1p
A nyugati világ vezető országai válaszút elé kerültek: vagy nyíltan beismerik, hogy csődben vannak, vagy beláthatatlan következményekkel járó inflációt kreálnak.

Nem vállalják az igazi megszorításokat

Kockázatosnak tarja a hosszútávú kötvényeket Peter Schiff amerikai befektetési szakember. A befektetőguru az alapblog.hu-nak adott interjújában mindezt azzal magyarázta, hogy egyfelől növekszik az államcsődök valószínűsége, szerte a nyugati világban. A választóiknak megfelelni akaró kormányok képtelenek, pontosabban - ahogy fogalmazott - alkalmatlanok olyan döntésekre, amelyek révén igazán csökkenteni tudnák az adósságszinteket.

Nem mernek hosszabb távra szóló, valóságos hatással bíró megszorításokat keresztülvinni, pláne nem adókat emelni. Jogos aggodalom, hogy egy nap arra ébred a kötvénytulajdonos, hogy nem kapja vissza a pénzét. Ez nem zárható ki a legfejlettebbnek nevezhető országokban sem. Óriási kockázat ma hosszú államkötvényt tartani egy másik oknál fogva is: ez pedig az infláció felpörgésének a veszélye.

Van, ami az államcsődnél is rosszabb

Az infláció súlyosabb, kevésbé orvosolható, a világgazdaságot és az egyes társadalmakat nagyon sokáig sújtó problémává növekedhet; a csőd nyílt beismerése révén viszont legalább tiszta vizet öntenének a pohárba - mondja Schiff. Az Egyesült Államok gazdasága szempontjából mindenesetre ez lenne üdvözítőbb, pontosabban a kisebbik rossz. Más kérdés, hogy némely kormányok – ilyen az amerikai kormány is – a központi bankjaikkal karöltve megengedhetik maguknak, hogy pénznyomtatással homályosítsák el az adósságproblémát.

A szakember szerint a politikusok és a velük szövetséges jegybankárok bűne, hogy ilyen helyzetbe került a nyugati világ - márpedig ők soha nem ismerik el a hibáikat. A kötvényekbe fektetők ennél fogva az államcsőd és az inflációveszély kettős nyomása alá kerültek.

Nem kellene mindig mindenkit megmenteni

A befektetési szakember szerint a németek erőltetették és erőltetik mind a mai napig, hogy menteni kell, ki kell húzni a bajból a csődbe került országokat. Ennek éppen az ellenkezőjét kellett volna csinálniuk: hagyni csődbe menni azokat az államokat, amelyek önmaguknak, saját felelőtlenségüknek köszönhetően süllyedtek el. Ha ezt tették volna, akkor Görögország valóban képes lenne a kikászálódásra, valóban átalakítaná gazdaságát, racionalizálná, szanálná egész működését.

Peter Schiff szerint ugyanis most azt lehet tapasztalni, hogy az így megmentett országok takarékossági programjai lelassultak, ami pedig a németek felelőssége.Beidegződött a piaci szereplőkbe, hogy a németek úgyis kifizetik mások számláját. Ergo: a német államkötvény, a német államháztartás, az egész német gazdaság imázsa is leértékelődik. A végén Németországnak is finanszírozási gondjai lesznek.

Ilyen lesz az amerikai államcsőd?

A Fed nem fogja, egyszerűen nem tudja abbahagyni a pénznyomtatást - véli Schiff. A Fed elnöke, Ben Bernanke nyilatkozataival csak a piacokat teszteli.

A helyzet folyamatosan romlik, Amerika menetel az államcsőd mélyebb és mélyebb bugyrai felé - véli. Az Egyesült Államokban egyáltalán nem zárható ki, hogy egy napon kijelentik: „megkülönböztetik az amerikai és a külföldi kötvénytulajdonosokat”. Más szóval, az amerikai szövetségi kormánynak kölcsönt nyújtó (államkötvény-tulajdonos) Amerikában bejegyzett cég illetőleg amerikai állampolgár nominálisan hozzájuthat a végén a pénzéhez, legalábbis névértéki értelemben. A külföldiek viszont befektetett pénzüknek csak töredékére lesznek jogosultak - mondja a szakember.

Lesznek országok, amelyeket nem rázkódnak meg

Schiff szerint ott áll a világ, hogy a kölcsönt nyújtó országok, kormányok, intézmények realizálják, hogy semmi esélye sincs annak, hogy visszakapják a nyújtott hiteleiket. Ez megrengeti Amerikát, Japánt és Nyugat-Európa egy részét. Ellenben a legtöbb ázsiai és néhány dél-amerikai ország (például Chile), továbbá Skandinávia, Ausztrália, Új-Zéland viszonylag jól áll, relatív pénzügyi-gazdasági pozíciója felértékelődik.

A hülye is látja, hogy nincs gazdasági teljesítmény a nyugati világban, viszont zajlik az őrült pénzelárasztás - mondta az Alapblognak Schiff. A teljes interjút itt olvashatja el.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG