Menekültek egy berlini ideiglenes szálláson (fotó: ENSZ, UNHCR) |
A korábban Lettország által egyszerre befogadott 23 menekült közül az utolsó két, eritreai származású személy is Németországba távozott rokonaihoz – tudósított a lett média alapján a német Die Welt. Egy szeptemberi riport már beszámolt arról, hogy a többi 21 személy Németország felé elhagyta az országot.
A lett migrációs hatóság szerint nincs arra jogi lehetőség, hogy a menekülteket szabad mozgásukban korlátozzák. Egyébként annak ellenére, hogy hollétük ismeretlen, havi 139 eurót utalnak át számukra. A cikk szerint távozásuk fő oka, hogy szinte lehetetlen a menekülteknek Lettországban munkát vagy lakást találniuk.
Tavaly a lettek csökkentették a menekültek szociális ellátását, ezt most egy belügyminisztériumi államtitkár hibának nevezte. További integrációs akadály a nyelvtudás hiánya. Maris Kucinskis miniszterelnök pedig azt mondta, „nem leszünk totalitárius állam, amely falat épít és mindenkit meg tud állítani”. Lettországnak egyébként eddig 531 menekültet kellett volna befogadnia, de ez lassan megy, eddig csak 109-et fogadtak be összesen.
Németország alig tud megszabadulni a menekültektől. Szeptemberig 40 ezer főt akartak más schengeni országokba továbbítani, de ebből alig valósult meg valami – írja a Die Welt másik cikke. Eddig csak 2860 főt sikerült, különösen nehéz a Magyarországra menő visszaküldés – teszik hozzá mindjárt az elején.
Emlékeztetnek arra, hogy a többi schengeni országban már regisztrált menekültek elvileg nem kaphatnának németországi menekültstátuszt, ez azonban a gyakorlatban nem működik. Januártól szeptemberig a német hatóságok pontosan 40 ezer átvételi megkeresést intéztek a többi országhoz, de csak 2860 személyt vettek át tőlük (7,15 százalék). Magyarország esetében 10 082 személyből 248 az arány (2,5 százalék). A legtöbb személyt Olaszországba és Lengyelországba sikerült átadni.
Januártól szeptemberig egyébként 213 menedékkérő érkezett Németországba. Ha a Dublini Egyezményt betartanák, többségüknek el kéne hagynia Németországot. Eközben más országokból, mint Svédország, mintegy 24 400 átvételi kérelem érkezett, és ebből 9700 főt Németország be is fogadott.
A legtöbb esetben nem a befogadó ország a hibás, maguk a menekültek emelnek kifogást az ellen, hogy visszaküldjék őket Németországból – írj a Die Welt. Az eljárás lefolytatásának határideje hat hónap, de mire ez letelik, a visszaküldendő menekült sokszor eltűnik.