A pénteken kezdődő tokiói olimpián 174 sportoló képviseli Magyarországot, és ha valamennyien nyernének, akkor 8,7 milliárd forintot kereshetnének összesen. Ez annak köszönhető, hogy a kormány tavaly decemberben elérkezettnek látta az időt arra, hogy megnövelje az olimpiai bajnokok és helyezettek állami jutalmának mértékét. A versenyzői pénzjutalmak a nyári és a téli olimpiák esetében ezentúl így néznek ki:
- Aranyérem 50 millió forint
- Ezüstérem 35,7 millió forint
- Bronzérem 28,5 millió forint
- IV. helyezés 21,5 millió forint
De még a nyolcadik helyen végzett versenyző is kap 2,8 millió forint állami jutalmat. Mindez jelentős emelést jelent, hiszen egy olimpiai bajnok eddig 35 millió forintot kapott, az ezüstérem 25 millió forintot, a bronzérem 20 millió forintot ért. Míg a nyolcadik helyezett 2 millió forintot kapott a teljesítményéért.
Paralimpiai versenyszám esetén eddig a versenyzői eredményességi támogatás összege az olimpiai versenyszám esetére meghatározott összeg 50 százaléka volt. Ezt is módosítja a kormány, hiszen önálló jutalmazási listát kaptak a nyári és téli paralimpiai játékok legjobbjai. Itt az olimpiai bajnok 17,5 millió forintot kap. Vagyis marad az 50 százalékos arány, csak éppen a régi táblázat alapján.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a legutóbbi Kormányinfón újságírói kérdésre kijelentette, ő személy szerint hét olimpiai aranyéremben reménykedik. Ez 350 millió forint kifizetését jelentené. Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke szerint 13 érem megszerzése reális cél. Ez 13 bronzérem esetén 370 millió forintot, 7 arany - 3 ezüst - 3 bronz esetén pedig 542 millió forint versenyzői jutalmat érne.
Nos, az olimpiát eredetileg amatőröknek találták ki, ezért például a britek egy vasat sem fizetnek az érmeseknek, hiszen a dicsőség a fontos. A svédek és a norvégok sem osztanak jutalmat. A Swimswam úszó szakportál gyűjtése szerint Magyarország a kilencedik legbőkezűbb ország a világon. Főleg ázsiai országok előznek meg minket. Az élen Indonézia szerepel, ott 746 ezer dollárt (227 millió forintot) kapnak az olimpiai bajnokok. Mondjuk a riói olimpián egy aranyat szereztek és most is ez a céljuk. A második helyen Szingapúr áll 223 millió forintnak megfelelő dollárral. Közel 200 millió forintot kapnak a hongkongi győztesek.
Európában az olaszok a leggálánsabbak, hiszen jókorát emeltek a sportolói díjazáson, így már 180 ezer euró, nagyjából 64,8 millió forint üti a markát egy győztesnek, a második helyezettek pedig ennek a felét kapják. A legtöbb érmet vélhetően az amerikaiak fogják megszerezni, de ott nem fizetik túl a sportolókat, sok éven át 25 ezer dollárt kaptak a győztesek, míg Barack Obama kormánya emelt egyet az összegen, amely most 37 500 dollár (11 millió forint). A nagy rivális oroszoknál nagyjából 18 millió forintnyi bónuszt kaphat egy győztes, de az összes érmesnek autót adnak. A németek pedig nagyon hátul állnak, ott egy bajnok 6,6 millió forintot kaphat.
A legesélyebb magyar Hosszú Katinka, aki akár két aranyat is nyerhet. Az úszónő a céges életben is remek évet zárt 2020-ban, hiszen az Iron Swim Kft. 455 millió forint bevételt könyvelhetett el, amiből 314 millió forint profit jött össze. Ebből viszont csak 25 millió forint osztalékot vett ki Hosszú Katinka. A cég úszóiskolát üzemeltet, valamint a sportoló szponzori szerződéseit és marketing-együttműködéseit kezeli.