augusztusa között Panama egyesült államokbeli nagyköveteként szolgált. 2024 júliusában pedig kinevezték Panama állandó ENSZ-képviselőjévé. 1998 és 2007 között tagja volt a Panama-csatorna Hatóság Igazgatóságának, miután részt vett az ezt a testületet létrehozó jogszabály kidolgozásában.

Az új versenytárs a Salt Min

A Salt Min cég alelnöke Alexandru Avram Gal több mint 70 millió eurós beruházást, és Torda térségében 300 új munkahely létrehozását jelentette be 2024. december végén. Gal azt is kifejtette, hogy a cégnek vannak befektetői az Egyesült Államokból és az Egyesült Arab Emírségekből.

„Januárban személyesen megyek az Emírségekbe és Amerikába, hogy aláírjam a végleges finanszírozási és partnerségi megállapodásokat. Ezek az együttműködések nemcsak tőkét, hanem nemzetközi szakértelmet is hoznak, ami felgyorsítja a vállalat fejlődését” – tette hozzá.

Nemzeti só

A Salrom jelenleg 51 százalékban a román állam tulajdonában van a gazdasági minisztériumon keresztül, a fennmaradó részvényeket a Proprietatea vagyonalap birtokolja. Az állami tulajdonú vállalat mintegy 1500 embert foglalkoztat, összesen hét sóbányát birtokol és üzemeltet: Erdélyben Parajdon, Marosújváron és Désaknán – írja az erdélyi Krónika. A további bányák: Slănic Prahova, Râmnicu Vâlcea, Târgu Ocna és Cacica. A bányák közül öt turisztikai célpontként is funkcionál. A Salrom 2023-ban 482 millió lejes forgalmat bonyolított le, és 130 millió lejes nyereségre tett szert.

A Salrom sót exportál Magyarországra, Bulgáriába, Szerbiába, Lengyelországba, Szlovákiába és a Moldovai Köztársaságba, ahol jelentős kereslet van az út- és konyhasóra.

Európa legfontosabb sóbányái Németországban (Bernburg, Werra), Lengyelországban (Wieliczka, amely UNESCO örökség és híres turisztikai látványosság is, Bochnia), Spanyolországban (tengeri só Torreviejában, kősóbányászat Cardonában), és Ausztriában (Hallstatt) találhatóak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump vámjai alatt liheg az EU – már keresik a megoldást
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 17:09
Augusztus 1-ig halasztják a viszontvámokat.
Makro / Külgazdaság Trumpra hangoltuk magunkat – nem volt könnyű dolgunk
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 15:06
A Trend FM hétfő délelőtti műsorában főszerkesztőnk, Csabai Károly az újabb vámháborús bejelentések apropóján megpróbált valamilyen logikát kiolvasni az amerikai elnök első féléves ténykedéséből.
Makro / Külgazdaság Nehéz elhinni, de talán nem drágul tovább a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:49
Kedden is kitart az átlagár.
Makro / Külgazdaság Kiderült, mibe fektetnek szívesen a magyar háztartások
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 11:27
Előnyben részesítik az állampapírokat.
Makro / Külgazdaság Új-Zéland diákversenyre kel Ausztráliával, sőt az Egyesült Államokkal is
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 09:43
Új-Zéland célja, hogy 2034-re megduplázza nemzetközi oktatási piacának értékét, többek között azzal, hogy enyhíti a külföldi diákokra vonatkozó részmunkaidős foglalkoztatási szabályokat – jelentette be hétfőn a kormány.
Makro / Külgazdaság Minimum 1,2 milliós nettó kereset kell majd az Otthon Start és a CSOK Plusz teljes kihasználásához
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:54
A támogatások kombinálása lehet az igazán nyerő pénzügyileg.
Makro / Külgazdaság Felemás számokat produkált az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:33
Magára találhatott kicsit az építőipar az előző hónapokhoz képest.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a vámokról Von der Leyen is
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:32
Első körben békülékeny lépést jelentett be, van még idő tárgyalni.
Makro / Külgazdaság Macron visszaütne Trumpnak, de ki áll mellé?
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 15:53
Jöttek harcias, de kevésbé harcias nyilatkozatok is az uniós vezetőktől a 30 százalékos amerikai gigavámra.
Makro / Külgazdaság Elon Musk tett egy szívességet Izraelnek
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 12:44
Fontos izraeli műhold került a helyére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG