6p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021-es rangsorában a 2020-asnál egy hellyel magasabban állunk az EU-s tagországok listáján, továbbra is a mezőny második felében, a 18. helyen. Ráadásul az előrelépés oka adminisztratív, nevezetesen, hogy a 28-as létszám az Egyesült Királyság kilépésével 27-esre szűkült.  

A Magyar Nemzeti Bank versenyképességi rangsorában Magyarország a 18. helyen végzett az Európai Unió 27 országa között 2021- ben - olvasható a jegybank ma közzétett jelentésében. Az MNB úgy fogalmaz, hogy "versenyképességi helyezésünk­ az­ előző ­évhez ­képest ­stabilan­ alakult­", de talán reálisabb azt írni, hogy semmivel nem léptünk előre 2020-hoz képest. Hiába magasabb ugyanis a 100-as skálán kapott 47,6 pont 0,2 tizedponttal a tavalyinál, ez olyan kicsiny előrelépés, hogy stagnálásként értékelhető. Miközben alacsonyabb az 51,8 pontos európai átlagnál.

Ha valami pozitívumot kellene mégis mondani, akkor legfeljebb az lehet - s ezt az MNB meg is teszi -, hogy Magyarország továbbra is megelőzi az úgynevezett visegrádi versenytársait, vagyis Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát.

Ami a helyezést illeti, a 2020-as 19.-ikről egy helyet ugyan előreléptünk, a 18.-ikra, ám ez is csak annak köszönhető, hogy a tavaly még előttünk - ráadásul jóval - állt Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, ezért a szigetország értéke már nem szerepel az MNB versenyképességi rangsorában.

Melynek élén az egy évvel ezelőttihez képest az idén is Hollandia és a skandináv országok végeztek. A mezőny első felében egyébként a fejlett nyugat- és észak-európai államok találhatók, míg a középmezőnyben jobbára a mediterrán országok. Közép- és Kelet-Európából Észtország és Szlovénia érte el a legmagasabb pontszámot. A többi régiós ország eredménye nem éri el az uniós átlagot - közöttük tehát, ahogy már említettük, Magyarországé sem. A lista végén Románia, Bulgária és Görögország helyezkedik el.

Érdekes, hogy a legjobban teljesítő Svédország pontszáma (68,4) sem kiemelkedő, amivel kapcsolatban az MNB nem is állja meg, hogy ne jelezze: "minden ország esetében van még tér a versenyképesség erősítésére".

Magyarország értékelése ezzel együtt azért is aggasztó, mert - ahogy azt maga a jegybank is kihangsúlyozza a jelentés egy másik részében - a "fenntartható felzárkózáshoz olyan átfogó versenyképességi fordulatra van szükség, amely biztosítja az Európai Unió átlagánál legalább 2-3 százalékponttal magasabb gazdasági növekedést hosszú távon".

Az MNB Versenyképességi jelentése 159 versenyképességi mutató segítségével olyan, a gazdasági folyamatokat hosszú távon meghatározó dimenziókat is vizsgál, amelyekre a jegybank hagyományos makrogazdasági és pénzügyi elemzéseiben kevesebb fókusz esik. A jegybank megközelítése szerint egy nemzetgazdaság akkor számít versenyképesnek, ha a rendelkezésére álló erőforrásait optimálisan hasznosítja a lehető legmagasabb szintű, de még fenntartható jólét elérése érdekében.­

A jelentésben az MNB ugyanakkor egy testesebb receptet is felír arra, hogyan lehetne javítani a versenyképességet. Ahogy fogalmaz: "több területen továbbra is jelentős előrelépési tartalékok azonosíthatók, melyek felszabadítása támogatná a versenyképességi fordulat megvalósulását, és ezáltal a sikeres felzárkózást". Ezek:

  • a ­hatékony ­és ­stabil banki ­finanszírozás ­biztosítása
  • a ­háztartási­ megtakarítások­ magas­ szinten­ tartása,­ ami­ az­ államadósság­ finanszírozását­ is­ kiszámíthatóvá­ teszi
  • a ­digitalizáció­ fejlesztése­ javítaná­ a­ pénzügyi ­közvetítőrendszer költséghatékonyságát ­és ­árazását
  • az előző mellett a ­hatékonyabb­ tőkeallokációt ­a­ vállalati­kötvény-­ és­ részvénypiac­ további fejlesztése­ támogathatja
  • a kedvező­ tendencia­ ellenére­ a­ hazai­ kkv­-szektorban­ jelentős­ fejlesztési ­potenciál rejlik,­ melynek­ felszabadítására­ a­ fejlett­ digitális­ technológiák­ használatával, ­a zöldebbé­ válással­ és­ az­ export­ hazai­ hozzáadott­ értékének­ növelésével ­van ­esély
  • ­a ­sikeres­ felzárkózáshoz­ elengedhetetlen­ a­ megfelelő ­mennyiségben­ és­ minőségben­ rendelkezésre­ álló ­humán­tőke­ folyamatos­ biztosítása,­ amit­ a­ munkapiac­ nemzetköziesedése­ és­ a­ kedvezőtlen­ demográfiai­ trendek­ egyre nagyobb­ kihívás­ elé ­állítanak.­ Ezért­ rövid­ távon­ kiemelten­ fontos­ a­ munkaerőpiac rejtett­ tartalékainak­ kiaknázása­, például­ az­ atipikus ­foglalkoztatási­ formák­ ösztön- zésével
  • ­az aktivitás­ és­ a­ munkatermelékenység­ növeléséhez­ hosszú­ távon­ a­ lakosság egészségügyi­ állapotának­ javítása,­ a ­munkaképes­ korú ­népesség­ növekedését biztosító ­demográfiai ­fordulat­ és ­a­ modern­ kor­ kihívásainak­ megfelelő ­oktatási­ rendszer ­járul­ hozzá
  • az ­állami­ szektor­ a­ közigazgatás­ teljeskörű­ elektronizálásával,­ az­ adminisztrációs költségek­ további­ csökkentésével,­ a­ gazdaság­ fehérítésével,­ valamint­ a­ modern­ infrastruktúra,­ a­ hatékony­ energiafelhasználás­ és­ a­ zöld­ gazdaság­ biztosításával járulhat­ hozzá­ a nemzetgazdasági­ termelékenységünk­ hosszú­távú ­emelkedéséhez.

Hogy aztán ezekből mit sikerül megvalósítani, illetve legalább elkezdeni, s annak révén javul-e a versenyképesség, azt majd egy év múlva, az MNB következő rangsorából, jelentéséből tudhatjuk meg. Ám aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, nagy változásra a következő egy évben sem lehet számítani, lévén, hogy 2022 tavaszán országgyűlési választások lesznek, amelyek megnyerese érdekében a kormány olyan intézkedéseket hozott, illetve készül hozni, amelyek aligha a versenyképesség növelését szolgálják.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG