6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2021-es rangsorában a 2020-asnál egy hellyel magasabban állunk az EU-s tagországok listáján, továbbra is a mezőny második felében, a 18. helyen. Ráadásul az előrelépés oka adminisztratív, nevezetesen, hogy a 28-as létszám az Egyesült Királyság kilépésével 27-esre szűkült.  

A Magyar Nemzeti Bank versenyképességi rangsorában Magyarország a 18. helyen végzett az Európai Unió 27 országa között 2021- ben - olvasható a jegybank ma közzétett jelentésében. Az MNB úgy fogalmaz, hogy "versenyképességi helyezésünk­ az­ előző ­évhez ­képest ­stabilan­ alakult­", de talán reálisabb azt írni, hogy semmivel nem léptünk előre 2020-hoz képest. Hiába magasabb ugyanis a 100-as skálán kapott 47,6 pont 0,2 tizedponttal a tavalyinál, ez olyan kicsiny előrelépés, hogy stagnálásként értékelhető. Miközben alacsonyabb az 51,8 pontos európai átlagnál.

Ha valami pozitívumot kellene mégis mondani, akkor legfeljebb az lehet - s ezt az MNB meg is teszi -, hogy Magyarország továbbra is megelőzi az úgynevezett visegrádi versenytársait, vagyis Lengyelországot, Csehországot és Szlovákiát.

Ami a helyezést illeti, a 2020-as 19.-ikről egy helyet ugyan előreléptünk, a 18.-ikra, ám ez is csak annak köszönhető, hogy a tavaly még előttünk - ráadásul jóval - állt Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, ezért a szigetország értéke már nem szerepel az MNB versenyképességi rangsorában.

Melynek élén az egy évvel ezelőttihez képest az idén is Hollandia és a skandináv országok végeztek. A mezőny első felében egyébként a fejlett nyugat- és észak-európai államok találhatók, míg a középmezőnyben jobbára a mediterrán országok. Közép- és Kelet-Európából Észtország és Szlovénia érte el a legmagasabb pontszámot. A többi régiós ország eredménye nem éri el az uniós átlagot - közöttük tehát, ahogy már említettük, Magyarországé sem. A lista végén Románia, Bulgária és Görögország helyezkedik el.

Érdekes, hogy a legjobban teljesítő Svédország pontszáma (68,4) sem kiemelkedő, amivel kapcsolatban az MNB nem is állja meg, hogy ne jelezze: "minden ország esetében van még tér a versenyképesség erősítésére".

Magyarország értékelése ezzel együtt azért is aggasztó, mert - ahogy azt maga a jegybank is kihangsúlyozza a jelentés egy másik részében - a "fenntartható felzárkózáshoz olyan átfogó versenyképességi fordulatra van szükség, amely biztosítja az Európai Unió átlagánál legalább 2-3 százalékponttal magasabb gazdasági növekedést hosszú távon".

Az MNB Versenyképességi jelentése 159 versenyképességi mutató segítségével olyan, a gazdasági folyamatokat hosszú távon meghatározó dimenziókat is vizsgál, amelyekre a jegybank hagyományos makrogazdasági és pénzügyi elemzéseiben kevesebb fókusz esik. A jegybank megközelítése szerint egy nemzetgazdaság akkor számít versenyképesnek, ha a rendelkezésére álló erőforrásait optimálisan hasznosítja a lehető legmagasabb szintű, de még fenntartható jólét elérése érdekében.­

A jelentésben az MNB ugyanakkor egy testesebb receptet is felír arra, hogyan lehetne javítani a versenyképességet. Ahogy fogalmaz: "több területen továbbra is jelentős előrelépési tartalékok azonosíthatók, melyek felszabadítása támogatná a versenyképességi fordulat megvalósulását, és ezáltal a sikeres felzárkózást". Ezek:

  • a ­hatékony ­és ­stabil banki ­finanszírozás ­biztosítása
  • a ­háztartási­ megtakarítások­ magas­ szinten­ tartása,­ ami­ az­ államadósság­ finanszírozását­ is­ kiszámíthatóvá­ teszi
  • a ­digitalizáció­ fejlesztése­ javítaná­ a­ pénzügyi ­közvetítőrendszer költséghatékonyságát ­és ­árazását
  • az előző mellett a ­hatékonyabb­ tőkeallokációt ­a­ vállalati­kötvény-­ és­ részvénypiac­ további fejlesztése­ támogathatja
  • a kedvező­ tendencia­ ellenére­ a­ hazai­ kkv­-szektorban­ jelentős­ fejlesztési ­potenciál rejlik,­ melynek­ felszabadítására­ a­ fejlett­ digitális­ technológiák­ használatával, ­a zöldebbé­ válással­ és­ az­ export­ hazai­ hozzáadott­ értékének­ növelésével ­van ­esély
  • ­a ­sikeres­ felzárkózáshoz­ elengedhetetlen­ a­ megfelelő ­mennyiségben­ és­ minőségben­ rendelkezésre­ álló ­humán­tőke­ folyamatos­ biztosítása,­ amit­ a­ munkapiac­ nemzetköziesedése­ és­ a­ kedvezőtlen­ demográfiai­ trendek­ egyre nagyobb­ kihívás­ elé ­állítanak.­ Ezért­ rövid­ távon­ kiemelten­ fontos­ a­ munkaerőpiac rejtett­ tartalékainak­ kiaknázása­, például­ az­ atipikus ­foglalkoztatási­ formák­ ösztön- zésével
  • ­az aktivitás­ és­ a­ munkatermelékenység­ növeléséhez­ hosszú­ távon­ a­ lakosság egészségügyi­ állapotának­ javítása,­ a ­munkaképes­ korú ­népesség­ növekedését biztosító ­demográfiai ­fordulat­ és ­a­ modern­ kor­ kihívásainak­ megfelelő ­oktatási­ rendszer ­járul­ hozzá
  • az ­állami­ szektor­ a­ közigazgatás­ teljeskörű­ elektronizálásával,­ az­ adminisztrációs költségek­ további­ csökkentésével,­ a­ gazdaság­ fehérítésével,­ valamint­ a­ modern­ infrastruktúra,­ a­ hatékony­ energiafelhasználás­ és­ a­ zöld­ gazdaság­ biztosításával járulhat­ hozzá­ a nemzetgazdasági­ termelékenységünk­ hosszú­távú ­emelkedéséhez.

Hogy aztán ezekből mit sikerül megvalósítani, illetve legalább elkezdeni, s annak révén javul-e a versenyképesség, azt majd egy év múlva, az MNB következő rangsorából, jelentéséből tudhatjuk meg. Ám aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, nagy változásra a következő egy évben sem lehet számítani, lévén, hogy 2022 tavaszán országgyűlési választások lesznek, amelyek megnyerese érdekében a kormány olyan intézkedéseket hozott, illetve készül hozni, amelyek aligha a versenyképesség növelését szolgálják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG