6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021-es rangsorában a 2020-asnál egy hellyel magasabban állunk az EU-s tagországok listáján, továbbra is a mezőny második felében, a 18. helyen. Ráadásul az előrelépés oka adminisztratív, nevezetesen, hogy a 28-as létszám az Egyesült Királyság kilépésével 27-esre szűkült.  

A Magyar Nemzeti Bank versenyképességi rangsorában Magyarország a 18. helyen végzett az Európai Unió 27 országa között 2021- ben - olvasható a jegybank ma közzétett jelentésében. Az MNB úgy fogalmaz, hogy "versenyképességi helyezésünk­ az­ előző ­évhez ­képest ­stabilan­ alakult­", de talán reálisabb azt írni, hogy semmivel nem léptünk előre 2020-hoz képest. Hiába magasabb ugyanis a 100-as skálán kapott 47,6 pont 0,2 tizedponttal a tavalyinál, ez olyan kicsiny előrelépés, hogy stagnálásként értékelhető. Miközben alacsonyabb az 51,8 pontos európai átlagnál.

Ha valami pozitívumot kellene mégis mondani, akkor legfeljebb az lehet - s ezt az MNB meg is teszi -, hogy Magyarország továbbra is megelőzi az úgynevezett visegrádi versenytársait, vagyis Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát.

Ami a helyezést illeti, a 2020-as 19.-ikről egy helyet ugyan előreléptünk, a 18.-ikra, ám ez is csak annak köszönhető, hogy a tavaly még előttünk - ráadásul jóval - állt Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, ezért a szigetország értéke már nem szerepel az MNB versenyképességi rangsorában.

Melynek élén az egy évvel ezelőttihez képest az idén is Hollandia és a skandináv országok végeztek. A mezőny első felében egyébként a fejlett nyugat- és észak-európai államok találhatók, míg a középmezőnyben jobbára a mediterrán országok. Közép- és Kelet-Európából Észtország és Szlovénia érte el a legmagasabb pontszámot. A többi régiós ország eredménye nem éri el az uniós átlagot - közöttük tehát, ahogy már említettük, Magyarországé sem. A lista végén Románia, Bulgária és Görögország helyezkedik el.

Érdekes, hogy a legjobban teljesítő Svédország pontszáma (68,4) sem kiemelkedő, amivel kapcsolatban az MNB nem is állja meg, hogy ne jelezze: "minden ország esetében van még tér a versenyképesség erősítésére".

Magyarország értékelése ezzel együtt azért is aggasztó, mert - ahogy azt maga a jegybank is kihangsúlyozza a jelentés egy másik részében - a "fenntartható felzárkózáshoz olyan átfogó versenyképességi fordulatra van szükség, amely biztosítja az Európai Unió átlagánál legalább 2-3 százalékponttal magasabb gazdasági növekedést hosszú távon".

Az MNB Versenyképességi jelentése 159 versenyképességi mutató segítségével olyan, a gazdasági folyamatokat hosszú távon meghatározó dimenziókat is vizsgál, amelyekre a jegybank hagyományos makrogazdasági és pénzügyi elemzéseiben kevesebb fókusz esik. A jegybank megközelítése szerint egy nemzetgazdaság akkor számít versenyképesnek, ha a rendelkezésére álló erőforrásait optimálisan hasznosítja a lehető legmagasabb szintű, de még fenntartható jólét elérése érdekében.­

A jelentésben az MNB ugyanakkor egy testesebb receptet is felír arra, hogyan lehetne javítani a versenyképességet. Ahogy fogalmaz: "több területen továbbra is jelentős előrelépési tartalékok azonosíthatók, melyek felszabadítása támogatná a versenyképességi fordulat megvalósulását, és ezáltal a sikeres felzárkózást". Ezek:

  • a ­hatékony ­és ­stabil banki ­finanszírozás ­biztosítása
  • a ­háztartási­ megtakarítások­ magas­ szinten­ tartása,­ ami­ az­ államadósság­ finanszírozását­ is­ kiszámíthatóvá­ teszi
  • a ­digitalizáció­ fejlesztése­ javítaná­ a­ pénzügyi ­közvetítőrendszer költséghatékonyságát ­és ­árazását
  • az előző mellett a ­hatékonyabb­ tőkeallokációt ­a­ vállalati­kötvény-­ és­ részvénypiac­ további fejlesztése­ támogathatja
  • a kedvező­ tendencia­ ellenére­ a­ hazai­ kkv­-szektorban­ jelentős­ fejlesztési ­potenciál rejlik,­ melynek­ felszabadítására­ a­ fejlett­ digitális­ technológiák­ használatával, ­a zöldebbé­ válással­ és­ az­ export­ hazai­ hozzáadott­ értékének­ növelésével ­van ­esély
  • ­a ­sikeres­ felzárkózáshoz­ elengedhetetlen­ a­ megfelelő ­mennyiségben­ és­ minőségben­ rendelkezésre­ álló ­humán­tőke­ folyamatos­ biztosítása,­ amit­ a­ munkapiac­ nemzetköziesedése­ és­ a­ kedvezőtlen­ demográfiai­ trendek­ egyre nagyobb­ kihívás­ elé ­állítanak.­ Ezért­ rövid­ távon­ kiemelten­ fontos­ a­ munkaerőpiac rejtett­ tartalékainak­ kiaknázása­, például­ az­ atipikus ­foglalkoztatási­ formák­ ösztön- zésével
  • ­az aktivitás­ és­ a­ munkatermelékenység­ növeléséhez­ hosszú­ távon­ a­ lakosság egészségügyi­ állapotának­ javítása,­ a ­munkaképes­ korú ­népesség­ növekedését biztosító ­demográfiai ­fordulat­ és ­a­ modern­ kor­ kihívásainak­ megfelelő ­oktatási­ rendszer ­járul­ hozzá
  • az ­állami­ szektor­ a­ közigazgatás­ teljeskörű­ elektronizálásával,­ az­ adminisztrációs költségek­ további­ csökkentésével,­ a­ gazdaság­ fehérítésével,­ valamint­ a­ modern­ infrastruktúra,­ a­ hatékony­ energiafelhasználás­ és­ a­ zöld­ gazdaság­ biztosításával járulhat­ hozzá­ a nemzetgazdasági­ termelékenységünk­ hosszú­távú ­emelkedéséhez.

Hogy aztán ezekből mit sikerül megvalósítani, illetve legalább elkezdeni, s annak révén javul-e a versenyképesség, azt majd egy év múlva, az MNB következő rangsorából, jelentéséből tudhatjuk meg. Ám aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, nagy változásra a következő egy évben sem lehet számítani, lévén, hogy 2022 tavaszán országgyűlési választások lesznek, amelyek megnyerese érdekében a kormány olyan intézkedéseket hozott, illetve készül hozni, amelyek aligha a versenyképesség növelését szolgálják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG