Az alapkamat alakulása. |
Amíg az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatemelésre készül, addig az Európai Központi Bank (EKB) részéről további monetáris ösztönzés várható - emelte ki Pesuth Tamás. A Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügy Tanszék oktatója úgy vélte, ha Amerikában monetáris szigorítás következik be, az eurózóna jegybankja pedig további pénzt pumpál a gazdaságba, akkor a befektetők magatartása nem teljesen kiszámítható.
Ebben a környezetben kell egy olyan kis nyitott gazdaságú országnak, mint Magyarország előremutató, hiteles, kiszámítható monetáris politikát folytatni. Ezért lesz a júniusi kamatdöntés meghatározó - emelte ki az elemző.
Kiiktatva a kockázatok
Kifejtette, a Magyar Nemzeti Bank új gazdaságpolitikája Matolcsy György vezetésével az eddigiekben a reálgazdasági szempontokra fókuszált. A kamatcsökkentési ciklus újranyitásával, a növekedési hitelprogrammal és a devizahitelek kivezetésével sikerült beindítani a növekedést és számos kockázatot kiiktatni a pénzügyi rendszerből. A májusi kamatdöntés után azonban a 1,5 százalékos kamatszint mellett előtérbe kerül az infláció és a pénzügyi rendszer stabilitásának a szempontja - hívta fel a figyelmet Pesuth Tamás.